Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Стежками історії: пам’ятники Ніжина через призму фотокамери. Частина друга

Покладені в каміння відлиті історії, які віддзеркалюють дух та спадщину міста, залишаються вічними свідками минулого. У другій частині нашого фоторепортажу ми продовжимо подорож усередину часу, розглядаючи нові пам’ятники Ніжина та розкриваючи їхню унікальну історію.

Фото: Пам’ятник Марії Заньковецькій

Його встановили у 1993 році. Автор – український скульптор Олександр Скобліков.

Фото: Пам’ятний знак на честь 370-річниці утворення Ніжинського козацького полку.

20 липня 2018 року відбулося урочисте його відкриття. Святий отець Михаїл Якубів освятив пам’ятний знак та провів молебень з нагоди 370-річниці утворення Ніжинського козацького полку.

Фото: Пам’ятний знак – «Козацька гармата»

Встановлений у 2020 році за ініціативою Ніжинського краєзнавчого музею. Ескіз меморіальної дошки виконала – Аліною Овдієнко, а саму дошку виготовив “Граніт Сервіс”. Ця гармата була встановлена спільними зусиллями благодійників і громадськості.

Фото: Пам’ятник Якову Батюку

Він був встановлений у 1967 році. Скульптор – Гутман Григорій Петрович. У 1984 році почали знімати фільм про єдиного сліпого адвоката в світі, більшість натурних зйомок було зроблено в Ніжині.

Фото: Пам’ятник Юрію Лисянському

Він був встановлений у 1975 році. Скульптор – Костянтин Васильович Годулян. У 2019 році якір, який знаходиться біля пам’ятника, намагалися поцупити, що було вчасно помічено та виправлено.

Фото: Пам’ятник вчительці в Ніжині

Перший пам’ятник вчительці в Україні був встановлений у 1990 році. Ініціатор створення – Федір Степанович Арват. Скульптор Анатолій Михайлович Гончар, архітектор В’ячеслав Григорович Баранько.

Фото: Пам’ятник Любі Губіній

Він встановлений у 1975 році. Автори – Н. О. Ковальчук, Г. М. Моргунов. У 2023 році його було відреставровано та перенесено, бо готувався ще один меморіал. Такі події викликали невдоволення у містян, які думали, що пам’ятник намагаються знести.


Фото: Пам’ятник графу Іллі Безбородьку

Він був демонтований у часи СРСР, але у 1990 році його знайшли та відновили.

Фото: Пам’ятник Богдану Хмельницькому

Він був встановлений у вересні 1993 року з нагоди святкування 1000-ліття від часу заснування Ніжина. Скульптор – О. О. Ковальов.

Фото: Пам’ятник жертвам Голодоморів і політичних репресій

20 листопада 2008 року на місці старої в’язниці відкрито пам’ятник жертвам Голодоморів і політичних репресій. Автор – архітектор Григорій Шмаровоз, роботи виконували працівники ТОВ «Чернігівська реставраційна майстерня та комунального підприємства «Шляховик». Пам’ятник складається з кількох частин: металева конструкція, що символізує вхід до в’язниці з залишками гратів. Перед нею гранітна стела, поділена пройомом у вигляді хреста. Між ними висить дзвін. На лівій стелі викарбовані матір з двома знесиленими дітьми.

Фото: Пам’ятний знак Сергію Корольову

Він встановлений на місці будинку, в якому він провів свої дитячі роки.

Фото: Пам’ятний знак на честь працівників механічного заводу, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни

Він був встановлений у 1965 році.

Фото: Меморіальний знак Олександру Кониському

18 серпня 2016 року відбулось урочисте відкриття меморіального знаку, присвяченого Олександру Яковичу Кониському — українському письменнику, лексикографу, перекладачу, громадському діячеві, авторові слів пісні “Молитва за Україну” та перекладу “Щоденника” Т.Г. Шевченка. Знак встановлено на місці, де раніше знаходилося Ніжинське повітове училище, в якому в 1844-1849 роках навчався письменник.

Подорожуючи серед пам’ятників Ніжина, ми занурювалися в таємничий світ минулого, де кожен камінь несе в собі неповторну історію. Але наша подорож тільки розпочалася. Запрошуємо вас відкрити нові сторінки цього фоторепортажу, де ми продовжимо відшукувати намистини спадщини Ніжина та ділитися їхньою величчю з вами.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Як повідомляв MYNIZHYN, подейкують, що Ніжин — прекрасний у будь-яку пору року, але кожному з нас найбільше подобається місто чи то в заметах іскристого снігу, чи то в квітучих вулицях, чи то в жовтогарячих барвах осені, чи то в ранкових теплих сонячних проміннях…

Олександра Сердюк
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram


Джерело: mynizhyn.com
2024-05-18 19:43:56