Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як підтримати людину з ПТСР, симптоми — експерти

Експерти популярного онлайн-ресурсу Психологічна підтримка пояснили, як допомогти людині з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР).

– В умовах повномасштабного вторгнення все більше людей стикаються з діагнозом ПТСР. Тільки за перші два місяці 2024 року медики зафіксували 3 292 нових пацієнти з ПТСР – це більше, ніж за весь 2021 рік разом узятий, – повідомляють фахівці.

Що таке ПТСР, симптоми

ПТСР – реакція психіки на травматичну подію. ПТСР виникає, коли після пережитої травми вона не стає минулим, а наче переживається знову і знову.

Зараз дивляться

Симптомами ПТСР є повторне безконтрольне переживання травмувальної події, надмірне роздратування і напади люті, настороженість, постійна тривожність, саморуйнівна поведінка, складнощі в концентрації уваги, безсоння або нічні жахи.

Іноді людина з ПТСР може відчути раптовий флешбек: вона ніби переноситься знову в момент, коли відбувається травмувальна подія. Людину огортає паніка.

Цей стан може спровокувати будь-який натяк на травмувальну подію: запах, звук, емоції, тактильні відчуття, візуальні образи.
Людина починає поводитися так, ніби вона стикається з тією ж небезпекою, яку вже пережила раніше, і тепер ніби рятується: кричить, плаче, ховається від небезпеки.

Як допомогти

Експерти пояснили, що робити в такій ситуації, як допомогти людині з ПТСР.

Переконайтеся, що немає жодної небезпеки. Проявіть повагу до людини. Адже стан, який спричинив напад паніки, є несвідомим і відбувається не за бажанням людини.

Якщо людина заподіяла собі шкоду, викличте швидку допомогу. Скажіть людині, що вона не сама і ви готові її підтримати. Озвучте своє ім’я і запевніть, що поруч немає жодної небезпеки. Коли людина відреагує на ваш голос, уточніть, чує вона вас чи бачить.

Поверніть людину в “тут і тепер”. Опишіть місце, в якому ви перебуваєте, що бачите перед собою. Якщо контакт із людиною вдалося встановити, запитайте її ім’я, попросіть сказати, що вона бачить перед собою.

Дайте людині зрозуміти, що ви поруч. З дозволу людини можете взяти її за руку, сісти поруч, подихати разом. Але торкатися людини можна тільки з її згоди, інакше вона може сприйняти це як небезпеку.

Щоб повернути людину в реальність і дати їй відчути контроль над своїм життям, поставте запитання, що містить вибір: хоче вона чаю чи води, куди вона планує піти, що робитиме.

Головне, що треба пам’ятати: говоріть спокійним тоном, простими фразами, без зайвих емоцій. Людина не хвора, тому не слід її інвалідизувати.

Якщо ці дії не допомагають – зверніться по допомогу до медичних працівників.

Джерело: Психологічна підтримка

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-04 11:11:04