Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

як виїхати за кордон та необхідні документи

Щоб уникнути непорозумінь під час перетину кордону, потрібно знати, хто саме може здійснювати супровід людей з інвалідністю ІІ групи та які для цього потрібні документи. Як у 2024 році виїхати за кордон з людиною з інвалідністю — читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Під час дії воєнного стану виїзд військовозобовʼязаних чоловіків віком від 18 до 60 років за кордон обмежений. Перетинати кордон мають право певні категорії осіб. Зараз таке право надано особам, які мають дружину з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи або батьків чи батьків дружини з інвалідністю І та ІІ групи.

Здійснювати супровід людини з інвалідністю за межі України можуть:

Зараз дивляться

 • особи, що перебувають у родинних стосунках з людиною з інвалідністю (подружжя, діти можуть супроводжувати батьків чи навпаки);
 • юридична або фізична особа, що постійно доглядає за інвалідами (за наявності підтверджувальних документів);
 • представник організації, який здійснює соціальну роботу з догляду за людьми з інвалідністю.

Супровід особи з інвалідністю ІІ групи: як виїхати за кордон

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року під час воєнного стану перетинати державний кордон мають право ті громадяни України, які постійно доглядають за особами з інвалідністю I й II групи, супроводжують осіб з інвалідністю ІІ групи, дітей з інвалідністю ІІ групи та осіб, які потребують постійного догляду.

Згідно з правилами перетнути кордон через пропускний пункт можна, лише супроводжуючи людину з інвалідністю. Тобто сам факт наявності особи з інвалідністю не надає військовозобовʼязаній людині права на самостійний перетин кордону.

Самостійно перетнути пропускний пункт без особи з інвалідністю можливо лише, якщо така людина вже перебуває за кордоном. Для цього співробітнику прикордонної служби необхідно надати довідку про перебування особи з інвалідністю на консульському обліку в іншій країні.

Зверніть увагу: супровідники повинні повернутися в Україну не пізніше ніж особа, яку вони супроводжували. Якщо людина з інвалідністю повернеться з за кордону самостійно — це вважатиметься порушенням.

Які документи знадобляться для виїзду за кордон з особою з інвалідністю ІІ групи

Для перетину кордону необхідно надати повний пакет документів, перелік яких залежить від того, хто є супровідником та кого супроводжують.

Супровід дружини з інвалідністю

Здійснити супровід дружини з інвалідністю на кордоні може її офіційний чоловік за наявності документів, які підтверджують інвалідність та родинні звʼязки:

 • довідка МСЕК про інвалідність ІІ групи;
 • свідоцтво про шлюб;
 • пенсійне посвідчення.

Супровід власних батьків або батьків дружини

Для перетину кордону під час супроводу власних батьків або батьків дружини необхідно мати такі документи:

 • документи, що підтверджують родинні звʼязки та спільне проживання – витяг з демографічного реєстру про реєстрацію за однією адресою, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб;
 • довідка МСЕК про інвалідність ІІ групи;
 • пенсійне посвідчення;
 • довідка ЛКК про необхідність постійного стороннього догляду за людиною з інвалідністю;
 • акт встановлення постійного стороннього догляду за особою.

Супровід дітей з інвалідністю ІІ групи

Супроводжувати дітей з інвалідністю при виїзді за межі України може матір або батько, опікун, піклувальник, прийомні батьки, батьки-вихователі. Супровід також може здійснювати повнолітній брат, сестра, баба, дід, мачуха, вітчим з урахуванням їх приналежності до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації. Це можливо за наявності у них відповідних підтвердних документів та документів, що підтверджують родинні зв’язки.

Для виїзду за межі України, супроводжуючи дітей з інвалідністю, необхідні:

 1. Документи, що підтверджують родинні зв’язки (у разі супроводу батьком або матір’ю);
 2. Документи, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю — у разі здійснення супроводу піклувальником, опікуном, батьками-вихователями, одним або обома прийомними батьками).

Наведені вище документи можуть бути надані як в оригіналі, так і у вигляді нотаріально засвідченої копії. У перетині кордону особам можуть відмовити, якщо не було надано повного пакета документів.

Особливості супроводу особи з інвалідністю ІІ групи за кордон

Після прибуття особи з інвалідністю та супровідника на місце тимчасового перебування за межами України необхідно протягом одного робочого дня звернутися до консульської установи України в державі перебування для взяття осіб з інвалідністю на консульський облік.

Консульська установа протягом одного робочого дня зобов’язана через МЗС поінформувати Мінсоцполітики та Національну соціальну службу про взяття осіб з інвалідністю, які потребують постійного догляду, на консульський облік.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-04 16:50:57