Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як війна позначилася на кількості медиків в Україні — експерти

За даними Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), станом на кінець 2022 року в медичних установах, підпорядкованих МОЗ, стало на 6 300 лікарів менше, ніж на кінець 2021 року. На 35 тис. зменшилася кількість молодшого та середнього медперсоналу – медсестер, медбратів, фельдшерів, санітарів.

– Зробити точну оцінку, скільки лікарів з України зараз виїхало, неможливо. За відчуттями, у нас немає якогось радикального зменшення – медики виїхали, але й населення виїхало, – каже співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павло Ковтонюк.

Однак, за спостереженнями експерта, поступове скорочення медичних кадрів в Україні спостерігалося і до вторгнення – з країни виїжджали і лікарі, і медсестри. Є це і зараз.

Зараз дивляться

Слова експерта підтверджує і медичний директор з Одеси Дмитро Гавриченко. У його клініці з десяти старших медсестер виїхали четверо і знайти їм заміну дуже складно.

Ринок праці в медичній сфері в Україні заповнений вакансіями, на які нікому відгукуватися, йдеться в дослідженні платформи з пошуку роботи Work.ua.

Там проаналізували, як змінилася ситуація на ринку пошуку медичних кадрів до вторгнення і зараз. Якщо в березні 2022 року шукали 806 медичних працівників, то в серпні 2023 року було 6 465 вакансій.

Найбільше пропозицій роботи в серпні 2023 року було в Київській області – 2 570. Водночас, це одна з небагатьох областей, де вакансій все ж менше, ніж було до повномасштабної війни.

У Закарпатській, Рівненській, Чернівецькій, Волинській та Івано-Франківській областях з’явилося вдвічі і навіть утричі більше вакансій, ніж до повномасштабного вторгнення.

Майже 40% медустанов в Україні відчувають брак кадрів, особливо гострий дефіцит на окупованих територіях. Про це йдеться в дослідженні гуманітарного агентства Zdorovi , де опитали 180 керівників і представників медустанов.

– Найчастіше з нестачею персоналу стикаються східні та південні області України. Найгірша ситуація на деокупованих територіях, але й населення там менше, – каже керівниця Zdorovi Наталія Тулінова.

За результатами цього опитування, близько 10% медиків виїхали за кордон. Це переважно середній медичний персонал, а прогнозувати яка частина з них повернеться неможливо.

А от за даними МОЗ, з України виїхало не більше 8% медичних працівників.

– Це не криза. Що в нас створює кризу, так це постійні обстріли, неможливість працювати в лікарнях, – говорить міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

З лютого 2022 року російська армія здійснила понад тисячу нападів на медичну систему України. Зруйновано сотні лікарень, загинуло понад 150 медиків. Такі дані наводить Український центр охорони здоров’я (UHC), де відстежують і документують атаки на лікарні.

– Так, десь лікарів не вистачає, але загалом дефіциту кадрів немає. Усе залежить від лікарні та регіону. Найчастіше не вистачає вузьких спеціалістів. Важче знайти кадри для сіл і малих міст, – розповів заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров.

Зазначається, що війна в Україні викликала великий попит на медичні спеціальності, зокрема, реабілітологів. Тому було збільшено держзамовлення на підготовку лікарів. За бюджетні гроші більше навчатимуть медиків за спеціальностями “Терапія і реабілітація” та “Медична психологія”.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-27 12:54:20