Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Виїхала з Донбасу в 2014-му і знову… війна: історія з життя переселенки Ольги Атаманенко

24 лютого 2022 року – початок повномасштабного російського військового вторгнення в Україну. Як це було – згадує мешканка села Кравчиха, що поблизу Великої Дороги Талалаївської громади Олена Атаманенко,  пише Nizhyn.city.

Олена Михайлівна Атаманенко народилася й багато років прожила у Сіверську.

Фото: Олена Атаманенко

Тому самому старовинному містечку на Донеччині, що починалося з козацьких зимівників у Шовковому Яру, який згодом стане селом Чорногорівкою, та Старому Млині на березі місцевої річки Ями. Там народилися і зростали обидві її донечки – Марійка й Валюша. Та коли у 2014 році в нашу країну прийшла російська навала й східні її кордони опинилися у зоні військових дій, Олена з доньками вирішила евакуюватися із вже охопленого вогнем Донбасу. Можливо, вона б ще якийсь час роздумувала, проте ухвалене в моменті рішення — покинути все й вирушати в невідомість, жінці допоміг…покійний батько. Саме Михайло Трохимович, прийшовши до доньки уві сні, попросив її вивезти своїх дівчаток з Сіверська. Вирішили, що найбезпечніше їм буде у столиці. Та поки облаштовувалися на новому місці, шукали роботу та житло, зрозуміла, що повертатися їй вже немає куди… Утім, прижитися у мегаполісі їй, доньці вільних поселенців Дикого Поля, яка чи не з дитинства захоплювалася історією свого краю й родоводу, по крихтах збирала старовинні артефакти й неабияк переймалася проблемами екології було непросто.
Якось у клубі органічного землеробства їй й на очі потрапило оголошення про продаж будинку в одному з малих віддалених сіл Ніжинщини за сміховинно низькою ціною. Так в Олени Михайлівни з’явився дачний будинок на хуторі Кравчиха Талалаївської громади. Думала спочатку, що приїжджатимуть сюди з дітьми та внуками відпочивати, вирощуватимуть овочі, доглядатимуть за квітниками, та поступово життя у єднанні з природою так захопило подружжя, що незабаром вони переїхали сюди назовсім.

– Ніколи не думали, що біда, від якої втікали вісім років тому, наздожене нас і тут, – згадує події дворічної давності Олена Михайлівна. – Хутірець наш розташований неподалік Великої Дороги й це через нього по старокиївській дорозі за старими мапами рашистські завойовники вирішили провести свій сумнозвісний «бліцкриг» по триденному захопленню столиці.

– Як нам тоді жилося? Та так же як і іншим в окупованих українських селах, – веде далі наша співрозмовниця. – Офіційно в нашій Кравчисі зареєстровано не більше трьох десятків мешканців, переважно літнього віку, а проживало, може, вдвічі менше людей. Наші вікна виходять на трасу, тож поки ще було світло й інтернет, рахували з Валерієм Анатолійовичем ворожу техніку й передавали дані в чат-бот, Потім лічили «прильоти». Якось після чергового обстрілу загорілися пожнивні рештки на нашому городі, ми кинулися гасити пожежу. Спасибі сусідам, теж прибігли на поміч. Збиваємо полум’я, а як тільки рашисти відкривають стрілянину – падаємо на землю…

Фото: Наслідки війни на Ніжинщині

Загалом, життя на хуторі має певні переваги – це люди. Їх небагато, може, саме тому вони такі дружні -якщо трапляється біда, вони завжди поруч, і радість розділять, і хліб (саме так у нас тоді й було). А біда в нас тоді й справді трапилася – під час гасіння пожежі Валерій Анатолійович обпікся. З медпрепаратів були тільки гусячий жир та цибулиння-антисептик. Ними й лікувалися.

– Кілька разів заходили й до нас непрохані «гості», – веде далі Олена Михайлівна. – Вікно, одне з тих, що вціліли після чергового «прильоту», розбили. Хворого Анатолійовича, щоправда, не турбували, а в мене перевірили документи, роздивлялися мою фольклорну народознавчу світлицю. Може, тому, що я розмовляла з ними їхньою мовою (у Сіверську багато людей нею говорять), особливо ні до чого не доскіпувалися. Навіть пообіцяли розбите вікно компенсувати мішком картоплі з сусідського погреба, а загалом було дуже страшно. Не стільки за себе, скільки за сусідських внучат, яких батьки привезли на хутір зі столиці, за сусідку Галю, яка по мінному полю йшла на Велику Дорогу за хлібом для тих самих внучат… На щастя, все обійшлося… Ви не уявляєте собі нашу радість, коли в один із найщасливіших наших днів (це я тепер так вважаю) до нас знову прийшли військові. Наші. З хлібом і ліками. З доброю звісткою про те, що вороги відступили… Та що там дірявий, посічений осколками дах, що там пробита снарядом підлога в світлиці, вибиті вікна. Їх вже відновили – нам багато допомагали наші й зарубіжні благодійні фонди, щось робили самі, діти допомагали. Тепер би ще ворогам повну відсіч дати, щоб більше не лізли до нас, щоб не зазіхали на нашу свободу…

Автор: Катерина Гавриш

На знімку: Олена Атаманенко
Джерело: Nizhyn.city

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Як повідомляв MYNIZHYN, напередодні другої річниці російського вторгнення і початку повномасштабної російсько-української війни, журналісти MYNIZHYN поспілкувались з воєнним істориком, директором «Військово-історичного музею» у Чернігові – Михайлом Жироховим. Говорили про передумови російської агресії, історичні паралелі та виклики, які стоять перед українським суспільством зараз.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram


Джерело: mynizhyn.com
2024-02-24 10:23:34