У собак з Чорнобильської зони немає мутацій, спричинених радіацією: вчені спантеличені
Науковці Університету штату Північна Кароліна та Колумбійського університету провели нові дослідження Чорнобильської зони. Минуло 38 років з дня ядерної аварії на ЧАЕС, аналогів якої не знало людство.
Прогнози були невтішними, говорили про мутації тварин і деформацію рослинного світу. Але, схоже, Чорнобильська зона задає дослідниками з кожним роком усе більше і більше загадок.
Бродячі собаки не накопичили мутацій через вплив радіації
І цього разу американським дослідникам було чому дивуватися. Виявилося, що бродячі собаки, які постійно десятиліттями живуть у зоні відчуження та навколо неї, чудово себе почувають і розмножуються.
Подив викликало вивчення геному цих собак. Вивчали тих, які жили у безпосередній близькості від Чорнобильської АЕС і тих, що мешкали в покинутому райцентрі Чорнобиль.
Учені мали на меті знайти докази накопичених мутацій, викликаних радіаційним впливом, у першої групи.
– Ми працювали з двома популяціями собак, які, хоч і розділені лише 16 кілометрами, але генетично відрізнялися, — сказав один з авторів дослідження Метью Брін.
Науковці виявили 391 ділянку в геномах собак, які відрізнялися між популяціями, що жили на Чорнобильської АЕС і тих, що мешкали в Чорнобилі.
– Ми мали на меті знайти докази накопичених мутацій, викликаних радіаційним впливом, – говорить науковець.
Хоча сьогоднішня популяція собак на 30 або більше поколінь віддалена від тієї, яка була присутня під час катастрофи 1986 року, мутації, ймовірно, все одно можна було б виявити.
– Але ми не знайшли жодної, — зазначив Брін.
Феномен можна пояснити природним відбором
Дослідники припускають, що пояснити цей феномен можна тим, що собаки, які вижили після підвищення рівня радіації і дали потомство, від свого народження вже мали генетичні риси, які збільшили їхню здатність до виживання.
Розслідування цього питання є важливим наступним кроком, над яким зараз працюють дослідники.
Учені підкреслюють, що наше суспільство стає все більш технологічним та індустріальним, тож, не виключено, що в майбутньому можуть знову статися подібні катастрофи.
– Ми повинні всебічно оцінити потенційні ризики для здоров’я та те, як найкраще захистити людей, і собаки нам у цьому допоможуть, — сказав Метью Брін.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Interesting Engineering
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-15 13:09:00