Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Зустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіна – чого очікувати Україні

Фото: Факти ICTV

15 листопада поблизу Сан-Франциско відбулася довгоочікувана зустріч очільників США і Китаю – Джо Байдена та Сі Цзіньпіна. У фокусі уваги лідерів двох наддержав була і ситуація в Україні.

Переговори тривали близько чотирьох годин.

Як зазначив Байден у коментарі ЗМІ, вони із Сі обмінялися думками “щодо низки регіональних і глобальних питань”. Йдеться, зокрема, про “відмову Росії зупинити жорстоку та агресивну війну проти України та конфлікт у Газі”.

Зараз дивляться

Який вплив ця зустріч може мати на нашу державу, Факти ICTV розпитали в політолога, керівника політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігоря Рейтеровича.

Позиція Китаю щодо війни в Україні

За підсумками переговорів публічну позицію Пекіна щодо війни в Україні озвучила речниця китайського МЗС Мао Нін.

Вона підтвердила, що лідери обговорювали міжнародні питання, такі як “українська криза” та палестино-ізраїльський конфлікт.

За словами речниці, переговори Байдена та Сі не змінять позицію Китаю щодо “кризи в Україні”. Саме так офіційний Пекін називає розв’язану РФ агресивну війну.

– Позиція Китаю з обох питань (війн в Україні та Ізраїлі, – Ред.) є чіткою та послідовною. Ми стоїмо на боці рівності та справедливості і залишаємося відданими просуванню переговорів заради миру та деескалації, – оголосила Мао Нін.

Як пояснив Ігор Рейтерович, після зустрічі Байдена та Сі не варто очікувати кардинальних зрушень у риториці Китаю. Пекін продовжує виступати за “мир у всьому світі” і переговори.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Фото: Getty Images

– Думаю, що публічно нам не слід поки нічого очікувати. Не буде жодних кардинальних змін саме на рівні публічних заяв. Або, наприклад, зміни позиції Китаю щодо прийняття чи неприйняття української формули миру, – зазначив політолог у коментарі Фактам ICTV.

Чи були переговори Байдена та Сі успішними в розрізі російсько-української війни, покажуть інші “опосередковані моменти”. І саме за ними потрібно спостерігати.

Вплив переговорів на Україну: два ключові моменти

За словами Ігоря Рейтеровича, йдеться про такі два важливі моменти:

1. Присутність делегації Китаю на наступних зустрічах стосовно української формули миру.

2. Обмеження торгівлі між Китаєм та РФ товарами подвійного призначення, які Росія може використовувати у військових цілях.

Саме подальша позиція Пекіна щодо цих питань продемонструє, чи зміг Байден вплинути на Сі та відмовити КНР від допомоги Росії.

• Формула миру

Як відомо, Китай пропустив зустріч радників з нацбезпеки на Мальті наприкінці жовтня, де обговорювали українську формулу миру. Водночас представники КНР були присутні на саміті у Джидді (Саудівська Аравія).

Раніше МЗС Китаю оприлюднило своє бачення врегулювання війни в Україні. Цей план із 12 пунктів не містив заклику до РФ вивести війська. Натомість там був пункт про необхідність “мирних переговорів”.

Українська формула миру містить чітку вимогу про виведення військ РФ з України та припинення бойових дій. А також про звільнення всіх полонених українців та відповідальність РФ за агресію.

• Торгівля між Китаєм та РФ

Ігор Рейтерович звернув увагу, що китайські компанії, які торгують із РФ, є приватними лише за формою, однак діють “у повному взаєморозумінні з китайською владою”.

США ще до зустрічі Байдена та Сі звертали увагу Пекіна на проблему такої торгівлі.

– США передали натяк: ми знаємо, що окремі компанії торгують товарами подвійного призначення, які можна використовувати для виготовлення зброї, і зверніть на це увагу. Якщо Китай зменшить ці торгівельні оборудки, значить Сі Цзіньпін почув Джо Байдена. І вони (китайська влада, – Ред.) вирішили поки зменшити зв’язки з РФ для того, щоб покращити відносини із США, – наголосив Рейтерович.

Це матиме безпосередній вплив на війну в Україні, адже агресор недоотримуватиме важливі для своєї воєнної машини товари.

Якщо ж змін не буде, це означатиме, що кожна зі сторін – США та Китай – залишилися на своєму.

– Але це для нас ні добре, ні погано. Це не найгірший варіант. Тому що найгіршим варіантом було б, якби вони взагалі ні про що не домовилися – відновити якісь відносини. І це тоді б ударило і по російсько-українській війні в тому плані, що в Китаю були б остаточно розв’язані руки щодо підтримки Росії, наприклад, у військово-промисловому комплексі, – зазначив Ігор Рейтерович.

Тож тепер варто спостерігати за кроками Китаю після переговорів у Сан-Франциско.

Зустріч Байдена та Сі: обережний оптимізм

На думку радника глави Офісу президента України Михайла Подоляка, зустріч Джо Байдена і Сі Цзіньпіна викликає “обережний оптимізм”.

– Це великий сигнал світу – діалог замість конфронтації, новий глобальний порядок, правила потрібні обов’язково, стабільність і передбачуваність, – написав Подоляк у соцмережі Х.

За його словами, ці переговори свідчать, що “Росію нарешті виключили зі списку тих, хто справді впливає на глобальні процеси”. Оскільки агресор робить ставку на хаос, руйнування та використовує насильство як інструмент зовнішньої політики.

– І має огидну репутацію. Усе це не потрібно тим, хто хоче бачити горизонти, майбутнє, взаємні обмежувальні правила, – підсумував Подоляк.

Наразі ключовим публічним досягненням переговорів між Джо Байденом та Сі Цзіньпіном є відновлення військових зв’язків.

Пекін припинив ці контакти в 2022 році після візиту спікерки Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі до Тайваню.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-16 18:25:06