Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вибори у США: чия економічна політика – Трампа чи Гарріс – більше вплине на світ

Фото: Факти ICTV

На президентських виборах у США у вівторок, 5 листопада, балотуються два кандидати – Камала Гарріс і Дональд Трамп – які пропонують виборцям багато в чому різну економічну модель.

Тому, як пише Bloomberg, вибір наступного президента США матиме далекосяжні економічні наслідки: починаючи з питання про податки для американців, закінчуючи зовнішньою торгівлею Америки.

Як бачать економіку США Трамп і Гарріс

Демократ Камала Гарріс і республіканець Дональд Трамп представляють кардинально різні політичні погляди, які також визначатимуть приплив іммігрантів на ринок праці та структуру енергопостачання, що забезпечує роботу промисловості.

Їхні відмінності, пропоновані в їхніх політичних програмах з економіки, багато в чому вплинуть на ціни, які споживачі платять за товари повсякденного попиту, і на вартість запозичень за боргами, з якими стикаються домогосподарства і підприємства.

Багато що також залежатиме не лише від того, хто переможе за головне крісло в Білому домі, а й від того, яка партія контролюватиме Конгрес. Особливо це стосується податкових пропозицій, які мають бути схвалені законодавцями.

Проте президент має незалежні повноваження для вжиття масштабних заходів, особливо в галузі торгівлі та імміграції.

Податки

У своїй передвиборчій кампанії республіканець Трамп поставив зниження прибуткового податку на перше місце.

Він обіцяє виборцям продовжити термін дії податкових пільг, прийнятих під час його першого терміну, який в іншому разі закінчується наприкінці наступного року, а також продовжити зниження податків на прибуток корпорацій.

Під час передвиборчої кампанії він висував додаткові ідеї щодо зниження податків, включно зі скасуванням оподаткування чайових, оплати понаднормових і допомоги із соціального забезпечення. Він стверджує, що втрата доходів буде частково компенсована новими тарифами на імпортні товари.

Зі свого боку Гарріс заявила, що зобов’язується продовжити дію ухвалених Трампом у 2017 році податкових пільг для тих, хто заробляє менше ніж $400 тис., і каже, що скасує податкові пільги, що спливають, для найбагатших американців.

Вона пообіцяла підвищити ставку корпоративного прибуткового податку і ввести мінімальний податок для мільярдерів. Вона також хоче розширити податкові пільги на дітей для сімей і запропонувати пільги для малого бізнесу.

Наближення закінчення терміну дії податкових пільг 2017 року, ймовірно, змусить ухвалити рішення про податкове законодавство наступного року. Жодна з партій не хоче брати на себе відповідальність за підвищення податків для середнього класу, тому податкова політика домінуватиме в Конгресі США на наступній сесії.

Склад Конгресу матиме вирішальне значення для результатів. Якщо в результаті виборів одна й та сама партія отримає контроль над президентом, Сенатом і Палатою представників, це відкриє шлях до реалізації економічного плану тієї чи іншої сторони. Але розділений уряд змушений буде піти на переговори.

Торгівля

Найбільшим потенційним потрясінням для бізнесу стане план Трампа щодо різкого підвищення тарифів, щоб змусити виробників перенести виробництво в США.

Республіканець закликав запровадити мінімальні тарифи в розмірі від 10% до 20% на всі імпортні товари, підвищивши їх до 60% або вище на імпорт з Китаю.

За прогнозами Bloomberg Economics, максимальний варіант плану, із загальними тарифами в 20%, знизить ВВП США на 0,8% і збільшить інфляцію на 4,3% до 2028 року, якщо відповідні заходи вживе тільки Китай. Якщо ж відповідні заходи вживе і весь інший світ, удар по зростанню буде сильнішим – ВВП США знизиться на 1,3%, але інфляція збільшиться лише на 0,5% через ослаблення американської економіки.

Зі свого боку Гарріс позначила широку спадкоємність із торговельною політикою адміністрації чинного президента Джо Байдена, а також попередила, що пропозиції Трампа будуть рівнозначні “національному податку з продажів” для споживачів.

Обидва кандидати заявили, що заблокують запропоноване Японією поглинання United States Steel Corp., що свідчить про консенсус щодо яструбиного ставлення до іноземних інвестицій у чутливі сектори. Президент має значні односторонні повноваження в питаннях торговельної політики.

Імміграція

Трамп пообіцяв провести найбільшу в історії депортацію нелегальних мігрантів, що одразу ж вдарить по таких галузях, як будівництво, готельний бізнес і роздрібна торгівля, які значною мірою залежать від іммігрантів – як легальних, так і нелегальних. Економісти кажуть, що такий крок потрясе ринок праці, порушить роботу бізнесу і обійдеться в мільярди доларів.

Гарріс зробить набагато скромніші кроки. Вона пообіцяла знову представити закон про боротьбу з нелегальним перетином кордонів – політику, яка потребуватиме двопартійної підтримки в разі поділу Конгресу після виборів. Президент має широкі повноваження в галузі імміграції.

Енергетика

Дональд Трамп взяв на озброєння девіз “Бури, крихітко, бури”. Він обіцяє скоротити регулювання видобутку нафти, природного газу та вугілля і обіцяє надати більше федеральних земель для видобутку викопного палива, стверджуючи, що це призведе до зниження витрат.

Колишній президент також каже, що “припинить” політику адміністрації Байдена, яка пропонувала субсидії для стимулювання виробництва зеленої енергії.

Камала Гарріс схиляється до переходу до чистої енергетики.

Віцепрезидентка пообіцяла знизити витрати на електроенергію для домогосподарств, а її програма спрямована на розв’язання кліматичної кризи за допомогою чистої енергії та захисту громадських земель.

Дефіцит держбюджету США

На думку аналітиків, за будь-якого з кандидатів дефіцит бюджету США збільшиться, але за Трампа він буде майже вдвічі більшим. Збільшення дефіциту зазвичай означає підвищення процентних ставок і вартості запозичень як для населення, так і для бізнесу.

За оцінками Комітету за відповідальний федеральний бюджет (Committee for a Responsible Federal Budget), непартійної фіскальної групи, плани Гарріс збільшать дефіцит на $3,95 трильйона протягом десяти років, тоді як плани Трампа призведуть до зростання дефіциту на $7,75 трильйона.

Поки що інвестори оцінюють перспективи бюджетної політики США незалежно від того, хто переможе. Попит на купівлю казначейських облігацій зберігається, навіть коли річний дефіцит США за фінансовий рік, що закінчився 30 вересня, зріс до $1,83 трильйона з $1,7 трильйона в попередньому році.

Проте деякі аналітики попереджають, що нестійка бюджетна траєкторія ризикує викликати волатильність на ринку. Борг США вже цього року сягне 99% ВВП. За оцінками Bloomberg Economics, скорочення податків Трампом може довести його до 116% 2028 року, і навіть за більш консервативних пропозицій Гарріс він зросте до 109%.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Розділений уряд, в якому опозиційна партія контролює хоча б одну палату Конгресу, може стримувати дефіцит, оскільки Конгрес повинен затверджувати і витрати, і податки.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-03 23:50:00