Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Виставка Скарби Криму. Повернення: що носили скіфи (ФОТО)

5 липня в Скарбниці Національного музею історії України відкрилася виставка Скарби Криму. Повернення, організована  Національним музеєм історії України та Міністерством культури та інформаційної політики за підтримки благодійного фонду BGV та ГО Інститут публічних комунікацій.

Що носили скіфи

Виставка Скарби Криму. Повернення представляє виняткову колекцію з більше півтисячі артефактів життя народів, що проживали на території Криму від V століття до н.е. до VII століття н.е. Це предмети із золота, бронзи, дорогоцінних каменів, дерева, скла та каменю, що належали пізнім скіфам, готам, сарматам, аланам, пізнім грекам та гунам.

Також можна побачити, що носили нащадки скіфів, а саме – які аксесуари.

Зараз дивляться

Так, на виставці Скарби Криму. Повернення представлено ювелірні вироби та поховальні прикраси.

Намисто з вічками – різнокольорові скляні намистини з візерунком, що нагадує очі. Нанизані намистини часто знаходили в жіночих і чоловічих похованнях, тож, імовірно, вони слугували оберегом.

Намисто з вічками

Намистини з вічками, I ст. до н.е. – Некрополь Левадки, могила 20

Амулет-підвіска. З тією ж метою оберега, скіфи носили як прикрасу амулети – переважно металеві фігури з камінням. Тут велика мушля, яка, ймовірно, мала велике значення для того, хто носив, обрамлена золотою пластиною.

Що носили скіфи - амулет-підвіска

Амулет-підвіска, I ст. н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 612, поховання 1

Скіфи та їхні нащадки, що жили в Малій Скіфії, носили персні різних форм. Той, що представлений на фото – має вигляд змії, що закрутилася навколо пальця. Ця зооморфність може вказувати на те, що перстень мав значення оберега.

Що носили скіфи - перстень спіральний

Перстень спіральний, I ст. н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 735, поховання 1

Пряжа – залізний елемент, який допомагає утримувати одяг на тілі, завжди був потрібен, навіть скіфам. На виставці Скарби Криму. Повернення можна побачити золоту пряжу, яка крихко виконана та інкрустована емаллю. Вона скріплювала шкіряний пояс.

Що носили скіфи - пряжа паска

Пряжа паска. I ст. н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 620, поховання 2

Сережки. Великі та масивні, але зі значенням. Представлені сережки належать до відомого типу прикрас із підвісками – фігурками Ерота, що були дуже популярними в елліністичні часи. Скіфи перейняли цей тип прикраси, проте Ерот з елліністичного образу юнака й бога кохання перетворився на вгодованого чоловіка з бородою.

Сережки парні - що носили скіфи

Сережки парні з антропоморфними підвісками, I ст. н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 620, поховання 1

Підвіска. Невеликий елемент із золотого листа, який кріпився на ланцюг. Імовірно, його одягали на шию. Підвіску зроблено у формі бога кохання Ерота – юнака або дитини з крилами.

Що носили скіфи - підвіска

Підвіска у вигляді Ерота, I ст. до н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 603, поховання 1

Намистини. Невеликі золоті елементи у формі трубочок, складених у піраміди. Імовірно, їх нанизували для прикрашання елементів одягу.

Що носили скіфи - намистини

Намистини. I ст. до н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 612, поховання 2

Перстень зі вставкою. Великий гранатовий камінь, розміром завширшки з палець, обрамлений золотом – такі персні носили заможні пізні скіфи. Також вони слугували як частина похоронного ритуалу.

Перстень із вставкою

Перстень із вставкою. I ст. до н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 735, поховання 1

Медальйон. Як частина намиста з багатьох елементів або ювелірний виріб, що носиться окремо. Представлена прикраса ймовірно зображує Афродіту – богиню краси. Це свідчить про те, що він був подарунком.

Медальйон з образом Афродіти

Медальйон з образом Афродіти. I ст. до н.е., Некрополь Усть-Альма, склеп 735, поховання 1

Варто зазначити, що виставка Скарби Криму. Повернення триватиме до остаточної деокупації Криму. Після колекцію планують перемістити на територію півострова.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-30 13:57:07