Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Захисні механізми психіки: експерти про те, як і чому ми іноді спотворюємо реальність


Експерти популярного онлайн-ресурсу Психологічна підтримка розповіли, чому і як саме наша психіка інколи спотворює реальність та як це подолати.

– Коли все йде не за планом, наша психіка вмикає режим виживання. Іноді це призводить до дивних ситуацій: ми злимося на абсолютно невинних людей, виправдовуємо очевидних винуватців або взагалі заперечуємо проблему, – пояснюють психологи.

Захиститися від болю

За словами експертів, щоб захиститися від емоційного болю, наша психіка використовує різноманітні стратегії, які психологи називають захисними механізмами. Вони діють як своєрідний фільтр, пропускаючи через себе інформацію та спотворюючи її так, щоб ми почувалися комфортніше.

Захисні механізми

Серед захисних механізмів психіки фахівці назвали, наприклад, такі:

Зараз дивляться
  • проекція. Ми приписуємо свої негативні якості іншим людям. Наприклад, якщо ми самі схильні до брехні, то можемо звинуватити в цьому свого друга;
  • заперечення. Ми відмовляємося визнавати очевидні факти. Наприклад, людина, яка має проблеми з алкоголем, може стверджувати, що в неї все під контролем;
  • раціоналізація. Ми вигадуємо логічні пояснення для своїх неефективних або шкідливих дій. Наприклад, якщо пропустили важливу зустріч, то можемо сказати собі, що вона була не такою вже й важливою;
  • зміщення. Ми переносимо свої негативні емоції з однієї людини чи ситуації на іншу. Наприклад, якщо вас звільнили з роботи, то можемо зіпсувати настрій своїй родині;
  • ідеалізація. Ми перебільшуємо позитивні якості інших людей або ситуацій. Наприклад, людина, яка шукає нових стосунків, може ідеалізувати кожного нового партнера.

Як подолати вплив захисних механізмів

За словами психологів, усвідомлення того, як працюють захисні механізми, допомагає нам краще розуміти себе та інших, будувати здоровіші стосунки та ефективніше справлятися зі стресом і конфліктними ситуаціями.

– Перший крок – це усвідомити, що ви використовуєте захисні механізми.
Звертайте увагу на свої думки та почуття, особливо в стресових ситуаціях. Чесність перед собою. Не бійтеся визнавати свої слабкості та помилки. Вчіться розпізнавати і висловлювати свої емоції, – кажуть експерти.

За їхніми словами, це нормально – захищати себе від болю. Але коли захисні механізми беруть гору, ми починаємо спотворювати реальність. Якщо вам важко впоратися з цією ситуацією самостійно, зверніться по допомогу до психолога.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Психологічна підтримка

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-10 09:22:21