Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Стали свідком трагедії: як підтримати людину з гострою реакцією на стрес


Психологічна допомога людям на місці лиха, одразу після терористичного акту або катастрофи, має велике значення. І вкрай важливо надати її правильно, не завдати людині додаткового болю і ретравматизації.

Як діють фахівці, а як мусить діяти нефахівець

Навіть, якщо ви не психолог чи медик можете підтримати людину, якщо стали свідком трагедії. Про це наголошують у МОЗ.

Що стосується фахівців, то у МОЗ зазначають, дії лікарів екстреної медичної допомоги, психологів ДСНС і Нацполіції та інших фахівців першої лінії реагування, що першими прибувають на місце катастрофи, чітко прописані у затвердженому МОЗ України Уніфікованому клінічному протоколі первинної та спеціалізованої медичної допомоги. Цей протокол має назву “Гостра реакція на стрес. Посттравматичний стресовий розлад. Порушення адаптації”.

– Якщо ви – не медик, не рятувальник або фахівець, який надає першу психологічну допомогу, не біжіть у бік вибуху або стрілянини, – наголошують у МОЗ.

Адже, як ми всі вже знаємо, існує загроза повторних атак на одне й те саме місце за короткий проміжок часу.

До того ж людина без спеціальних знань, хай і з добрими благородними намірами, може перешкодити роботі рятувальних та інших спецслужб.

Якщо у вас чи у когось із людей поряд з вами є фізичне ушкодження (поранення), виник сильний шум у голові, гострий біль без видимих ушкоджень – негайно зверніться по медичну допомогу.

У більшості випадків через високий рівень гормонів стресу людина не відчуває болю і, наприклад, може ходити добу з переломом.

Три рекомендації від фахівців

Якщо ви таки маєте намір допомогти людям, які постраждали, психологічно, дотримуйтеся наступних рекомендацій фахівців:

  • уважно слухайте, але не примушуйте людину говорити;
  • питайте – але без зайвих емоцій – про те, чого постраждалий потребує саме зараз;
  • допомагайте задовольнити базові потреби, отримати доступ до необхідних послуг, зв’язатися з родиною та соціальними службами.

Якщо не знаєте, як добрати потрібні слова, памʼятайте, що найдієвішою підтримкою можуть бути щире бажання вислухати та дуже прості дії – запропонувати воду чи теплий напій, ковдру або побути поруч, поки не приїдуть рятувальники.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Ефективність психологічної допомоги базується не лише на якихось спеціальних техніках, вона базується на людяності. Лікарі не раз у цьому пересвідчувалися.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-25 13:21:12