Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Хвороба Лайма, симптоми, чому важко діагностувати — експерти

Міжнародні експерти розповіли, чому хворобу Лайма, яка поступово поширюється по всьому світу, так складно діагностувати, а також назвали її симптоми.

Широкий спектр симптомів

– Це тип бактерій, які проникають у кожну тканину тіла, – каже консультант з інфекційних захворювань, професор медицини в Університетському коледжі Дубліна Джек Ламберт.

За словами вченого, бактерії потрапляють у мозок, суглоби, у м’язи, нервову, периферичну нервову систему, сечовий міхур і кишківник і можуть спричинити параліч обличчя, проблеми із серцем, сильну втому й хворобливі поколювання в руках і ногах.

Зараз дивляться

Такий широкий спектр симптомів означає, що не кожен пацієнт спочатку сприймає ознаки серйозно.

Чому хворобу Лайма важко діагностувати

У валлійського репера Рена, наприклад, спочатку діагностували біполярний розлад і синдром хронічної втоми. Він кілька років був прикутий до ліжка і навіть змушений був призупинити свою музичну кар’єру, перш ніж у 2015 році йому поставили правильний діагноз – хвороба Лайма. Він досі лікує аутоімунні захворювання, спричинені інфекцією.

Бореліоз рідко призводить до смерті і більшість людей одужає, якщо швидко почати застосовувати антибіотики.

Проблема полягає в діагностиці, оскільки багато лікарів-практиків вважають, що на початковій стадії хвороби обов’язково має бути присутній висип, що поступово розширюється (мігруюча еритема) і має червоні концентричні кільця, схожі на мішень у дартсі.

– Навіть якщо у вас класичний висип у вигляді мішені, лікар загальної практики часто діагностує стригучий лишай. Але стригучий лишай – це лише висип, – каже Ламберт.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, у 2022 році в Україні зареєстрували 3 875 випадків хвороби Лайма.

Симптоми бореліозу

Попри попередження про небезпеку збільшення кількості паразитичних комах через зміну клімату, включно з кліщами, досі існують проблеми діагностики та лікування хвороби Лайма. Ці прогалини особливо помітні, коли симптоми зберігаються після лікування.

За словами експертів, у деяких пацієнтів може розвинутися захворювання, що значно погіршує стан здоров’я. Це одна з головоломок у світі хвороби Лайма – чому більшість людей одужує, тоді як в інших розвиваються стійкі симптоми.

Ламберт порівнює це з тим, як люди можуть отримувати негативні тести на Covid-19, але водночас все одно мають усі симптоми хвороби.

– Що стосується хвороби Лайма, здається, нам не вистачає освіти на всіх рівнях медичної практики. Газлайтинг становить серйозну проблему, – зазначає вчений.

Вакцина від хвороби Лайма

Раніше існувала вакцина LYMERix, але 2002 року компанія SmithKlein Beecham (нині GlaxoSmithKlein) припинила її виробництво через падіння продажів і негативне висвітлення в засобах масової інформації в той час, коли громадськість не довіряла вакцинам через ризик потенційних побічних ефектів.

– Те, що у нас немає вакцини, обурливо. У нас є одна вакцина (від Pfizer), яка зараз перебуває на третій фазі випробувань і, сподіваюся, з’явиться на ринку найближчими кількома роками, – каже експерт.

Хороша новина полягає в тому, що ми живемо в такому історичному періоді, коли медицина швидко розвивається і в найближчі п’ять-десять років буде величезний прогрес, додає вчений.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-09 10:50:09