Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

у Києві вперше показали артефакти після повернення

Фото: Факти ICTV

Після майже десятирічної судової тяганини з Росією артефакти з чотирьох кримських музеїв, відомі як частина колекції Скіфське золото, повернулися в Україну.

Музейні коштовності презентували у вівторок, 28 листопада, у Скарбниці на території національного заповідника Києво-Печерська лавра.

Журналістка програми Факти ICTV Олена Астахова з місця події повідомила, що експонати спершу будуть зважувати з пробірною палатою, реставрувати, адже деякі коштовності цього потребують, та брати на зберігання.

Зараз дивляться

Нині фахівці обстежують стан цих речей. Ідеться про 565 предметів: зокрема, це античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким 2 тис. років.

У Києві вперше показали скіфське золото, яке вдалося повернути в Україну

Фото: Олена Астахова, Факти ICTV

У Києві вперше показали скіфське золото, яке вдалося повернути в Україну

Фото: Олена Астахова, Факти ICTV

У Києві вперше показали скіфське золото, яке вдалося повернути в Україну

Фото: Олена Астахова, Факти ICTV

Наступного року планують зробити виставку частини колекції Скіфське золото.

— Скіфське золото – найбільш коштовна українська колекція, яку росіянам так і не вдалося привласнити. Колекція вже розмитнена в Україні. Наші дипломати, юристи, культурні діячі, правоохоронці та спецслужби провели масштабну роботу для повернення цінностей, – сказав т. в. о. міністра культури та інформполітики Ростислав Карандєєв.

Напередодні стало відомо про повернення до України скіфського золота, яке передали на зберігання до Києво-Печерської лаври. Там експонати зберігатимуться до деокупації Криму.

Як відбувалося повернення скіфських скарбів

Свого часу артефакти з чотирьох музеїв Криму були представлені на виставці в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі, Нідерланди. Там з лютого до серпня 2014 року тривала виставка Крим: золото й таємниці Чорного моря.

В лютому 2014 року Росія розпочала окупацію Криму. Предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки. Повертати цінності з кримських музеїв на територію, підконтрольну загарбниками, стало неможливим. Хоча музеї Криму, де-факто контрольовані Росією, наполягали саме на цьому.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

У Нідерландах розпочався судовий процес. У грудні 2016 року суд в Амстердамі постановив передати скарби Україні згідно із законом про спадщину. Апеляційний суд Амстердама також задовольнив позов про передання кримських артефактів Україні.

Але контрольовані росіянами музеї Криму подали касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів про скасування рішення Апеляційного суду. 9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, а апеляційне рішення залишив без змін. Тому скіфські скарби передали Україні.

В Службі безпеки України повідомили, що повернути колекцію скіфського золота вартістю $1,5 млн вдалося завдяки матеріалам СБУ та БЕБ.

У межах кримінального провадження було зібрано матеріали, які дозволили Верховному суду Нідерландів ухвалити остаточне рішення щодо повернення артефактів на користь України.

В СБУ додали, що нині тривають заходи із повернення до України інших елементів скіфського золота, вилучених у співпраці з правоохоронними органами іноземних держав.

За рішенням суду Україна мала виплатити Музею Алларда Пірсона €111 689 за час збереження колекцій. Але представники нідерландського музею відмовилися від виплати.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-28 14:33:46