Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

День Києва 2024: топ-10 славетних людей, що народилися в українській столиці

Щороку 30 травня українська столиця відзначає День Києва. В очікуванні цієї події доречно пригадати історію міста, зокрема імена видатних людей, які тут народилися та прославили на весь світ не лише Київ, а й всю Україну.

Факти ICTV склали підбірку з десяти відомих киян від минулого до сьогодення.

Казимир Малевич

Автор Чорного квадрата народився у Києві у 1879 році. Він став не лише провідним діячем авангарду, а й засновником супрематизму та одним із фундаторів кубофутуризму.

Художнє бачення світу митця сформувало українське село з його хатами-мазанками та настінними розписами. Рідними мовами для Малевича були українська та польська. Він листувався українською та підтримував стосунки із київськими друзями.Протягом століть росіяни намагалися привласнити Казимира Малевича та його твори, але він був і залишався українцем.

 – Мене все міцніш тягнуло до Києва. Неповторним залишався у моїй памʼяті Київ. Будинки вимурувані з кольорової цегли, гориста місцевість, Дніпро, далекі обрії, пароплави, – писав митець в автобіографічних нотатках.

Ігор Сікорський

Видатний авіаконструктор також родом з Києва. Він народився у 1889 році. Сікорський створив та запустив у серійне виробництво гелікоптер, а ще розробив літак з чотирма двигунами й трансатлантичний гідроплан. Загалом він є автором 17 базових моделей літаків та 18 гвинтокрилів.

– Мій рід, який походить із села на Київщині, де мій дід і брат були священниками, є чисто українського походження, – писав в одному з листів Ігор Сікорський.

Проте Російська імперія неминуче наклала слід на його самоідентифікацію, попри те, що внесла у розстрільні списки. Саме через загрозу життю авіаконструктору довелося емігрувати в США. Проте після Другої Світової війни українська діаспора робила все залежне від неї, щоби розробник усвідомив своє коріння.

Максим Рильський

Класик української літератури народився у Києві у 1895 році. Він до кінця життя лишався “надзвичайно небезпечною особою” для радянської влади. Хоч він мав чимало нагород та лауреатських відзнак, йому не раз загрожувала смертельна небезпека від режиму.

Свого часу Олесь Гончар назвав Рильського та інших його колег “поетами недостріляного Відродження”. До слова, трагічну історію авторів Розстріляного Відродження українці зараз вивчають та аналізують глибше, зокрема через призму російсько-української війни. Вона відображена у стрічці Тараса Томенка Будинок Слово. Нескінченний роман та історичному альбомі-мюзиклі МУР Ти [Романтика].

Максима Рильського з дитинства оточували представники інтелігенції. Батько вчив його читати й писати українською, хоча в школах на той момент викладання було винятково російською. Родина Рильських говорила українською не лише в дома, а й при гостях, висловлюючи у такий спосіб свою громадянську позицію.

– Як парость виноградної лози, плекайте мову, – писав поет у вірші, що відомий кожному українцю.

Володимир Горовиць

Один з найвидатніших піаністів XX століття з’явився на світ у Києві у 1903 році. За його віртуозну гру Горовиця називали “королем королів піаністів”. Він з фурором виступав у європейських залах. Задовго до такого явища як “бітломанія”, публіка в екстазі ламала крісла і так фанатіла, що довелося викликати жандармів.

В Україні ім’ям геніального виконавця, що отримав 25 статуеток Греммі, назвали міжнародний конкурс молодих піаністів. Біограф Володимира Горовиця казав, що той часто згадував рідне місто. Одного разу під час виступу з британським оркестром він розлютився через повільну гру та нагадав про те, звідки він родом.

– Я українець і покажу англійцям, що таке темп, – вигукнув піаніст.

Серж Лифар

Видатний танцівник, який підкорив Париж, народився у Києві у 1905 році. Лифар заснував Академію танцю при Grand Opera, очолював Інститут хореографії та Університет танцю Парижа, був почесним президентом Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО.

За час своєї роботи Лифар виховав 11 зірок балету. Сучасники хореографа називали його “богом танцю” та добрим генієм балету XX століття”. Попри життя за кордоном Лифар завжди памʼятав про своє коріння.

– Я ніколи не був і не буду французом, бо я – українець і моя батьківщина – Україна, – казав артист зі світовим імʼям.

Борис Патон

Знаний вчений народився у Києві у 1918 році та провів в українській столиці все своє життя. Він невтомно працював над новими ідеями й був відкритий до передових технологій. Так, у віці 96 років Борис Патон завів собі сторінку у Facebook.

Він був сином видатного інженера й академіка Євгена Патона, на честь якого названо міст у Києві, що поєднує Лівий та Правий береги столиці.

Борис Патон гідно продовжив справу батька, залишивши по собі понад тисячу наукових публікацій у царині зварювальних процесів, металургії та технології металів, а також більше ніж 400 винаходів. Він був президентом Національної академії наук, займався й політикою та мріяв бачити Україну державою, що процвітає та шанується у світі.

Валерій Лобановський

Один з найтитулованіших в історії українського футболу народився у Києві у 1939 році. Футбольні фанати памʼятають його як легендарного гравця та багаторічного наставника Динамо й збірної України. З ним динамівці двічі вигравали  Кубок володарів кубків УЄФА. У 2002 році Лобановського нагородили званням Героя України посмертно.

Валерій Лобановський виховав цілу плеяду талановитих українських футболістів, які стали зірками європейського та світового рівня. У Києві перед входом на стадіон Динамо встановлений пам’ятник видатному тренеру. На його руці годинник із цифрами, що застигли на 20:37. Це час, коли зупинилося серце футбольної легенди.

Лесь Подервʼянський

Метр народився у Києві у 1952 році. Передовсім відомий, як автор сатиричних пʼєс. Вони відрізняються влучністю та мають характерні риси – написані суржиком, рясно приправленим нецензурною лексикою.

У своїх творах Подервʼянський знущається з радянщини, висміює російську свідомість та погляди на життя. Тут одразу приходить на згадку яскрава пʼєса під назвою Кацапи.

Толя. Папа, а на том бєpєгу наші?
Опанас (зловісно). Там кацапи…

Всі зловісно мовчать. Поїзд зупиняється, чути кpики “Пpиїхали!” і погpозливий гуpкіт моpя.

Мілла Йовович

Акторка, співачка та модель народилася у Києві у 1975 році. Зірка підтримує Україну, говорить українською та підкреслює своє походження.

Йовович зіграла головні ролі у багатьох голлівудських стрічках, зокрема у фільмах Повернення до блакитної лагуни, Пʼятий елемент та франшизі Оселя зла.

Після повномасштабного вторгнення Мілла Йовович заявила, що її серце з українським народом.

Іванна Сахно

Зірка серіалу Асока по всесвіту Зоряних війн народилася у Києві у 1997 році. Іванна є прикладом людини, що наполегливо йшла до своєї мрії. Переїхавши до США у віці 13 років, Сахно лишилася відданою Україні. Вона є амбасадоркою платформи United24 та активно висловлює свою громадянську позицію щодо російсько-української війни.

Якось Іванна Сахно поділилася, що завжди відмовляється від ролей росіянок, і навіть розірвала контракт з Netflix, де мала виконувати головну роль в одному з проєктів. Адже зʼясувалося, що героїня за сценарієм – американка з радянським корінням.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: Лесь Подервʼянський, Depositphotos


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-26 11:51:13