Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як здійснюється приватизація земельної ділянки у 2024 році: відповідь юристів

Під час воєнного стану на деякі випадки безоплатного передання земель державної та комунальної власності у приватну власність діє заборона. Це означає, що приватизація земель певного призначення заборонена.

Факти ICTV дізнавалися у юристів Безоплатної правничої допомоги про особливості приватизації земельної ділянки у 2024 році.

У яких випадках дозволена приватизація земельної ділянки у 2024 році

– Приватизувати земельну ділянку, яка має сільськогосподарське призначення, на період воєнного стану неможливо, – зазначають юристи.

Але якщо йдеться про землю, яка біля житлового будинку та використовується для будівництва, то вона може бути приватизована за наявності права власності на будинок.

Зараз дивляться

Наразі дозволена приватизація таких видів землі:

  • Якщо на ній розташований об’єкт нерухомості, що належить власнику. Тобто якщо на землі побудований приватний будинок, то ділянка під ним може бути приватизована.
  • Якщо земля надавалася у користування до 1 січня 2002 року. В такому разі потрібні документи, які підтверджують цей факт.
  • Відповідно до судових рішень, які набрали чинності.

В інших випадках безоплатне передання земель у приватну власність на період воєнного стану заборонено.

Приватизація землі: як відбувається

Потрібно звернутися до землевпорядної організації, щоб оформити документи та довести цільове призначення землі.

– Потрібно довести, що саме ця ділянка використовується для будівництва та обслуговування житлового будинку, – стверджують юристи.

Відповідно до ст. 26 закону України Про землеустрій, розробити такі документи можна в юридичних осіб, які володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням, або у фізичних осіб – підприємців, які також мають сертифікати та відповідають за якість робіт. У такому разі укладається договір між сторонами про строки складання документації із землеустрою, але не більше шести місяців. Вартість таких робіт суттєво відрізняється залежно від області і землевпорядника.

Після створення технічної документації потрібно внести відомості про неї до державного земельного кадастру. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса або державного реєстратора з такими документами:

  • заява про необхідність внесення відомостей до державного земельного кадастру;
  • технічна документація на землю у паперовому та електронному вигляді;
  • електронний документ від інженера землеустрою про результати робіт.

Приватизація землі: строки

Внесення до земельного кадастру здійснюється протягом 14 днів з моменту подання документів. Після цього нотаріус видає витяг з Державного земельного кадастру, який містить кадастровий номер земельної ділянки.

З документами від нотаріуса варто звернутися до органів місцевого самоврядування. Потрібно, щоб адміністрація ухвалила рішення про передання землі заявнику. До органів місцевого самоврядування подається:

  • Заява, у якій вказується прізвище, ім’я, по батькові, відомості про місце проживання, а також особливості земельної ділянки. Тобто її розміри, розташування, а також підстави, за якими земельна ділянка перебуває у користуванні заявника.
  • Потрібно додати копії ідентифікаційного коду, паспорта, а також технічної документації із землеустрою, де вказані межі землі.
  • Витяг, який надав нотаріус із земельного кадастру.
  • Електронний документ від сертифікованого інженера-землевпорядника.

Протягом місяця після розгляду клопотання та створення заявки місцева адміністрація ухвалює рішення про передання землі або відмовляє, – говорять юристи.

Якщо заявку затвердили, то потрібно дочекатися від органів місцевого самоврядування дозволу. З цим дозволом потрібно звернутися до центру надання адміністративних послуг або до нотаріуса, щоб отримати право власності на земельну ділянку.

Як оформити приватизацію земельної ділянки у ЦНАП – перелік документів:

  • Заява.
  • Документи, які посвідчують особу та наявність ідентифікаційного коду.
  • Рішення місцевої адміністрації про передання земельної ділянки у приватну власність.
  • Витяг із земельного кадастру про земельну ділянку.
  • Чек або квитанція з банку, яка підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності.

Реєстрація права власності на землю здійснюється протягом п’яти робочих днів.

Скільки коштує приватизація землі у 2024 році

У 2024 році плата за реєстрцію становить близько 300 грн. Але якщо ви оформлюєте документи у нотаріуса, доведеться заплатити і за його послуги.

Земля, Приватизація

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-15 14:21:04