Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Трамп не сказав про Україну: що означають заяви 47-го президента США на інавгурації

Фото: Getty Images

Дональд Трамп офіційно став 47-м президентом Сполучених Штатів Америки. Під час інавгурації він зробив низку заяв, які стосуються США та інших країн, а також пообіцяв закінчити війни.

Факти ICTV запитали у керівника правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимира Фесенка та політичного аналітика Олега Пономара про те, що означають заяви Трампа та чого варто очікувати далі.

Обіцянки зробити США більшою і сильнішою країною

На інавгурації Дональд Трамп заявив, що США невдовзі стануть ще більшою, сильнішою і величнішою країною, ніж будь-коли. Глава Білого дому згадав, що його врятував Бог (натякаючи на напад влітку 2024 року), щоб зробити Америку знову великою.

Глава правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко у коментарі Фактам ICTV зазначив, що Трамп буде чинником турбулентності.

– Це можна вважати нестабільністю. Світ вже став нестабільним, а Трамп додасть цій тенденції. Він створюватиме імпульс і турбулентність навколо себе, своїх рішень, всередині США та в зовнішній політиці. Я думаю, водночас не варто чекати від Трампа війн. Навіть він і сам сказав, що хоче закінчити всі війни у світі. Інша річ, наскільки це йому вдасться. Але він спробує, адже хоче відновити велич і вплив США, – сказав Фесенко.

На його думку, в заявах Трампа, особливо в зовнішній політиці, дуже багато еклектики. Тому зараз треба дивитися не на слова, а на конкретні дії, вважає експерт.

– Одна річ перейменувати Мексиканський залив в Американський. Інша річ – зробити щось таке, що принесе конкретні результати. Він спробує посилити вплив США. Але водночас не хоче вступати в прямий конфлікт між Росією та Китаєм. А величі США без конкуренції та геополітичного змагання з іншими великими державами досягти не вдасться. Тому подивимось, зарано ще робити висновки, – зазначив Фесенко.

Заяви Трампа, особливо там, де він явно не дає перевагу емоціям, не означають, що саме так і буде, припустив він. Як приклад, Фесенко назвав заяву президента США під час виборів, що за 24 години він закінчить цю війну.

– Потім зрозумів, що не вийде. Так само буде з багатьма іншими його заявами. Він спробує. На відміну від багатьох інших політиків, до речі, він намагається виконувати передвиборні заяви. Інша річ, що він достатньо пихатий політик і хвалько. Він може пообіцяти багато, але потім життя коригуватиме всі його обіцянки. Так буде і з нинішніми заявами. Особливо з тими, які неможливо виконати швидко і легко, – припустив Фесенко.

Заява Трампа про повернення Панамського каналу

Трамп заявив, що хоче бути миротворцем та об’єднувачем. Він оголосив про наміри змінити назву Мексиканської затоки на Американську та повернути Панамський канал.

Політичний аналітик Олег Пономар у коментарі Фактам ICTV заявив, що Трамп узагалі практично не говорив про зовнішню політику.

– Окрім згадки про те, що території США розростатимуться (натяк на Панаму і Гренландію, Канада йому не по зубах). Це суперечливий і небезпечний стейтмент – в одній промові міжнародна експансія та ізоляціонізм. Як це уживається – знає тільки хворий мозок Трампа, – пояснив Пономар.

Водночас Володимир Фесенко зазначив, що за допомогою Панамського каналу США зможуть здійснювати контроль за геополітичним ресурсом.

– Це може бути в плані тиску на Панаму, відновлення адміністративного або воєнного контролю над Панамським каналом. Можливо, він дотисне панамський уряд до того, що, оскільки США його свого часу будували та фактично потім повернули Панамі, але це був політичний жест. Зараз Трамп може зробити інший жест, – сказав Фесенко.

На його думку, Трамп може сказати: ми контролюємо знову Панамський канал, наприклад, в адміністративному та воєнному сенсі встановлюємо правила. Формально він може залишитися Панамським, але, наприклад, для США будуть пільгові умови на проходження через цей канал, припустив Фесенко.

– Плюс будуть форми контролю, особливо воєнного, над Панамським каналом. Зокрема, можуть бути вимоги, щоб там не було власників окремих інфраструктурних об’єктів на каналі, китайських власників. Там два порти фактично під контролем гонконзьких компаній. Саме це не подобається Трампу, – зазначив експерт.

Він припускає, що США можуть здійснювати конкретні дії щодо Панамського каналу.

– Чи будуть там військові операції – зараз важко сказати. США свого часу за різних президентів проводили військові операції в Панамі, як і в деяких інших латиноамериканських країнах, тому все може бути. Наймовірніше, Трамп тиснутиме на панамський уряд, пред’являтиме певні ультиматуми. Можливо, посилить або відновить певний адміністративний воєнний контроль над цим каналом, – сказав Фесенко.

