Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як зрозуміти, що в тебе проблеми зі щитоподібною залозою – пояснює лікар

Щитоподібна залоза відіграє ключову роль у регулюванні різних функцій організму, зокрема обміну речовин. Стрес, нестача йоду та інші фактори можуть призводити до різних захворювань щитоподібної залози.

Ендокринолог Діна Крилова розповіла Фактам ICTV про тривожні симптоми, які свідчать про проблеми щитоподібної залози, та надала поради, коли слід звертатися до фахівця.

Що таке щитоподібна залоза

Цей орган, що за будовою нагадує метелика, розміщений у передній частині шиї біля трахеї під гортанню та складається з двох частин, поєднаних невеликим перешийком.

Зараз дивляться

Щитоподібна залоза є частиною ендокринної системи, яка відіграє ключову роль у регулюванні різних біологічних процесів та функцій організму.

Вона відповідає за синтез йодовмісних гормонів, таких як тироксин (Т4), трийодтиронін (Т3) і кальцитонін. Робота щитоподібної залози залежить від тиреотропного гормону (ТТГ), який виробляється гіпофізом.

Зміни в концентрації ТТГ можуть викликати і серйозні ускладнення, як-от порушення менструального циклу, безпліддя та інші захворювання.

Розлади щитоподібної залози: симптоми та лікування

Поступове збільшення (до 5 кг) чи зменшення ваги тіла можуть бути показниками проблем, пов’язаних зі щитоподібною залозою. Зміни, які вказують на недостатнє виділення гормонів, свідчать про гіпотиреоз.

–  Його симптоми включають підвищену втомленість, розлади сну, випадіння волосся, порушення менструального циклу та інші прояви енергетичного дисбалансу, – пояснює Діна Крилова.

Надмірна активність щитоподібної залози, яка вказує на гіпертиреоз, – дратівливість через дрібниці, прискорене серцебиття, тремор рук тощо.

Головні причини розладів у роботі ендокринної системи – аутоімунні захворювання, тобто  повʼязані з ураженням імунної системи.

Коли слід звертатися до фахівця

Якщо наведені вище симптоми не зникають протягом тривалого часу та й ще з’являються нові, наприклад турбує відчуття тиснення в районі шиї, порушення менструального циклу, безпліддя – терміново треба звернутися до ендокринолога.

Це може бути хворобою щитоподібної залози. Вузловий зоб – одне з найпоширеніших захворювань, яке виникає внаслідок генетичних факторів, йододефіциту тощо.

За статистикою, захворюваність на вузловий зоб в Україні становить 30-40 випадків на 100 тис. населення, причому цей показник збільшується в старших вікових групах.

У третини жінок, старших за 30 років, можуть виникнути зміни тканини щитоподібної залози, частота виявлення вузлового зоба у жінок після 50 років сягає 65%. Причому найбільше ризикують ті, хто має спадкову схильність до захворювань щитоподібної залози або пацієнти з супутніми хворобами, які можуть впливати на її роботу.

Саме тому вчасне виявлення порушень у роботі щитоподібної залози допомагає запобігти ускладненням та забезпечити належну медичну допомогу. Ось чому так важливо раз на 1-2 роки проходити УЗД.

– Зазвичай більшість вузлових форм зоба є безсимптомними і якщо аналізи на гормони у межах норми, це свідчить про збереження функцій щитоподібної залози, – каже лікарка.

В інших випадках відновити баланс та поліпшити стан допоможе консервативне лікування.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-01-03 13:09:54