Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Спорт активує віруси, що пошкоджують мозок: це крок до хвороби Альцгеймера


Дослідники з Оксфордського інституту старіння населення та Манчестерського університету припустили, що травматичні види спорту можуть пробудити сплячі віруси в мозку та спровокувати розвиток хвороби Альцгеймера.

Прокидаються сплячі віруси герпесу, вітрянки і оперізуючого лишаю

Ланцюгову реакцію може запустити навіть легка черепно-мозкова травма.

Мова йде про віруси герпесу, вітрянки і оперізуючого лишаю.

Дослідження показало, що часті травми голови, такі як струс мозку, можуть призвести до накопичення білків у мозку, які називаються тау-білками. Це порушує нормальне функціонування та призводить до симптомів деменції.

Дослідники використовували невелику тривимірну біоінженерну модель тканини людського мозку, щоб перевірити вплив фізичної травми на мозкові клітини.

Коли тканини мозку піддавалися повторюваним, навіть легким, ударам, активувався раніше сплячий вірус герпесу HSV-1. Його реактивація викликала запалення, накопичення бета-амілоїдних бляшок і утворення шкідливих білків тау, які пошкоджували клітини мозку та погіршити пам’ять.

Небезпечні навіть легкі удари по голові

– Травми голови вже визнані фактором ризику хвороби Альцгеймера та деменції, але це перший раз, коли ми змогли продемонструвати механізм цього процесу, – зазначила професорка Рут Іцхакі, яка очолила дослідження.

Дослідники сподіваються, що їхня робота прокладе шлях до нових методів лікування нейродегенерації, особливо для тих, хто має високий ризик через повторні струси мозку.

Іншими інфекціями, пов’язаними з хворобою Альцгеймера, за даними Товариства Альцгеймера, є герпес, сифіліс, хвороба Лайма та захворювання ясен.

Дослідження показують, що деменція частіше зустрічається у людей, які мають ці інфекції.

Фізкультура – добре, спорт – небезпечно

Щодо спорту, до професорка наголошує, фізичні вправи дійсно є одним із найкращих способів зменшити ризик деменції, але контактними видами спорту потрібно займатися якомога обережніше.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

На підтвердження цієї думки можна згадати, що кілька відомих спортсменів боролися з хворобою Альцгеймера. А родина футболіста збірної Англії Ноббі Стайлза впевнена, що його слабоумство у літньому віці було пов’язане з його кар’єрою, зокрема з коронними ударами Стайлза головою по м’ячу. Він помер у віці 78 років у 2020 році.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-09 16:42:00