Трамп заявою про помилку ударів вглиб РФ надсилає меседж і Києву і Москві – політолог
Обраний президент США Дональд Трамп в інтерв’ю журналу Time назвав рішення Білого дому дозволити Україні бити вглиб Росії помилкою.
Ба більше, Трамп заявив, що рішення президента України Володимира Зеленського бити вглиб Росії з небезпечним.
Це стало однією з головних тем для дискусій протягом дня і пролило світло на ставлення Трампа щодо ударів вглиб РФ.
Про те, яке значення ця заява Трампа матиме для України, який меседж таким чином наступний очільник Білого дому хоче надіслати Кремлю та як це впливатиме на російсько-українську війну – Фактам ICTV розповів український політолог Олексій Якубін.
Що сказав Трамп про удари вглиб Росії
В інтерв’ю журналу Time, яке визнало Трампа людиною року, республіканець піддав критиці рішення адміністрації Джо Байдена на дозвіл Україні завдавати ударів далекобійною зброєю по території Росії.
– Я абсолютно не згоден з тим, щоб запускати ракети на сотні миль углиб Росії. Навіщо нам це? Ми лише провокуємо ескалацію цієї війни, погіршуємо ситуацію, – сказав політик.
Трамп додав, що “не потрібно було таке дозволяти” та назвав це дуже великою помилкою.
Крім того, республіканець піддав критиці безпосередньо дії України у цьому питанні.
– Гадаю, наразі найнебезпечніше – це те, що Зеленський вирішив, мабуть, із дозволу нашого президента, запускати ракети по Росії. Вважаю, це серйозна ескалація і нерозумне рішення, – сказав Трамп.
Що означає заява Трампа щодо ударів України вглиб РФ
Політолог Якубін нагадав, що у минулому, після ухвалення рішення адміністрації президента США Джо Байдена щодо дозволу на удари України вглиб російської території, від Трампа не було жодних офіційних заяв з цього приводу. Водночас від оточення Трампа, включно із підприємцем Ілоном Маском, лунала різка критика в бік Байдена, оскільки, на їх думку, рішення щодо ударів вглиб Росії є рівносильним ескалації у війні.
– Я думаю, що це пов’язано з тим, що Трамп хоче показати, що щойно він стане президентом, то одразу займеться питанням регулювання російсько-української війни.
І виходить, що дозвіл Байдена (щодо ударів вглиб РФ, – Ред.) Трамп хоче використати таким чином, щоб показати, що адміністрація Байдена вела політику з приводу війни в Україні не так, що вона допустила війну, і Трамп зможе зробити краще, – каже політолог.
Таким чином республіканець хоче показати, що його підхід буде відрізнятись від того, яку політику впроваджували демократи за часів голосування у Білому домі.
Разом з тим, політолог не вважає, що у відповідь на цю заяву Трампа у Києві будуть реагувати. Скоріш за все, вважає Якубін, в Офісі президента України “не будуть жодним чином говорити про зміну власної позиції” і чекати, поки Трамп не стане повноцінним президентом.
– Але не публічно, зрозуміло, що Офіс президента, очевидно, бере до уваги заяви новообраного американського президента, – додає Якубін.
Водночас політолог припускає, що хоч слова Трампа і можуть вплинути на удари України вглиб Росії, але навряд чи сьогодні в українських військах є велика кількість відповідних далекобійних озброєнь.
Трамп дистанціюється від рішень Байдена
Політолог Якубін додає, що Трамп таким чином може намагатись підготувати ґрунт для майбутнього розв’язання проблеми російсько-української війни і продемонструвати, перш за все, Кремлю, що рішення Байдена щодо воєнного конфлікту не координувались із Трампом.
Водночас Трамп тим самим намагається натякнути Києву, що вплив буде здійснюватись і на Росію, і на Україну.
– Трамп натякає тут в бік президента України, що, хоч зараз він не може вплинути вже на рішення адміністрації Байдена, але Зеленському працювати далі з Трампом, – каже Якубін.
Головною метою заяви Трампа, вважає Якубін, є бажання дистанціюватись перед Києвом та Москвою у питанні того, що не республіканська адміністрація ухвалювала рішення про удари вглиб Росії. Це дозволить Трампу у майбутньому розпочати перемовини з Путіним та Зеленським “з чистого аркуша”.
До того ж, додає політолог, заява Трампа може бути натяком Путіну на те, що не слід збільшувати ескалацію у конфлікті.
– З боку Росії неодноразово останнім часом лунали тези, що вони можуть знову застосувати оці ракети Орешник. Думаю, що Трамп, роблячи таку заяву, хоче вплинути на Кремль, щоб не були “спалені усі мости” до тих пір, поки він не стане президентом… Це, зокрема, меседж у Кремль, що, мовляв, незмінних рішень немає, все можна переглянути, не ескалюйте ситуацію, – сказав Якубін.
Політолог вказує і на те, що сьогодні лідер Китаю Сі Цзиньпін також виступив із заявою, що Пекін теж виступає проти ескалації у війні.
Олексій Якубін, який окремо займався дослідженням того, як Трамп ухвалює рішення, вказує на те, що республіканцю властиво брати персоналізовану участь у подібних угодах. Саме тому Трамп сигналізує про те, що він ще не ухвалював рішень на посаді президента щодо війни.
– Він намагається показати, що адміністрація Байдена не зможе йому на 180 градусів розвернути ситуацію (перед спробою переговорів, – Ред.). Таким чином Трамп вказує, що не хоче тягнути на собі рішення Байдену, лише тому, що це ухвалив попередній американський президент, – вказує політолог.
Окремо експерт зазначає, що, крім того, що ця заява Трамп прямо натякає Києву на обмеження ударів вглиб Росії, в тому ж інтерв’ю Time Трамп вказує і на те, що може тиснути на Кремль через зниження цін на нафту, що залишить Москву без грошей на війну.
– Тобто це дуже такий прозорий натяк в сторону Росії, мовляв, дивіться, я можу зайнятися тим, що просто обмежу вам фінансову можливість вести війну. Тобто я думаю, що в Кремлі це таким чином і читають, – каже політолог.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Нагадаємо, у минулому 47-й американський президент закликав до негайного припинення вогню у російсько-українській війні.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-12 19:07:00