Наміри мати найбільшу кількість нафти та газу в США

Новообраний президент США пообіцяв оголосити надзвичайний стан в енергетичній сфері. Він заявив, що США будуть нацією виробників, яка матиме найбільшу кількість нафти та газу з усіх країн на землі.

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко вважає, що меседж Трампа про те, що США експортуватимуть власну енергетику, нафту та газ по всьому світу мав “особливо сподобатися” російському диктатору Володимиру Путіну ще більше, ніж невідомі дрони по нафтопереробних заводах.

– Це саме те, що може зламати глиняні ноги Москви: удари по енергетиці, яка забезпечує інвестиції у війну, – переконаний Коваленко.

Олег Пономар вважає цю заяву Трампа позитивною. Він пояснив, що тоді Росія менше продаватиме нафти та газу.

– З позитивного: Трамп обіцяє бурити нафту і газ як крейзі. Але ми не повинні забувати, що за Байдена США значно збільшили обсяги видобутку нафти та вже вийшли на перше місце у світі. Але газу і нафти багато не буває: чим більше продадуть США – тим менше Росія, – звернув увагу Пономар.

Заява про мита і податки для іноземних держав

За словами Трампа, США обкладатимуть митом і податками іноземні держави, щоб збагатити американських громадян. Для цієї мети створять ERS (Службу зовнішніх доходів).

Володимир Фесенко вважає, що це неоднозначно вплине як на інші країни, так і на американців.

– Торгівельні бар’єри можуть збільшити ціни на деякі товари. Це відомий феномен. Трамп дійсно може спровокувати торгівельні війни з Китаєм, Європейським Союзом, сусідами, Канадою, Мексикою, багатьма країнами. Я думаю, що спочатку це буде форма тиску, примус до переговорів і поступок. Уже Канада та частково Мексика вже демонструють, що вони готові до переговорів і певних поступок. Так він діятиме на інших напрямах, – припустив політолог.

Фесенко зазначив, що Трамп мислить як бізнесмен і хоче отримати покращення торгівельного балансу США.

– Як він каже, щоб США не субсидіювали інші країни. Це його конкретна мета на найближчий період. Він намагатиметься створити для США більш вигідний, сприятливий баланс зовнішньої торгівлі та взагалі економічних відносин. Наскільки це вдасться – подивимося. Десь він може отримати позитивний ефект внаслідок тиску на інші країни, – сказав він.

Але там, де йдеться про суто економічні речі, наприклад, з Китаєм не буде негайних ефектів. Початок торгівельних війн може привести до неоднозначних наслідків як для Китаю, так і США, вважає експерт.

– Тобто протекціоністська політика Трампа може привести до того, що у світі менше буде глобальної торгівлі, стане більше торгівельних бар’єрів. Це може бути ланцюгова реакція. Трамп може спровокувати подібні дії з боку багатьох інших урядів. Це ускладнить світову торгівлю, збільшить розцінки на багато товарів і послуг, – наголосив Фесенко.

Обіцянки завершити всі війни у світі

У своїй інавгураційній промові Трамп не сказав жодного слова про Україну. Але він зазначив, що зупинить усі війни у світі. Олег Пономар вважає, що це природньо.

– Природно, Трамп не згадав Україну в своїй промові. Він її ненавидить, то чому він має псувати свій настрій? Але він натякнув. Він дорікнув Байдену в тому, що його адміністрація витрачала гроші на захист чужих кордонів, коли під загрозою був кордон США. Також Трамп пообіцяв закінчити всі війни, – сказав Пономар.

Володимир Фесенко вважає, що новообраний президент думатиме лише про Америку – це насправді абсолютно закономірно та логічно з погляду глави Білого дому.

– Тут він не сказав нічого нового. Це нормально, коли ми вважаємо, що всі мають думати про Україну. Але треба розуміти, що Трамп думатиме тільки про Америку. Максимум він може сказати про припинення війни. А тут взагалі нічого не сказав. Це насправді абсолютно закономірно та логічно з погляду Трампа. Не варто цьому дивуватися, – зазначив він.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

На думку політолога, було б гірше, якби Трамп сказав про Україну, але в контексті того, що треба піти на поступки Росії заради припинення війни. Зараз він не згадав, тому що у нього немає конкретного рецепту припинення війни, переконаний експерт.

– Це нормально треба сприймати. Цього рецепту у нього не було до інавгурації. Немає і зараз. Він ініціюватиме переговори. Він почне переговори з Путіним і Зеленським. Далі рухатиметься за ситуацією, залежно від того, наскільки обидві сторони будуть готові до переговорів. Можливо, буде досягнуто якогось компромісу. На сьогодні конкретного плану в Трампа немає, – резюмував Володимир Фесенко.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-20 23:11:00