Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вакцинація проти грипу та Covid-19: чому людей віком 60+ закликають робити щеплення

По всій Україні триває зростання рівня захворюваності на ГРВІ, зокрема на Covid-19 та грип. Основною групою тяжкого перебігу цих вірусів є люди, старші за 60 років, які через вік чи супутні хвороби мають ослаблений імунітет.

Одними з найпоширеніших ускладнень для груп ризику є запалення легень, тромбоз, ураження серця, нирок.

Єдиним ефективним і безпечним способом захистити себе від тяжкого перебігу вірусів залишається вакцинація. Серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, захворювання нирок, кишкового тракту тощо є показами до вакцинації, а не навпаки.

Зараз дивляться

Вакцин проти грипу і Covid-19 в Україні вистачає, їх достатньо в кожній області. Це контролюють фахівці обласних центрів контролю та профілактики хвороб.

Генеральний директор Івано-Франківського обласного центру  контролю та профілактики хвороб МОЗ України Руслан Савчук розповів Фактам ICTV, які вакцини доступні сьогодні українцям, як їх доставляють і чи є ризик отримати щеплення тією, термін придатності якої закінчився.

 Пане Руслане, розкажіть детальніше про роль центрів контролю та профілактики хвороб у протидії поширенню Covid-19  та грипу? 

– Ми сьогодні розслідуємо усі спалахи цих хвороб у регіоні. І локальні, і групові. А також масові випадки інших інфекцій, як передаються повітряно-крапельним шляхом. Залучаємо всі  протиепідемічні заходи, які можуть допомогти впоратися зі спалахами.  Передусім, звісно, – вакцинацію.

Вакцини вистачає – розуміння не завжди

– Яким зараз є рівень охоплення населення вакцинацією від Covid-19 та грипу? Чи достатній він?

– Вакцинація проти грипу не входить до національного календаря профілактичних щеплень. Вона рекомендована.  В Україну в цьому сезоні доставлено понад 150 тис. доз вакцини проти грипу. Вона скерована в аптечну мережу. Розподілена по всій території нашої країни.

В Івано-Франківській області наявна наразі вакцина – чотиривалентна, ефективна проти усіх чотирьох штамів вірусу, які нині циркулюють на території України та європейських країн.

А щодо вакцини від Covid-19, то за весь час пандемії Україна отримала близько 50 млн доз вакцини.

Сьогодні на національних складах є у запасі майже 5 млн доз.  В  областях, пропорційно, – від 2 тис. до 2 500 доз. Вакцини вистачає.

Рівень  охоплення вакцинацією від Covid-19 наразі є не надто високим.

До прикладу, у нашій області ми  вакцинували 490 тис. громадян першою дозою. Така сама кількість прикарпатців отримали другу дозу. Першою бустерною вакцинували 91 тис., другою – 10 тис. людей.  А населення області – 1,5 млн.

От і рахуйте, достатньо це чи ні.

– За яких умов зберігаються вакцини?

– МОЗ вже кілька місяців як делегувало нам  функцію отримання  вакцин,  тимчасове зберігання їх на нашому складі і розподіл між закладами первинної медико-санітарної допомоги.

Увесь ланцюг доставки  вакцин в область контролюють наші фахівці. Їх транспортують рефрижераторами за температури від +2 до +8 градусів.

Перевірити можна за допомогою температурних індикаторів.

Необхідний температурний режим зберігається і на місці, у спеціальній холодовій кімнаті.

Це гарантує, що вакцина залишається якісною та безпечною.

Як і хто забезпечує збереження і транспортування вакцин

– Чи існує ризик пошкодження вакцини під час зберігання чи транспортування?

– У нашій країні війна, тому, звісно, ризики пошкодження вакцини можуть  бути. Але лише у разі воєнних дій на тій території, через які її доставляє транспортний засіб.  Але поки що нам удавалося правильно будувати маршрути – поза прифронтовою зоною.

Вакцина їде в контейнерах у спеціально обладнаних  машинах. І фізичного впливу на вакцину людей, які її перевозять, просто не може бути.

Якщо все ж таки станеться факт порушення холодового ланцюга, температурного режиму, то ця вакцина стає непридатною для використання.

– Як зберігають вакцини, доставлені у регіони?

– На базі центрів контролю є холодові кімнати, які ми облаштували за сприяння МОЗ України.  Вони обладнані протипожежною та охоронною сигналізаціями, мають генератори для  безперебійного живлення. Тож вакцина зберігається у цих кімнатах за необхідної температури.

