Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Маєток онука Мазепи на Чернігівщині: чи варто було продавати історичну будівлю

У Сосницькій громаді задля збереження архітектурної спадщини на аукціоні продали двохсотлітній маєток колишнього економа гетьмана Кирила Розумовського — Григорія Долинського.

На початку 2023 року представники адміністрації Сосницької селищної ради порушили питання щодо стану історично важливої для громади будівлі – маєтку Долинського, що знаходиться на Пекарівщині. Маєток має культурну значущість, адже його колишнім власником був Григорій Долинський – внук Івана Мазепи, котрий був економом при гетьмані Розумовському, канцеляристом Генеральної військової канцелярії та осавулом Ніжинського полку. Палац звели за його наказом понад двісті років тому, тож не дивно, що наразі будівля знаходиться в аварійному стані вже близько двох десятиліть.

Благодійний фонд Спадщина.UA за запитом Сосницької громади зацікавився питанням відновлення маєтку задля його збереження і перетворення у туристичну родзинку Чернігівщини, адже маєток є зразком дерев’яної палацової архітектури епохи козацтва, чи не єдиним у своєму вигляді на Лівобережжі. У співпраці фонду Спадщина.UA з громадою на початковому етапі планувалося провести весняну толоку з прибиранням прилеглої території палацу, зокрема, колишнього парку. Після цього відновленням споруди мав опікуватися фонд, беручи на себе повне фінансування. Проте, вкінці минулого року з’явилися новина про продаж маєтку окремій фізичній особі шляхом аукціону-продажу. Зокрема, Сосницька селищна рада виставила на трираундовий англійський аукціон лот під назвою «Нежитлова будівля, загальною площею 633 кв.м, розташована за адресою Чернігівська область, Корюківський район, село Пекарів, вулиця Вишнева, 20».

Про це повідомляють відкриті джерела сайту «Prozorro». 16 листопада 2023 року аукціон завершився. Маєток реалізували за 226 500 гривень.

Відкритим залишилося питання подальшої долі маєтку та умов передачі його у приватну власність. 

Цивілізований продаж чи оренда історичних будівель є популярним варіантом в Україні у випадках коли на балансі громад є історично цінні культурні будівлі, які потребують фінансування через руйнацію. Продаж об’єктів громадської власності, що потребують уваги, фізичним особам забезпечує можливість збереження тих пам’яток, яким під опікою держави не надається необхідних коштів. Тож, подібні практики не є новою політикою для багатьох територіальних громад нашої країни.

Маєток Долинського, який складається з двох поверхів, містить в собі балкон та колонні частини, є прикладом дерев’яного класицизму. У будівлі багато автентичних елементів. У маєтку збереглися дерев’яні двері 30-40-х років XIX століття, цегельна стеля, підлога особливого оздоблення. Будівля навіть без внутрішнього наповнення несе культурну цінність, тож потребувала вкладень у своє відновлення.

Наразі поведінка нового власника маєтку не є до кінця зрозумілою, адже об’єкт не занесли ні до одного з реєстрів культурної спадщини чи пам’яток архітектури.

Дуже шкода, якщо історична пам’ятка під упаковкою «благих намірів» у результаті продана майбутньому власнику лише як територія придатна для його особистого використання. У такому випадку, селищна рада, що ухвалила рішення про продаж маєтку, ймовірно, помилилася зі своїм рішенням. Адже, хоча продаж Пекарівського палацу і приніс поповнення в бюджет громади, його майбутня доля після такого рішення є лише наслідком особистих рішень та суджень нового власника об’єкта.

Авторка: Олена Савчук

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Як повідомляв MYNIZHYN, на Чернігівщині ліквідовують друкарню, відому з XIX століття. У 1920-х роках в ній друкувався всеукраїнський журнал «Пасічник».

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram
Youtube


Джерело: mynizhyn.com
2024-10-26 16:32:52