Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як отримати статус ВПО без прописки в небезпечних регіонах України

Фото: Depositphotos

Довідку внутрішньо переміщеної особи можна отримати без прописки у небезпечних регіонах України. Але статус проживання на цих територіях доведеться довести.

Про це повідомили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Там зазначили, що реєстрація місця проживання на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) — не єдина підстава для взяття на облік ВПО.

Як українцям можна отримати статус ВПО без реєстрації на ТОТ — далі у матеріалі Фактів ICTV.

Чи можуть українцям відмовити у статусі ВПО 2025

Внутрішньо переміщеною особою визнається громадянин України, іноземець, який на законних підставах перебуває в Україні та має право на постійне проживання, і був змушений покинути своє місце проживання через збройний конфлікт, тимчасову окупацію, масові акти насильства, порушення прав людини чи надзвичайні ситуації природного або техногенного характеру. 

Ці обставини вважаються загальновідомими та не потребують доведення, якщо про них йдеться в офіційних звітах або повідомленнях таких організацій, як Верховний комісар ООН з прав людини, ОБСЄ, Міжнародний комітет Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, розміщених на їхніх офіційних веб-сайтах, або якщо відповідні рішення ухвалені уповноваженими державними органами. 

Існує Порядок, відповідно до якого особу можуть визнати ВПО. Українцям не можуть відмовити у статусі ВПО через те, що місце їхнього проживання зареєстроване не на тих територіях, де тривають бойові дії або які знаходяться в тимчасовій окупації.

Відповідно до чинного законодавства, відсутність такої реєстрації не може бути підставою для відмови у видаванні довідки ВПО.

Проте, якщо людина має прописку у регіоні, який не входить у перелік регіонів, де ведуться бойові дії, то в такому випадку особі можуть відмовити у наданні довідки ВПО.

На гарячій лінії  Мінреінтеграції нам повідомили, що якщо особа мешкає у відносно безпечному регіоні, наприклад, у Дніпропетровській області, тобто її громада не входить до переліку, які вважаються зонами, де ведуться бойові дії, то особі відмовлять у наданні статусу ВПО.

Якщо особа зможе довести, що вона дійсно є мешканцем території, де ведуться бойові дії, але немає прописки, то в такому випадку довідку видадуть.

Також на отримання статусу ВПО наразі мають право особи, житло яких зруйновано внаслідок війни. Причому потрібно, щоб був відповідний акт, і житло було зазначено у реєстрі зруйнованих та непридатних для проживання.

Як підтвердити своє місце проживання для статусу ВПО

Якщо у паспорті немає інформації про прописку на території, де тривають активні бойові дії або яка перебуває в окупації чи блокуванні, українці можуть надати й інший документ.

Головне, аби документ підтвердив їх проживання або перебування на таких територіях.

Це можуть бути:

  • військовий квиток;
  • трудова книжка;
  • документ, який підтверджує право власності на майно;
  • документи про освіту;
  • довідка з місця навчання;
  • рішення органів влади про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну родину, будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування;
  • медичні документи;
  • фотографії, відеозаписи тощо.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ж вам все ж відмовили у наданні статусу ВПО, ми можете повідомити про це на гарячі лінії Мінреінтеграції чи уповноваженого з питань ВПО:

  • 15-48;
  • 066-813-62-39.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-24 19:22:00