Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як безплатно пройти алергопроби в Україні: види аналізів та куди звертатися

Фото: Depositphotos

Весна — час пробудження природи, коли дерева вкриваються ніжним цвітом, і повітря наповнюється їхнім п’янким ароматом. Однак для багатьох людей цей період асоціюється не лише з красою природи, а й із загостренням сезонної алергії.

Замість насолоди весняним цвітінням, багато хто змушений боротися з проявами алергії, що значно впливає на якість життя у весняну пору року. Щоб виявити алерген, необхідно здавати спеціальні аналізи — алергопроби.

Факти ICTV запитали у лікарки-алерголога, що таке алергопроби, коли їх варто здавати та як це правильно робити.

Зараз дивляться

Читайте коментар експерта про те, чи можна безплатно здати аналізи на алергопроби та куди звертатися — детальніше в нашому матеріалі.

Що таке алергопроби

Лікарка-алерголог, кандидат медичних наук, Лілія Курілець, зазначила, що алергопроби — це метод діагностики алергії, який допомагає визначити, на які саме алергени реагує організм і є підґрунтям для подальшого специфічного алерголікування. Антигістамінні препарати не лікують алергію, а лише покращують перебіг хвороби, але це вже інша історія.

Алергопроби бувають різних видів: шкірні тести (прик-тести) та аналізи крові на специфічні IgE.

Шкірні тести або прик-тести (від англ. prick — укол) — місцеві шкірні проби на чутливість до алергенів.

Прик-тест виявляє IgE-залежний тип алергії. Це досить простий та швидкий метод тестування, який проводиться методом нанесення краплі досліджуваного алергену на внутрішній бік передпліччя з подальшими мікропроколами шкіри.

Через деякий час лікар оцінює реакцію організму. Якщо у місці проколу з’явилися припухлості або почервоніння розміром понад 5 мм, тоді можна говорити про позитивний результат.

Аналіз крові на специфічні IgE — метод тестування, який передбачає взяття венозної крові у пацієнта в лабораторних умовах. Він допомагає визначити рівень антитіл IgE до певних алергенів. Таке тестування можна проводити дітям, людям із шкірними захворюваннями або тим, у кого є протипоказання до проведення шкірних алергопроб.

Коли варто здавати алергопроби

Лілія Курілець каже, якщо у людини є симптоми, що можуть бути пов’язані з алергією, наприклад частий нежить, чхання, свербіж, висипання, проблеми з диханням або реакції на певні продукти, тоді варто звернутися до лікаря.

— Не слід здавати алергопроби ″про всяк випадок″, оскільки вони мають сенс лише при клінічних проявах. Який саме набір тестів потрібен саме вам, визначити може лікар-алерголог після ретельного спілкування та збору історії вашого стану, — наголосила лікарка-алерголог.

Фото: depositphotos

Чи можна безплатно здати алергопроби в Україні

Лікарка-алерголог зазначила, що безплатні шкірні проби можуть бути доступними в державних алергологічних центрах, залежно від регіону. Здати їх можна за направленням лікаря.

У Національній службі здоров’я України (НСЗУ) зазначають, що направлення на обстеження чи аналізи виписується на медичну послугу, а не в певний медичний заклад. Тому пацієнт може звернутися з е-направленням у будь-який медичний заклад. Послуга буде безоплатною для пацієнта в медичному закладі, який має договір із НСЗУ.

Лілія Курілець каже, що якщо необхідно здавати аналізи крові на специфічні IgE, то вони зазвичай платні.

— Найкраще уточнювати в місцевій поліклініці або лікарні (там, де у вас декларація), чи є можливість безоплатної діагностики за направленням від сімейного лікаря.

Незалежно від того, чи буде людина здавати аналізи на алергопроби в Україні безкоштовно, чи звернеться у приватну клініку, головне – правильно підготуватися до тесту, щоб отримати точні результати.

Як правильно здавати алергопроби

Лілія Курілець каже, що спочатку потрібно проконсультуватися з алергологом або, як мінімум, із сімейним лікарем.

Він допоможе визначити, чи є потреба звернутися до алерголога, адже самостійно вибрати правильні аналізи складно. Шкірні тести проводить лікар-алерголог.

Перед тестуванням важливо:

  • Не приймати антигістамінні препарати (зазвичай за 5-7 днів до тесту).
  • Уникати загострення хронічних захворювань та інфекцій.
  • Для аналізу крові вищезазначені обмеження не застосовуються.

Отже, якщо ви маєте симптоми алергії, головне не займатися самодіагностикою, а звертатися за консультацією до лікаря-алерголога. Фахівець назначить необхідне обстеження, з огляду на індивідуальні симптоми людини.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-02 17:01:00