«Найкращий шлях – це конструктивний діалог, а не емоції»: інтерв’ю з юристкою Мариною Ларченко
Щорічно в Україні 8 жовтня відзначається професійне свято юристів. Фахівці правознавці, досконально знайомі з юридичними науками, чинним законодавством і маючи практичну діяльність в галузі права, завжди потрібні у цивілізованому суспільстві. Розібратися в цьому всьому «порядку» простій, не пов’язаній з юриспруденцією людині, все частіше і частіше стає не під силу. На допомогу приходять кваліфіковані юристи.
MYNIZHYN поспілкувався з кандидатом юридичних наук, доцентом кафедри політології, права та філософії НДУ імені Миколи Гоголя, доцентом Мариною Ларченко.
— Чи змінилася ваша робота після повномасштабного вторгнення? Чи є отой бар’єр «До» та «Після»?
— Так, зміни відчутні. Війна поставила нас усіх перед новими викликами, і юридична сфера не виняток. Багато справ, з якими звертаються люди, стосуються переселенців, процесу мобілізації, втрати майна, вирішення конфліктів, пов’язаних із військовою службою та захисту прав військовослужбовців. Раніше робота юриста була комфортнішою, але тепер є значний акцент на питаннях, які потребують нетрадиційних рішень у кризових ситуаціях. Крім того, мій чоловік пішов до лав Збройних Сил України ще у 2020 році, з 2021 року постійно перебував у районах бойових дій, весь цей час було дуже важко морально та фізично. Здавалося, що вже немає сил, але треба було їх відшукувати знову і знову. Лише нещодавно він був звільнений за станом здоровʼя і тепер стало легше, бо є величезна підтримка з його боку.
Фото: Марина Ларченко
— Як змінюються запити людей за останні два роки? З якими питаннями наразі до вас звертаються найчастіше?
— Запити стали більш серйозними й терміновими. Люди звертаються з питаннями, що стосуються захисту майнових прав, спадщини, а також вирішенням юридичних проблем, пов’язаних із військовою службою та мобілізацією. Також частіше звертаються щодо соціальних виплат, розірвання шлюбів, опіки над дітьми, особливо у випадках, коли батько перебуває на фронті. Окремою надважливою категорією є питання, повʼязані зі звільненням з військової служби. Загалом, юридична підтримка військовослужбовців та їх сімей є як ніколи актуальною.
— З якими справами цікавіше всього працювати?
— Найбільше захоплюють справи, які вимагають стратегічного підходу та глибокого аналізу. Також подобаються ті, де потрібно швидко реагувати на зміни законодавства та особливості, що виникають через війну.
— В теоретичній площині, я останнім часом люблю працювати над розробкою пропозицій до нового законодавства, що стосується спадкування цифрових активів. Майже кожна людина, пішовши з життя, залишає по собі вагомий цифровий слід, який може оцінюватись значно дорожче, ніж нажиті нею речі матеріального світу. Втім, питання отримання спадкоємцями доступу до таких активів в Україні практично не врегульоване та технічно значно ускладнене. Як власне і питання так званого цифрового заповіту. Йдеться про приведення нормативно-правової бази України у відповідність до стандартів ЄС, зокрема в частині інформаційного права та кібербезпеки. Також наразі триває активна робота експертної групи, членом якої є і я, з розробки програми екзамену та тестових завдань для іноземців з основ Конституції. Цей екзамен складатимуть особи, що виявлять бажання здобути українське громадянство.
Фото: Марина Ларченко
— Юрист – робота не проста. Певною мірою вона може бути пов’язана з конфліктами. Як Ви радите діяти людям, коли градус розмови підвищується, а спілкування перестає бути конструктивним?
— Коли ситуація виходить із-під контролю, завжди раджу робити паузу. Важливо дати людям можливість заспокоїтися, у стані емоційного зриву важко знайти адекватне рішення. Варто пам’ятати, що найкращий шлях – це конструктивний діалог, а не емоції. В юридичній практиці спокій та об’єктивність мають бути головними інструментами для вирішення конфліктів. На будь-яку проблему варто спробувати подивитись як стороння особа. Бо не просто так обʼєктивна сторона правопорушення – це те, що може бути доступне спостереженню сторонньою особою. Коли ти емоційно залучений в ситуації, це буває важко та у мене в минулому не завжди виходило. Але я також над собою працюю і в цьому напрямку.
«Один чоловік кілька разів приходив на консультацію щодо розлучення, але кожен раз передумував»
— Поділіться якимись моментами зі своєї роботи (з практики), які вам найбільше запам’яталися. Можливо були якісь неординарні ситуації, може в чомусь і кумедні або ж навпаки – досить серйозні?
— Було багато повідомлень, які запам’яталися. Наприклад, один чоловік кілька разів приходив на консультацію щодо розлучення, але кожен раз передумував. Врешті-решт таки розлучився та одружився знову. Тепер ходить вже стосовно наступного розлучення та поділу майна.
Також можна написати цілий збірник з історіями людей, які бояться ТЦК та СП, тут будуть і намагання пере пливти Тису, і висунення пропозицій великих грошей за похід зі здачею документів на відстрочку, і реальні розлучення «для справи». Та тут діє лише одне правило: «раніше сядеш – раніше вийдеш!». Це, звісно, такий професійний жарт. Тому я безумовно люблю допомагати військовим, вони мені ближчі за духом. З цього боку, були й важкі справи, пов’язані з військовими конфліктами, коли судові рішення ставали доленосними для цілих сімей.
Фото: Марина Ларченко
— Клієнт Вашої мрії — це…
— Клієнт, який довіряє професіоналізму і готовий співпрацювати. Це людина, яка чітко усвідомлює, що юридична підтримка є процесом, а не миттєвим рішенням. Важливо, щоб клієнт мав реалістичні очікування та готовність діяти відповідно до закону.
— Чи дивитесь ви фільми про юристів? Чи подобається вам таке, чи вистачає подібного й на роботі?
— Так, перед сном дивлюся нові українські детективні серіали. Це допомагає поглянути на юридичну сферу з іншого боку, часто з великою часткою драматизму або перебільшення. Однак реальне життя значно складніше, і багато моментів у таких фільмах виглядають романтизованими. Мені подобаються ті серії, де показують етичні дилеми, з якими стикаються юристи, адже це ілюстрація реальних викликів професії. Хоча часу катастрофічно не вистачає, але іноді дивлюсь і американські криваві детективи про маніяків. Тут подобається методика роботи з базами даних, деякі оперативно-тактичні комбінації. Загалом, я не зустрічала юристів, які б не любили детективів.
Фото: Марина Ларченко
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Нагадаємо, що на нашому сайті є постійна рубрика — “Постав питання юристу”, де будь-хто може ставити будь-яке питання, і його прокоментує фаховий юрист.
Viber
Youtube
Джерело: mynizhyn.com
2024-10-08 10:47:01