Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чи можна змінити країну тимчасового захисту 2024: пояснення та процедура

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну багато наших громадян були змушені шукати тимчасового захисту в ЄС. Але з плином часу обставини та запити у кожного можуть змінитися або з’явитися бажання чи нагальна потреба змінити країну перебування. Чи можна це зробити та яку процедуру для цього доведеться пройти – Фактам ICTV розповіли керуючі партнери юридичної компанії Муренко, Курявий і Партнери Олександр Курявий та Нікіта Муренко.

Що таке тимчасовий захист та які документи його регулюють

У зв’язку зі збройною агресією РФ проти України, багато людей шукають захисту від воєнних дій за кордоном. Найбільшу кількість громадян наразі приймають країни Європи, які з огляду на складну ситуацію на території нашої країни запроваджують спеціальні програми допомоги.

Зокрема, перетинаючи кордон держави-члена ЄС, людина може набути статусу біженця. Також кожен українець має право на тимчасовий захист.

Зараз дивляться

– Такий статус мають право отримати  усі громадяни України та члени їхніх сімей, які перетнули кордон нашої держави 24 лютого 2022 року або пізніше. Кожна держава-член Європейського Союзу на власний розсуд може ухвалювати рішення про надання тимчасового захисту українцям, які прибули до ЄС до початку війни з різних причин, як-от відпустка, відрядження або втеча від можливої ​​війни, – зазначають керуючі партнери юридичної компанії Муренко, Курявий і Партнери Олександр Курявий та Нікіта Муренко.

Основним документом, який регулює отримання тимчасового захисту громадянами України, є Директива  2001/55/ЄС. Беручи за основу норми, викладені в останній, кожна держава-член ЄС розробляє свої положення, які визначають перебування таких осіб, виходячи з власного законодавства. Саме тому правила, які стосуються цього питання, можуть відрізнятися залежно від території, на якій перебувають українці, а отже є необхідність детально вивчати їх і стежити за відповідними змінами.

Документи, які потрібні для отримання, поновлення або зміни тимчасового захисту, відрізняються залежно від країни. Як правило, вам знадобляться фотокартки, оригінал паспорта тощо.

Процедура отримання тимчасового захисту досить проста і не займає багато часу.

– При перетині кордону держави-члена ЄС відповідні офіційні органи останньої повинні повідомити особу про її право на тимчасовий захист. Надання тимчасового захисту не виключає можливості звернення особи щодо отримання статусу біженця. Цей процес максимально швидкий і спрощений, – зазначають керуючі партнери юридичної компанії Муренко, Курявий і Партнери Олександр Курявий та Нікіта Муренко.

Також експерти повідомляють, що у кожній країні ЄС питаннями тимчасового захисту займаються різні агенції.

Скільки разів можна отримати тимчасовий захист

Відповідно до Директиви 2001/55/ЄС, перший період тимчасового захисту становив один рік та тривав до 4 березня 2023 року. Однак цей час міг бути автоматично продовжений двічі на шість місяців кожен.

Але це було можливо лише у тому випадку, коли причини для надання такого захисту не зникли. А це так, оскільки в Україні продовжується війна. Проте і в цьому випадку є деякі часові обмеження – це можна зробити не більше ніж на один рік, тобто до 4 березня 2024 року.

Водночас не виключається можливість продовжити термін ще на 12 місяців – до 4 березня 2025 року, або припинити тимчасовий захист, якщо ситуація в Україні покращиться і безпечне повернення громадян додому стане можливим.

Чи можуть українські біженці змінити країну тимчасового захисту

Але що робити, коли тимчасовий захист в одній країні вже є, а у вас з’явилась потреба змінити місце перебування?

– У громадян України, які вже виїхали за кордон та отримали тимчасовий захист, може виникнути необхідність змінити країну, у зв’язку з чим постає питання: Як це зробити повторно? – кажуть експерти.

Згідно із Директивою, українці мають право переїжджати з однієї країни ЄС в іншу.

– Але є держави, які ухвалили такі нормативно-правові акти, що не дозволяють надавати тимчасовий захист повторно, якщо громадянин України мав тимчасовий захист в одній із країн ЄС. До таких держав належить, наприклад, Швейцарія, – наголошують керуючі партнери юридичної компанії Муренко, Курявий і Партнери Олександр Курявий та Нікіта Муренко.

Як змінити країну тимчасового захисту

Оскільки не всі країни надають тимчасовий захист, перед початком процедури переїзду з одного місця на інше обачливо буде звернутися до посольства або консульства держави, у яку ви збираєтесь їхати, із запитанням, чи можливо це.

– Розпочати готуватись до переїзду необхідно заздалегідь. Перш за все, особі необхідно звернутися до дипломатичної установи – посольства або консульства держави, у яку остання планує переїжджати, з питанням щодо можливості повторного отримання тимчасового захисту, – кажуть керуючі партнери юридичної компанії Муренко, Курявий і Партнери Олександр Курявий та Нікіта Муренко.

Після отримання позитивної відповіді необхідно анулювати тимчасовий захист у тій державі, де ви наразі перебуваєте. Це є головною і єдиною умовою, за якої можливо змінити країну, яка надала вам захист. Для цього зверніться до компетентних органів та проінформуйте про подальший переїзд до іншої держави.

– У випадку переїзду з однієї країни до іншої дозвіл на проживання та права особи у першому місці перебування будуть автоматично анульовані. Але перед тим, як покинути державу, яка надала вам притулок, не забудьте повідомити відповідні органи про свій намір, – наголошують експерти.

Після цього інша держава повинна надати особі тимчасовий захист і новий дозвіл на проживання.

До речі, раніше Факти ICTV писали, куди звертатися і що знадобиться для того, щоб продовжити закордонний паспорт України за кордоном.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-02-23 09:06:38