Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Виявилося, що нові ліки від раку відновлюють підшлункову у діабетиків – дослідження

Протиракові ліки, щойно схвалені для застосування у США, показали неочікуваний ефект у хворих на діабет I типу. Несподівано для дослідників і лікарів виявилося, що препарат поновив вироблення інсуліну у клітинах підшлункової пацієнта з діабетом.

А якщо точніше, то ліки сприяли перетворенню клітин протоки підшлункової залози на бета-клітини, які виробляють інсулін.

Дослідження, опубліковане у журналі Nature, викликало великий резонанс.

Зараз дивляться

Підшлункова відновлюється, незалежно від віку і тривалості діабету

Як же діє новий препарат? У пацієнтів з діабетом I типу бета-клітини у підшлунковій знищені власною імунною системою. Через це не виробляється інсулін, потрібний для регулювання рівня глюкози в крові. Такі хворі протягом усього життя змушені вводити собі інсулін ін’єкційно.

А зруйновані клітини більше не відновлюються.

Однак нещодавно препарат з групи інгібіторів EZH2, схвалений американським регулятором для лікування рідкісного типу раку, показав часткове відновлення бета-клітин у одного з пацієнтів хворих на діабет I типу.

Щоб перевірити, чи це не випадковий збіг, науковці Університету Монаша з колегами використали  клітини й інших пацієнтів.

Результати показали, що усього за 48 годин стимуляції ці клітини почали діяти подібно до бета-клітин.

Це стосувалося як клітин 7-річного донора, у якого діабет був усього місяць, так і 62- річного хворого, що жив із діабетом понад 33 роки.

Отож перший результат не був випадковим! Нові протиракові ліки можуть певним чином відновлювати функцію підшлункової, що була зруйнована діабетом I типу. Не залежно від віку пацієнта і тривання захворювання.

Ще більше обнадіяло дослідників те, що новостворені клітини реагували на збільшення рівня глюкози активним виробленням інсуліну.

Це вже свідчить про їхню повну функціональну відповідність бета-клітинам.

Можливо, зареєстрований протираковий препарат зможе стати ліками нового типу проти діабету, усуваючи причину хвороби, а не її наслідки.

Щоправда, для цього потрібні додаткові тестування.

Джерело: Nature, Наука

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-01-05 14:46:14