Звідси спеціальними рефрижераторами, які також у нас є, її везуть до центрів первинної медико-санітарної допомоги. Час доставки вакцини короткий – доба-дві, не більше, залежно від відстані.

– А які наслідки для людини можуть бути, якщо вона отримала щеплення зіпсованою вакциною?

– Оскільки таких випадків не було, я не можу назвати якихось наслідків після введення вакцини, яка втратила свої властивості.

Вік 60+ – найперша підстава для вакцинації

 Люди 60+ є однією із груп ризику і для Covid-19, і для грипу. Чи повинні, на ваш погляд, діти та онуки спонукати старших вакцинуватися? Як саме ви б порадили їм це робити?

– Кожен сам має дбати про своє здоров’я. Але у випадку із людьми старшого віку, коли вони, скажімо так, ігнорують небезпеку заразитися, їхні рідні мають про них подбати.

Молодь сьогодні має достатньо інформації і про ці хвороби, і про необхідність вакцинації, і про ефективність тієї чи іншої вакцини.

Тому саме молоді члени родини мають аргументовано переконувати своїх рідних, близьких, та навіть і чужих людей у необхідності щеплень.

Люди літнього віку найбільшу довіру мають до рідних, які вже перехворіли і розповіли їм про наслідки від перенесеної коронавірусної хвороби чи грипу.

У мене був випадок, коли молода сім’я захворіла на Covid-19, перебіг був доволі важким, з ускладненнями.

Старші члени родини ігнорували вакцинацію і не вірили в те, що вірус небезпечний. Доки не побачили стан дітей. Лише після цього усвідомили, що вакцина помічна і захищає від важкого перебігу хвороби.  І зробили щеплення.

 Через який період часу після щеплення від Covid-19 людині варто пройти бустерну вакцинацію ?

– Рекомендований період введення бустерної дози вакцини після завершення вакцинального комплексу (двох перших щеплень)  – від 6 до 9 місяців із дати отримання другого щеплення проти Covid-19.

Є мінімальний інтервал, після якого можна вводити наступну дозу вакцини. Але немає максимального. Тому якщо людина пропустила рекомендований час для отримання третьої дози, – нічого страшного немає. Треба йти і вакцинуватися за першої можливості.

Людина повинна формувати імунну пам’ять в організмі. Щоб він був готовим до можливого інфікування.

– Якщо людина віком 60+ вже отримала дві дози вакцини проти Covid-19 плюс бустер, чи потрібно їй вакцинуватися повторно, вводити четверту та п’яту дози? Через який період часу?

– Четверта й п’ята дози – це сезонні бустери.  Їх треба робити лише людям із групи ризику тяжкого перебігу Covid-19, тобто саме людям віком 60+, обтяженим букетом хронічних хвороб.

Уводити чи ні додаткові дози – в кожному конкретному випадку може вирішити сімейний лікар.

Як фахівці мають комунікувати із суспільством

– Як, на ваш погляд, реформа системи громадського здоров’я, яка триває зараз в Україні, допомагає ефективніше запобігати поширенню Covid-19 та грипу?

Закон України Про систему громадського здоров’я набув чинності 1 жовтня цього року.

Новий закон  регулює суспільні відносини, організаційну діяльність, а також економічну складову у забезпеченні санітарного і епідемічного добробуту населення.

Центр контролю, маючи нині великий штат лікарів-епідеміологів і їхніх помічників, працює на випередження поширення тих чи інших інфекцій. Ми працюємо, постійно комунікуючи із суспільством.

Ми виходимо до людей з роз’ясненням профілактики, навчаємо їх, як поводитися, коли є, приміром, ризики радіаційної, хімічної, біологічної чи ядерної небезпеки.

Наразі діяльність центрів контролю зосереджена на профілактиці хвороб та їхньому поширенні серед громадян.

  Наскільки, на ваш погляд, медичний персонал в Україні ознайомлений із загрозами, які несе Covid-19 та грип. Маю на увазі весь медперсонал загалом – не лише інфекціоністів та епідеміологів, а, зокрема, сімейних лікарів.

– Ми проводимо доволі активну й широку роз’яснювальну кампанію. Наша медицина успішно впоралася із пандемією, яка тривала в Україні майже три роки.

За цей час наші медики, не інфекціоністи, а передусім сімейні лікарі навчилися відповідно поводитися із інфікованими  пацієнтами, надавати їм необхідну допомогу.

Насамкінець наголошу – кожен громадянин має усвідомлювати, що вірус передається блискавично і має не просто неприємні, а іноді фатальні наслідки. Тому, щоб їх уникнути, треба вакцинуватися.

Фото: Руслан Савчук

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-21 11:36:08