Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Таємниці мікроРНК: за яке саме відкриття дали Нобелівську премію з фізіології та медицини


Експерти пояснили, чому відкриття мікроРНК і механізму регулювання генів стало гідним Нобелівської премії з фізіології та медицини 2024 року. Нагадаємо, що одну з найпрестижніших наукових нагород присуджено американським ученим Віктору Ембросу та Гері Равкану.

– Вченим вдалося з’ясувати механізм, завдяки якому різні типи клітин під час відтворення вибирають свій набір генів. Завдяки цьому механізму на Землі стала можлива еволюція складних організмів і зокрема людини, – йдеться в повідомленні.

Хто став лауреатом

72-річний Гері Равкан здебільшого займається молекулярною біологією та генетикою. Він є членом Національної Академії наук і Медичної академії США, а також Американського філософського товариства.

Члену Національної академії наук США та Американської академії мистецтв і наук Віктору Ембросу 70 років. Він здобув популярність як дослідник мікроРНК і проводив багато експериментів разом із Гері Равканом.

Суть відкриття

Інформацію, що зберігається в наших хромосомах, можна порівняти з інструкцією з експлуатації всіх клітин нашого організму. Кожна клітина містить однакові хромосоми, тому в ній є такий самий набір генів і такий самий набір інструкцій.

Однак різні типи клітин, наприклад м’язові та нервові, мають абсолютно різні характеристики. Ці відмінності пояснюються регуляцією генів, що дає змогу кожній клітині обирати лише потрібні інструкції. Таким чином, у кожному типі клітин активний тільки правильний набір генів.

Без можливості контролювати експресію генів кожна клітина в організмі була б ідентичною, тому мікроРНК уможливили еволюцію складних форм життя, зокрема людей.

Крім того, аномальна регуляція мікроРНК може сприяти розвитку раку і деяких станів, таких як вроджена втрата слуху і хвороби кісток.

Значення мікроРНК

Тепер відомо, що геном людини кодує понад тисячу мікроРНК. Як з’ясувалося, мікроРНК мають фундаментальне значення для розвитку та функціонування організмів.

Учені проводили дослідження на черв’яках-нематодах – C. Elegans. Вони експериментували з мутантною формою хробака, якій не вдалося розвинути деякі типи клітин.

Зрештою їм вдалося виявити крихітні шматочки генетичного матеріалу або мікроРНК, які були важливі для розвитку черв’яків. Подальше дослідження показало, що цей процес не був унікальним для черв’яків, а лежить в основі всього життя на Землі.

– Їхня піонерська робота з регуляції генів за допомогою мікроРНК проклала шлях для новаторських досліджень нових методів лікування таких важких захворювань, як епілепсія, але також відкрила нам очі на чудовий механізм, що жорстко контролює те, що відбувається в наших клітинах, – зазначив професор Янош Хеллер з Університету Дубліна.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-08 09:18:48