Виплати за поранення 2024: що передбачено та як отримати
Українці-військові, які зазнали поранень під час війни на території України, мають право на грошові державні виплати.
Які виплати передбачені за поранення, як їх отримати та хто має на це право – дізнавалися Факти ICTV.
Які виплати передбачені за поранення в Україні та хто їх отримає
У разі, якщо військовий дістав поранення під час виконання бойового завдання, він має право на кілька грошових виплат.
Адвокат і юрист Ario Law Firm Антон Діденко зазначає, що після поранення військовослужбовець може розраховувати на такі види виплат:
- грошове забезпечення військовослужбовця;
- виплата так званих бойових, тобто додаткової винагороди в сумі 100 тис. грн відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 №168;
- одноразова грошова допомога, згідно зі ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їхніх сімей та постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 №975.
– Виплата додаткової винагороди (бойових) здійснюється за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (зокрема й закордонних), включно з часом переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, а також перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії (пункт 1 КМУ від 28.02.2022 №168), – зазначає Діденко.
Розмір виплати за поранення
Експерт зазначає, щодо виплати одноразової грошової допомоги, то розмір такої виплати залежить від того, якими є наслідки зазнаного поранення.
– Так, у разі отримання військовослужбовцем інвалідності, розмір виплат визначено пунктом Б част. 1 ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їхніх сімей, – каже Діденко.
Розмір одноразової допомоги може становити:
- 400-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи. Тобто у 2024 році це 1 211 200 грн.
- 300-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи (908 400 грн у 2024 році).
- 250-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (757 000 грн у 2024 році).
– У разі отримання військовослужбовцем поранення під час виконання ним обов’язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, розмір виплати визначений постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, та може становити 70-кратний розмір (211 960 грн) прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, – додає адвокат.
Нагадуємо, у 2024 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028 грн.
На які види виплат можна розраховувати у 2024 році та за яких обставин:
- для поранених, які визнані непридатними до військової служби та зараховані у розпорядження відповідних командирів, передбачено два місяці виплат за останньою займаною посадою, а з третього місяця до закінчення розпорядження – додаткова виплата визначена порядком КМУ;
- померлим внаслідок поранення передбачена одноразова виплата у розмірі 100 тис. грн на умовах і порядку КМУ;
- тяжко пораненим на лікуванні, полоненим та зниклим безвісти щомісячна додаткова винагорода у 100 тис. грн на умовах і порядку КМУ;
- безперервна відпустка на лікування – не більше чотирьох місяців.
Як отримати виплату за поранення
Згідно із законодавством, для оформлення виплати військовослужбовцю необхідно звернутися до начальника Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України чи до начальника Регіональної штатної військово-лікарської комісії.
Щоб отримати допомогу, вам знадобляться документи:
- Направлення або заява на проведення військово-лікарняної комісії.
- Паспорт громадянина України та його засвідчену копію.
- Заява, написану власноручно, про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з пораненням чи інвалідністю.
- Копія документа, що свідчить про причини та обставини поранення. Цей документ має доводити, що військовий отримав поранення на полі бою, а не сам наніс собі ушкодження;
- Довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення.
- Довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності.
- Якщо ви належите до рядового чи сержантського складу, необхідно пред’явити військовий квиток та його засвідчену копію, а також довідку про проходження військової служби.
- Для офіцерів – посвідчення або військовий квиток офіцера запасу та його копію і витяг із послужного списку.
- Всі наявні медичні документи, що характеризують стан вашого здоров’я до початку проходження військової служби, під час проходження військової служби та після звільнення.
- Документи військово-лікарської експертизи: свідоцтво про хворобу, довідку військово-лікувальної комісії, оригінали та їхні засвідчені копії.
- Довідка про обставини травми або її засвідчену копію та/або засвідчену копію Акта про нещасний випадок.
- Посвідчення учасника бойових дій та його засвідчену копію.
- Якщо ви брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно пред’явити посвідчення та його засвідчену копію.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-01 22:10:41