Вибори у Молдові: проголосувало понад 54% виборців, закордонні дільниці ще працюють
У Молдові триває другий тур президентських виборів – громадяни країни обирають між проєвропейською президенткою Маєю Санду та проросійським кандидатом, колишнім генпрокурором Александром Стояногло.
Другий тур виборів у Молдові
У першому турі Мая Санду отримала 42% голосів виборців, а Александр Стояногло – 26,31%.
Повідомляється про великі черги в Москві та Білорусі, а також на виборчих дільницях в Румунії, Франції та Італії.
Є інформація про організоване і нелегальне перевезення виборців повітряним і наземним транспортом у Росії, Білорусі, Азербайджані та Туреччині. Центральна виборча комісія просить громадськість повідомляти про подальші порушення. До речі, організоване перевезення виборців до виборчої дільниці в день голосування з метою спонукання їх до здійснення виборчих прав карається штрафом у розмірі від 3000 до 6000 леїв (майже 7000-13 800 грн) для фізичних осіб і від 9000 до 15000 леїв (від 20 700 до майже 35 000 грн) для юридичних осіб.
Ексміністр оборони Анатол Салару заявив, що ці вибори вирішать, чи буде Молдова продовжувати процес європейської інтеграції, чи повернеться в лоно Росії.
Під час президентських дебатів Санду назвала Стояногло “троянським конем” для зовнішніх інтересів, які прагнуть взяти контроль над Молдовою. Александр Стояногло заперечує роботу на користь РФ і запевняє, що так само виступає за проєвропейський курс країни.
Водночас він відмовився критикувати Кремль за напад на Україну і закликав до поліпшення і перезавантаження відносин Кишинева та Москви. А рівень російського втручання у вибори в Молдові Александр Стояногло назвав сильно перебільшеним.
Серед 1 988 виборчих дільниць, відкритих для голосування, 30 працюють для жителів невизнаного автономного регіону Придністров’я. До речі, там розташовано російську військову базу з 1 500 військовослужбовцями і величезним складом зброї. Виборцям доводиться перетинати річку Дністер, щоби потрапити на територію, контрольовану Молдовою.
Як голосують у другому турі виборів у Молдові
За даними ЦВК, станом на 21:00 на президентських виборах у Молдові та за кордоном проголосувало 1 683 609 осіб, або 54,08% виборців. За кордоном відкрито 231 виборчу дільницю, і деякі молдавани продовжують голосувати.
Зазначимо, що в першому турі проголосували 1 125 000 виборців, що становить близько 43% від загальної кількості виборців.
Жінки більш активно голосують, ніж чоловіки. Найактивнішими є літні люди у віці 56-65 років, за якими слідує молодь у віці 36-45 років. Дондушенський район лідирує за кількістю охочих проголосувати на виборах, за яким слідує Кишинів.
Голосування за кордоном також зросло в порівнянні з першим туром. Деякі соціологи повідомляють, що був встановлений рекорд, передає телеканал TV8.
Вибори можуть бути визнані такими, що відбулися, якщо на них з’явилося не менше 20% виборців. Перемагає кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів. Якщо, гіпотетично, обидва кандидати наберуть рівну кількість голосів, то переможцем стане той, хто набрав найкращий результат у першому турі.
Звинувачення у підкупі виборців
У день першого туру президентських виборів у Молдові також пройшов референдум щодо подальшої євроінтеграції Молдови.
На референдумі незначну перевагу здобувають прихильники євроінтеграції Молдови (50,45%), тоді як противників змін до конституції менше лише на 0,9%.
Проте результати референдуму і першого туру виборів були затьмарені звинуваченнями у підкупі виборців з боку РФ. Президентка Мая Санду та її союзники звинуватили Росію та її маріонеток у проведенні широкомасштабної кампанії з підкупу та дезінформації з метою вплинути на результати виборів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Вони звинувачують молдовського бізнесмена-втікача Ілана Шора, противника членства Молдови в ЄС, у проведенні дестабілізаційної кампанії з Москви. У Євросоюзі також заявили про безпрецедентне втручання Росії у вибори в Молдові.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-03 21:59:00