Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Від археології до біології: які відкриття стали можливими завдяки ШІ у 2024 році


Штучний інтелект у 2024 році дозволив зробити відкриття у різних наукових сферах. Ця технологія допомогла розкрити таємниці давніх текстів, дослідити мову тварин та знайти нові археологічні об’єкти.

ШІ “прочитав” сувої Геркуланума

Рукописи з давноримського міста Геркуланума, обвуглені під час виверження Везувію у 79 році нашої ери, десятиліттями залишалися нерозгаданими. Але завдяки поєднанню ШІ та високоточного рентгенівського сканування дослідникам раніше вдалося розшифрувати понад дві тисячі символів.

Сувої, які були знайдені у місці, де, ймовірно, знаходилася вілла тестя Юлія Цезаря, містять унікальну інформацію про античний Рим та Грецію.

– ШІ допомагає побачити чорнило, заховане у складних шарах обвугленого папірусу. Без цієї технології це було б неможливо, – визнав дослідник Брент Сілз з університету Кентуккі, який понад десять років працює над розшифруванням сувоїв.

До кінця 2024 року вчені планували розкрити до 90% текстів із чотирьох сувоїв.

ШІ допомагає розуміти мову тварин

Штучний інтелект допоміг дослідникам вивчити загадкову мову кашалотів. Ці морські гіганти спілкуються за допомогою клацання, яке має різні ритми та темпи. Аналіз майже девʼяти тисяч записів показав складну структуру звуків, схожу на людську мову.

Хоча значення цих звуків наразі не розгадане, дослідники вважають, що завдяки подальшим експериментам можна буде зрозуміти, про що “говорять” ці морські ссавці.

Археологічні відкриття ШІ в пустелі Наска

У Перу за допомогою штучного інтелекту вдалося знайти понад 300 нових геогліфів у пустелі Наска. Це унікальні малюнки, що можна побачити лише з висоти. Раніше їх знаходили вручну, але нові технології значно прискорили цей процес.

ШІ аналізує супутникові знімки й визначає можливі місця нових знахідок. Хоча не всі прогнози точні, це допомагає археологам ефективніше використовувати свої ресурси та час.

ШІ розгадує структуру білків

Цього року штучний інтелект дозволив зробити справжні прорив у біології. Інструмент AlphaFold, розроблений компанією Google DeepMind, дає змогу визначити структуру майже всіх відомих білків — основних “будівельних блоків” життя. Це відкриття полегшило дослідження у медицині, дозволивши швидше знаходити ліки та розуміти складні процеси в організмі.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

До слова, Нобелівська премія з фізики 2024 була присуджена Джону Гопфілду та Джефрі Гінтону саме за дослідження у галузі штучних нейронних мереж. Дослідники отримали найпрестижнішу наукову нагороду за створення методів, які заклали основу для сучасного потужного навчання машин.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-23 09:27:00