Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Внутрішня хімія, як працює дофамін і формуються залежності — психіатр

Психіатр, докторка медичних наук зі Стенфорда, дослідниця залежностей Анна Лембке у своєму бестселері “Дофамінове покоління” пояснила, як працює наша “внутрішня хімія”, чому сучасний світ підштовхує нас до залежностей і що таке швидкий і повільний дофамін.

Дофамін це

– Дофамін – це нейромедіатор, хімічна речовина, що сприяє передачі сигналів між нейронами в мозку, – каже Лембке.

За словами психіатра, дофамін – це ключ до емоційного благополуччя, рушійна сила наших прагнень і джерело життєвої енергії. Він також впливає на координацію, м’язовий тонус, гормональний баланс і багато інших функцій.

Зараз дивляться

Біль і задоволення

За словами експерта, за мільйони років еволюції ми навчилися інстинктивно шукати задоволення й уникати болю. Причому робимо це мимоволі й несвідомо.

– Коли ми сприймаємо щось як важливе для виживання і варте уваги, в системі винагороди мозку виділяється дофамін, ендогенні опіоїди та канабіноїди. Ми ніби ходяча аптека, – каже Лембке.

Як пояснила психіатр, протягом більшої частини людського існування нам доводилося проходити десятки кілометрів щодня, терпіти спрагу, голод, холод, спеку, уникати хижаків і дуже важко працювати, щоб отримати лише невелику кількість дофаміну.

Майже жодних зусиль

Нині ж, за словами фахівця, ми не мусимо докладати майже жодних зусиль, щоб отримати величезний сплеск дофаміну. Цукор та алкоголь стали дешевшими, їжа смачніша через штучні ароматизатори, наркотики потужніші.

– У нас стало більше вільного часу і з’явився цілодобовий доступ до розваг в інтернеті. Це створює ідеальні умови для розвитку залежності, що вражає наш мозок, – каже лікар.

За словами Лембке, всі ці стимули провокують швидке виділення великої кількості дофаміну, після чого його рівень падає нижче базового.

Річ у тім, що наш мозок завжди прагне до балансу рівня дофаміну. Тому в разі будь-якого відхилення від базової лінії мозок буде напружено працювати, щоб відновити рівновагу. Після швидкого задоволення ми неминуче відчуваємо біль, який намагаємося погасити.

Швидкий і повільний дофамін

Наприклад, за словами експерта, один шматочок шоколаду провокує швидкий викид дофаміну. Ми відчуваємо задоволення.

Однак система прагне балансу, тому дуже скоро внутрішні ваги переважать у бік болю. І з’явиться непереборне бажання з’їсти ще один шматочок, оскільки це найшвидший спосіб відновити рівновагу. Так працює “швидкий” дофамін”.

Тоді як “повільний” дофамін, за словами Лембке, це коли ми не їмо деякий час, відчуваємо голод, а потім з’їдаємо шматочок броколі. Вона здається нам до біса смачною, і в нас відновлюється стан дофамінової рівноваги.

Джерело: Психологічна підтримка

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-03-12 09:15:33