Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чи можна зробити довіреність онлайн – відповідає експерт

Оформлення довіреності з-за кордону чи онлайн – тема, яка набула особливої актуальності з початком повномасштабного вторгнення. Проте, на жаль, не все так просто, як би комусь хотілося.

Факти ICTV та нотаріус Олександр Чмирук розкажуть, як оформити довіреність та чи можливо це зробити онлайн.

Що таке довіреність

Згідно з Цивільним кодексом України, довіреність – це письмовий документ, який видається однією особою іншій для представництва перед третіми особами, – зазначає нотаріус.

Зараз дивляться

Довіреність – юридичний інструмент, який дозволяє від вашого імені іншій людині розпоряджатися нерухомістю, авто, представляти ваші інтереси у банках, страхових та державних установах.

За словами нотаріуса, довіреність можна скласти як на одну особу, так і на кількох. Проте у документі мають бути чітко прописані юридичні дії, які може вчиняти довірена особа. Ці дії мають бути конкретними, здійсненними та правомірними.

Чи можна оформити довіреність онлайн

– Законодавство України не передбачає онлайн-оформлення будь-яких нотаріальних документів, зокрема довіреностей. Особа, яка має бажання оформити довіреність, повинна особисто з’явитися до нотаріуса зі своїм паспортом та податковим номером, – зазначає Олександр Чмирук.

Він додає, що довіритель особисто, в присутності нотаріуса підписує довіреність. Окрім того, згідно з Правилами ведення нотаріального діловодства, особа, що підписувалася на документі, підписується у реєстрі для реєстрації нотаріальних дій із зазначенням прізвища.

Варто зауважити, що довіреність видається лише на певний строк. Проте повірена особа отримує право на передоручення, але винятково в межах зазначеного строку та з тим самим переліком повноважень, що і в основній довіреності.

Чи можна оформити довіреність за кордоном онлайн

Якщо ви перебуваєте за кордоном, то вам зовсім не обов’язково їхати в Україну, щоб оформити довіреність.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

За словами фахівця, ви можете звернутися до місцевого нотаріуса або до Консульства України.

– У разі звернення до Консульства України, консул, посвідчивши довіреність, надасть заяву про внесення та реєстрацію зазначеної довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей. Повірений або будь-яка інша особа повинна звернутися з примірником довіреності та заявою до будь-якого нотаріуса України, для реєстрації довіреності в Реєстрі, – зазначає Чмирук.

Проте, якщо ви вирішили оформити довіреність у місцевого нотаріуса, то доведеться провести апостиляцію або легалізацію зазначеної довіреності.

Апостиль – це штамп, який засвідчує, що документ походить із вказаної установи. Він підтверджує автентичність підпису та печатки закордонного держслужбовця. Такий штамп дозволяє офіційно користуватися документами, виданими в Україні, за кордоном та навпаки. Зазвичай апостиляцією займається Мін’юст. Проте ліпше такі моменти уточнювати вже на місцях.

– Водночас рекомендуємо переклад довіреності робити в Україні у сертифікованих перекладачів. Такий переклад повинен бути засвідчений нотаріально. Апостиль або легалізація документів проводиться в країні, де перебуває довіритель, – наголошує нотаріус.

Простими словами це означає, що можна скласти довіреність в Україні та надати іноземному нотаріусу. Проте доведеться підтвердити правочинність іноземного нотаріуса апостилем.

Також є інший варіант, коли ви складаєте довіреність іноземною мовою, даєте місцевому нотаріусу її засвідчити. Тоді апостиль доведеться проставляти в Україні. У цьому допомагають агенції з перекладу, яких на ринку безліч. Вартість їх послуг – від 1 тис. грн до 2,5 тис. грн.

– Дізнатися, чи потрібно робити апостиль або легалізацію, можна, ознайомившись із Гаазькою Конвенцією від 5 жовтня 1961 року, – додає нотаріус.

Апостиляцію на документах, які походять з України, проставляє Міністерство юстиції.

Документи, Нотаріус

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-04 08:18:15