Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Залишатися собою: як допомогти дітям відстояти своє право бути особливим

Щороку 20 листопада, в день річниці ухвалення Конвенції про права дитини, відзначається Всесвітній день дитини.

Діти в усьому світі завдяки ЮНІСЕФ отримують змогу зробити так, щоб їхні голоси почули політики, представники бізнесу, засобів масової інформації, спорту, розваг, шкільного навчання та інших сфер, в яких надважливо розуміти та дотримуватись прав дітей.

Зараз дивляться

В Києві пройшов захід Дитинство 365: Право бути собою, де діти та молодь України поділилися своїми історіями про тяжке дитинство та як їм вдалося побороти труднощі.

– Коли ці складні історії стають людьми, ми бачимо їхню стійкість. Це сигнал, щоб інші люди бачили, що нормально бути не таким, як всі, – сказав Фактам ICTV голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде.

Історії дітей

На заході прозвучало шість абсолютно різних історій. Кожна ілюструє, зокрема, й основні права дитини, уособлені в конкретному прикладі: від права бути разом з сім’єю до гідного життя дітей з інвалідністю.

Хтось бореться з булінгом та намагається донести суспільству, що не буває “таких” чи “не таких” людей.

Дар’я Закрепа поділилася тим, як її цькували за окуляри, проблемну шкіру та зайву вагу. Спочатку дівчина вважала, що такі зауваження правильні. Однак фахівці допомогли їй зрозуміти, що вона нормальна, а от всі слова – пусті.

– Я вважаю, що ця тема дуже важлива, про неї треба говорити, незважаючи ні на що, – каже Дар’я Закрепа Фактам ICTV.

Хтось намагається вибороти рівність для інклюзивних дітей. Софія Добош – дівчинка, яка думала, що не говоритиме взагалі, через вади слуху. Мама відправила її до звичайної школи, і це врятувало тоді ще маленьку дівчинку.

Софія розповідає, що їй було складно, бо її не сприймали так, як всіх, казали, що вона не цікава.

Щоденна критика і насмішки засмучували дівчинку, вона вважала себе “інакшою”. Зараз дівчина в новому університетську колективі. Там вона поборола невпевненість в собі і живе повноцінним життям.

– Сьогодні я щаслива студентка, можу розповісти вам без сорому, що користуюсь слуховим апаратом. І без страху осуду людей можу попросити повторити, якщо щось не почула, – каже Софія Добош.

Про дитяче життя з інвалідністю говорив і Ярослав Боголепов. Хлопець двічі пережив вимушене переселення, бо сам з Донецька. Спочатку його родина переїхала до Кінбурна, а в 2022 році – до Одеси.

Незважаючи на всі труднощі життя, мама хлопчика Наталія допомагає синові соціалізуватися. Намагається його не відокремлювати від суспільства і постійно підтримує.

– Він ходить на заходи для здорових дітей. Наш головний посил – що батькам дітей з інвалідністю не потрібно їх “ховати” від суспільства, навпаки, їм варто дати можливість соціалізуватися, – розповіла Фактам ICTV Наталія.

Ще одна історія, яка викликала сльози на очах у відвідувачів заходу. Тоді ще 18-тирічний В’ячеслав Ялов з Донеччини втратив маму через російські обстріли. На його руках залишилося четверо молодших братиків та сестричок.

Хлопець активно боровся за те, щоб стати опікуном цих дітей.

В нього вийшло, зараз їхня родина виглядає щасливою, вони допомагають одне одному, кожен прислухається до потреб іншого.

Однак коли В’ячеслав згадує, що мама помирала на його руках зі словами “Все буде добре”, сліз стримати не може.

– Посмішки дітей мене дуже сильно стимулюють, я розумію, для чого я це роблю. В мене є робота, у майбутньому дуже хочу відкрити свій бізнес, щоб діти завжди мали надійну опору, – говорить В’ячеслав Ялов.

Історії цих та інших дітей не залишили байдужими і першу леді Олену Зеленську.

– Ви вражаєте! Я дуже хочу, щоб вас побачили й інші люди, які вважають себе дорослими. Тому що дорослість – це те, що ви кожен по-своєму демонструєте, – сказала Олена Зеленська.

Конвенція ООН про права дітей

Також перша леді закликала всіх обов’язково ознайомитися з Конвенцією ООН про права дитини, щоб знати свої права та вміти їх захищати.

Згідно з результатами останніх опитувань ЮНІСЕФ через U-Report, понад 35% дітей віком до 18 років не ознайомлені із Конвенцією про права дитини, трохи більше 50% зазначили, що відчувають необхідність дізнатися більше про свої права, і 45,4% вказали на негативний вплив війни на дотримання власних прав.

ЮНІСЕФ підготував оновлені адаптації та формати Конвенції ООН про права дитини, щоб якомога більше українських дітей мали змогу дізнатися про свої права.

Зокрема, було підготовлено декілька інклюзивних адаптацій Конвенції : аудіокнига, відеоверсія жестовою мовою, друковані книги спеціальними шрифтами. Зробили це, щоб полегшити читання дітям, які мають дислексію та порушення зору.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-20 19:33:58