Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Святвечір 2024: традиції, меню та колядки на 24 грудня

Святвечір 2024: традиції, меню та колядки на 24 грудня


Святвечір 24 грудня, напередодні Різдва. Це одне з найважливіших свят у православному календарі, і саме час дізнатися про нього більше. Як і будь-яке інше церковне свято, цей день має свої заборони та традиції, які передавалися з покоління в покоління.

Що роблять у Святий вечір напередодні Різдва, о котрій він починається і що потрібно готувати – всі традиції святкування можна прочитати на Факти ICTV.

Традиції на Святвечір 24 грудня

Святвечір – це останній і найсуворіший день 40-денного посту перед Різдвом. Цього дня слід обов’язково сходити на службу до церкви.

Традиційно, 24 грудня багато господинь розпочинали прибирання у будинку – до Різдва все має бути красивим, свіжим і чистим. Так, у цей день заведено білити та застилати нові скатертини та рушники. Вже під вечір сім’я збиралася за столом, причому без запізнень. Наші пращури вірили, що якщо прийти невчасно – будеш весь рік далеко від дому.

Гучні розмови та сварки краще залишити осторонь, інакше в сім’ї цілий рік будуть проблеми. Будь-яке церковне свято краще залишити без негативних думок – не можна навіть заздрити.

Молодим дівчатам і хлопцям сідати за кут столу небажано, інакше ще не скоро зустрінуть своє кохання.

Щодо самого початку Святвечора, то це відбувається з появою першої зірки на нічному небі. У цей момент заведено запалювати свічку, читати молитви та братися за столові прилади.

Меню на Святий вечір перед Різдвом

кутя

Багато господинь запитують – що готувати на Святий вечір перед Різдвом. Це особливий день, який наповнений традиціями та символізмом, а святковий стіл має не лише ситно нагодувати родину, але й зберегти традиції.

За традицією, на столі має бути 12 страв, які символізують 12 апостолів. Всі страви пісні, без м’яса, яєць, молочних продуктів чи масла, оскільки Святий вечір припадає на останній день Різдвяного посту. Заведено скуштувати всі 12 страв, але доїдати їх повністю не варто – кажуть, що залишки на столі обіцяють достаток у домі на весь наступний рік.

Головна страва Святвечора – кутя

Це символ єдності роду та спілкування з предками. Кутю готують із пшениці або ячменю, додають сухофрукти, мак, мед і горіхи, що символізують достаток і здоров’я. У різних регіонах України рецепти можуть варіюватися: додають узвар, халву, корицю чи навіть шоколад.

Борщ або капусняк

Пісний борщ з квасолею, грибами чи чорносливом — незамінна страва на святковому столі. Його насичений смак добре поєднується з іншими стравами.

Риба

Її запікають, маринують, тушкують з овочами чи готують у заливне з риби. Риба символізує віру та життя.

Вареники

З начинками з капусти, картоплі, грибів чи вишень. Вареники завжди асоціюються з гостинністю і ситістю.

Голубці

З начинкою з гречки чи рису, грибів, овочів. Ця улюблена багатьма страва уособлює сімейне тепло.

Млинці

Тонкі пісні млинці подають з медом, маком чи джемом. Вони додають святковому столу легкості та солодощів.

Гриби

Їх можна тушкувати, запікати, додавати в інші страви або подавати як окрему закуску.

Овочі

Страви з буряка, капусти, моркви та інших овочів. Це можуть бути салати, рагу, закуски.

Узвар

Напій із сухофруктів доповнює святкову вечерю та символізує очищення.

Також на столі можуть бути: кисіль, печені яблука, хліб або коржі з медом, квасоля, горох чи пісні десерти.

Прикраса столу також важлива: його застеляють білою скатертиною, ставлять свічку та трохи сіна під скатертиною як символ ясел, де народився Ісус. У центрі ставлять кутю, а довкола розміщують інші страви.

Що роблять увечері 24 грудня на Святвечір 2024

Після вечері на Святий вечір в Україні заведено колядувати – ходити від дому до дому, прославляти короткими колядками новонародженого Ісуса, вітати господарів з Різдвом, а також бажати статків сім’ї.

Дітлахів заведено пригощати солодощами або давати монету за гарний вірш. Молодь також влаштовує короткі вистави з перевдяганнями – вертеп із різдвяною зіркою. Обов’язковий учасник дії – молодий хлопець у костюмі кози, що символізує достаток.

Короткі та смішні колядки на Різдво

***

Коляд, коляд, колядниця –
Добра з медом паляниця!
А без меду – не така,
Дайте, тітко, пирога!

* * *

Коляд-коляд, колядин!
Я у батька не один.
В нас родина величенька,
І прийшли ми здалеченька.
Дайте, тьотю, на дорогу,
Бо не зійдемо з порогу!
Зі Святим вечором і Різдвом Христовим!

* * *

Коляда, коляда
На поличку погляда.
Там ковбаси лежать,
Вони в шанічку біжать.
Дай, бабо, ковбасу –
Літом коней попасу.
Не даси ковбаси –
Хочеш, то сама паси.

 

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нехай Різдвяний Святвечір наповнить ваш дім теплом, затишком і радістю! Бажаємо світлих свят і щасливих моментів у колі найдорожчих!

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-25 17:59:00