Як українцям отримати карту побиту в Польщі: необхідні документи, ціни та куди звертатися
Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України мільйони українців були вимушені тікати від війни.
Чимало з них вже повернулися додому, однак багато людей досі залишаються в Польщі. Усі українці, які приїжджають до Польщі, обовʼязково отримують статус тимчасового захисту.
Однак багато українців планують залишитися в Польщі на довший період часу. Тому вони замислюються над тим, як отримати дозвіл на проживання, або, іншими словами, карту побиту.
Факти ICTV дізнавалися, що таке картка побиту, якою вона буває та як українцям подати заявку та отримати цей документ у Польщі.
Що таке карта побиту
Варто зазначити, що існує кілька видів карт побиту:
- Карта тимчасового побиту (Karta czasowego pobytu) – це документ, який дає можливість легалізуватися на території Польщі максимум на три роки.
- Карта постійного побиту (Karta stałego pobytu) – документ, що підтверджує надання постійного дозволу на проживання Польщі. Карта безстрокова, проте сам документ потрібно змінювати раз на 10 років.
Карту постійного побиту можуть отримати:
- українці, які мають польське коріння;
- власники Карти Поляка;
- дружина чи чоловік громадянина (громадянки) Польщі, що перебуває у законному шлюбі більше ніж 3 роки і щонайменше 2 роки проживає у Польщі;
- діти громадян Польщі;
Як отримати карту та куди звертатися
Процедура отримання карти побиту передбачає подання документів до воєводського управління. Заповнити заяву можна онлайн на платформі MOS. Варто врахувати, що розгляд заяви займає від 3 до 6 місяців. Вартість оформлення карти побиту становить 440 злотих за тимчасову і 640 злотих за постійну. Оплату здійснюють в касі держоргану.
Які документи потрібно мати, щоб оформити карту тимчасового побиту
Якщо ми говоримо про роботу, то тут має бути офіційне працевлаштування. Також мають бути документи, які підтвердять офіційне працевлаштування. Загалом для отримання карти побиту знадобиться:
- Трудовий договір.
- Анкета, яку заповнює роботодавець. Таким чином роботодавець підтверджує, що ви справді працюєте в його компанії. Там він вказує ваш заробіток і період часу.
- Додатково також необхідно подати документи про страхування (це теж надає роботодавець) і підтвердження, що людина зареєстрована в ZUS.
- Заява на отримання карти побиту.
- 4 фотографії.
- PESEL.
Із 1 січня 2025 року в Польщі відбулися значні зміни у вимогах до мінімальної заробітної плати для іноземців, які бажають отримати карту тимчасового перебування на підставі працевлаштування. Мінімальна заробітна плата в Польщі зросла. Тепер брутто вона становить 4666 злотих.
Щоб отримати карту побиту, іноземці, зокрема українці, повинні мати підтвердження про отримання зарплати не нижче встановленого мінімального рівня. Тобто трудовий договір має передбачати заробітну плату щонайменше 4666 злотих брутто.
Карти побиту на підставі статусу UKR
Нові правила дозволяють українцям зі статусом UKR отримати спеціальну карту побиту на три роки. Це означає, що ви зможете легально перебувати в Польщі тривалий час і користуватися низкою прав. Щоб отримати цю карту, необхідно підтвердити чинність статусу UKR, подати електронну заяву та перевірити правильність своїх даних у реєстрі PESEL.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Важливо також, щоб не було заперечень з боку державних служб. Після отримання карти ваш статус PESEL зміниться на PESEL CUKR, що свідчитиме про те, що ви раніше мали тимчасовий захист.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-15 14:46:00