Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Учасник бойових дій та учасник війни: різниця та особливості

Військовослужбовці, які наразі захищають Україну в лавах ЗСУ, мають право на отримання статусу учасника бойових дій, який надає можливість отримати відповідні пільги.

Факти ICTV дізнавалися у юристів Безоплатної правничої допомоги, яка різниця між учасником бойових дій та учасником війни.

Учасник бойових дій та учасник війни: різниця

Обидва поняття розшифровуються в законі України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

Зараз дивляться

Відповідно до цього закону УБД та УВ належать до ветеранів війни, тобто вони захищали Україну або брали безпосередню участь у бойових діях.

У розділі II статті 5 Закону  учасниками бойових дій вважаються особи, які брали безпосередню участь у виконанні бойових завдань для захисту Батьківщини, – зазначають юристи.

Водночас вони належали до військових підрозділів, з’єднань усіх видів і родів військ, збройних сил чинної армії або перебували в партизанських загонах, підпіллі у воєнний та мирний час.

До учасників бойових дій належать:

  • особи, які служать у Збройних силах України;
  • належать до Територіальної оборони, Нацгвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордон служби, Державної спеціальної служби транспорту;
  • особи, які є військовослужбовцями військової прокуратури, поліціянти;
  • особи начальницького та рядового складу ДСНС та співробітники служби судової охорони.

Учасник УБД та учасник війни – різниця

Повний перелік учасників війни зазначений у статті 8 розділу II закону України про ветеранів.

Відповідно до цієї статті Закону, до учасників війни належать:

  • військовослужбовці, що проходили службу у збройних силах або міністерстві внутрішніх справ колишнього союзу РСР;
  • особи, які під час другої світової війни працювали в тилу, на підприємствах, радгоспах, на спорудженні рубежів оборони;
  • особи, що в період другої світової війни перебували у складі армії та флоту як сини, вихованці полків до досягнення ними повноліття;
  • особи, які на контрактній основі направлялися на роботу в країни, де велися бойові дії, зокрема в Афганістан;
  • особи, які під час другої світової війни відбували покарання в місцях позбавлення волі, або були в засланні відповідно до чинного законодавства України та колишнього СРСР;
  • особи, які брали участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції та перебували безпосередньо у районі антитерористичної операції у період її проведення. Вони забезпечували національну безпеку і оборону, а також стримували збройну агресію Російської Федерації, яка відбувалася у Донецькій та Луганській областях.

– До учасників війни можуть належати люди, які не є військовими, не брали участь у бойових діях, не виконували бойових задач. А УБД – це особи, які брали безпосередню участь у бойових діях, – зазначають юристи.

Статус учасника війни надається відповідно до постанови Кабміну №739.

Різниця між цими двома категоріями полягає не лише у статусі, але й у пільгах. Особи з обох категорій отримують різні пільги, хоча деякі з них збігаються.

Наразі отримати статус УБД можуть і чинні військові, які перебувають у лавах ЗСУ, або були мобілізовані. Для цього потрібно написати заяву звернення щодо розгляду питання отримання статусу УБД до відповідної комісії.


Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-30 16:43:10