Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Не про метали, а про гроші: експерт назвав ризики угоди зі США щодо копалин

Фото: Факти ICTV

Глава Міністерства фінансів США Скотт Бессент заявив, що українська делегація прибуде до США наприкінці цього тижня або на початку наступного, щоб обговорити запропоновану угоду про корисні копалини.

Документ спричинив чимало обговорень. Експерти заявляють, що ті умови, які пропонують США щодо співпраці у сфері видобутку надр, є неприйнятними для України.

Три червоні лінії в угоді про копалини

Економіст, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин розкритикував потенційну угоду між Україною та США щодо співпраці у сфері видобутку корисних копалин.

Зараз дивляться

За його словами, йдеться не стільки про самі копалини, скільки про фінансовий та економічний контроль над Україною.

В угоді є три червоні лінії, яких не можна допустити, каже експерт.

Перша — це визнання боргу перед США за отримані $115 млрд доларів грантів за часів президентства попередника Трампа Джо Байдена.

– Це, по суті, перетворює безповоротну допомогу на боргові зобов’язання, — пояснює Пендзин.

Другою загрозою він називає перерозподіл рентних платежів (загальнодержавний податок в Україні).

– У документі прописано, що джерелом наповнення спеціального фонду можуть стати рентні платежі від видобутку корисних копалин, які зараз надходять до державного бюджету. Це прямо б’є по економічній незалежності держави, – додає експерт.

Найбільше занепокоєння, за словами експерта, викликає третій пункт.

– Всі нові поклади корисних копалин можуть розроблятися лише за згоди фонду, підконтрольного США. Тобто йдеться про втрату економічного суверенітету України. Якщо, наприклад, європейська компанія захоче зайти на українські родовища, а США будуть проти, вони зможуть заблокувати цей процес.

США хочуть, щоб угода про надра була безстроковою

Пендзин також звертає увагу на те, що угода є безстроковою.

На думку економіста, така угода несе значно більше ризиків, ніж вигод, і вимагає широкого суспільного обговорення перед ухваленням.

Це не тимчасова домовленість на 10 чи 20 років — вона безстрокова. А це означає довготривалий контроль за ключовими ресурсами України. Найгірше — ми ризикуємо закріпити це юридично, – підсумував він.

Проте варто зазначити, що нині йдеться лише про драфт угоди про копалини.

Консультації між сторонами ще тривають, а до перемовин з боку України залучені юридичні команди.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-03 14:04:00