Як пити льон для шлунка, щоб отримати максимальну користь – відповідь дієтолога
Насіння льону отримало всесвітнє визнання як суперфуд завдяки великій кількості різноманітних поживних речовин і біологічно активних сполук, як-от поліненасичені жирні кислоти, клітковина, лігнани, слиз і мікроелементи. Ці компоненти надають лляному насінню безліч корисних властивостей, що робить можливим його застосування як нутрицевтика при захворюваннях практично всіх органів і систем.
Як пити льон для шлунка, Фактам ICTV розповів лікар-терапевт, дієтолог Богдан Богонос.
Чим корисне насіння льону
– Розпочинаючи нашу бесіду, хочу наголосити, що не існує жодного нутрицевтика, який би самостійно вилікував будь-яку патологію. Однак вміле комплексне застосування їх, особливо в періоді ремісії, показує хороші результати в профілактиці загострень, – розповів Богдан Богонос.
За словами лікаря, вживання відвару лляного насіння – це спадок народної медицини, яка не враховує всі корисні властивості льону. Насіння цієї рослини є ідеальним джерелом клітковини. Одна столова ложка містить 10% від добової норми клітковини, що поділяється на два види:
- розчинна;
- нерозчинна.
Як пояснив Богдан Богонос, обидва види клітковини є цінними і необхідними для нормального функціонування ШКТ. До того ж, дієта з високим вмістом клітковини є профілактикою колоректального раку.
Клітковина має сприятливий ефект на ріст і розвиток мікробіоти в людському організмі. Наразі мікробіом кишечника вважається окремим органом, адже доведено, що корисні бактерії нашого кишківника підтримують імунітет, здатні синтезувати певні вітаміни і навіть гормони.
Серед жирних кислот у складі насіння льону найбільше альфаліноленової поліненасиченої жирної кислоти. Всього в одній столовій ложці насіння льону є добова норма цієї сполуки.
Альфаліноленова кислота – це Омега-3 рослинного походження, яка в організмі людини може перетворюватись на біологічно активні форми Омега-3: ейкозапентаенову та докозагексаенову кислоти. Саме з них утворюються так звані тканинні гормони, зокрема простагландини та лейкотрієни. Більшість із них мають виражений протизапальний ефект, що буде корисним при хронічних запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
Як пити льон для шлунка – особливості вживання
Під час варіння насіння льону з розчинної клітковини утворюється слиз. Саме цей ефект колись активно використовували для лікування гастриту завдяки обволікаючим властивостя відвару льону. Зараз відомо, що гастрит у більшості випадків викликається особливим видом бактерій – Helicobacter pylori, тому насамперед для лікування використовують антибіотики, а обволікаючі препарати відійшли у минуле.
Лікар пояснив, що під час варіння насіння льону руйнуються вітаміни та біологічно активні речовини.
– Саме тому, коли мене питають пацієнти, чи можна пити льон для шлунка – завжди раджу приймати його свіжим! Але важливо, щоб насіння було свіжозмеленим, – наголосив Богдан Богонос.
Оболонка насіння льону настільки щільна, що наш шлунок не може його перетравити. І таке насіння просто проходить транзитом. А ось розкрите, змелене насіння повністю віддає всі свої поживні речовини. Тож, на думку дієтолога, насіння льону буде найдоречніше застосовувати тим, хто має патології кишківника, попередньо подрібнивши його у кавомолці.
Найчастішими симптомами з боку кишківника є закрепи чи проноси. Завдяки високому вмісту саме двох видів клітковини насіння льону можна використовувати в обох патологічних станах. Але у випадку закрепів вкрай важливо запивати насіння льону достатньою кількістю води – в середньому одну склянку на одну столову ложку свіжозмеленого насіння льону.
– Користь від споживання свіжозмеленого насіння льону є беззаперечною. Раджу додавати його до салатів, каш, смузі тощо. Можна вживати його окремо, запиваючи водою, – порадив лікар.
Богдан Богонос рекомендує вживати на день 2-3 столові ложки насіння льону у 2-3 прийоми. Важливо вводити льон у раціон поступово, розпочавши з однієї столової ложки через день.
Кому не можна пити льон для шлунка
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Лікар зауважив, що насіння льону може використовуватись пацієнтами, які перебувають на безглютеновій чи FODMAP дієті. Проте Богдан Богонос застерігає від вживання насіння льону тих, хто має проблеми зі щитоподібною залозою, зокрема гіпотиреоз.
– Насіння льону містить певні сполуки, які порушують засвоєння йоду щитоподібною залозою. Тож таким пацієнтам від льону слід відмовитись, – підкреслив лікар.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-31 16:05:00