Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

словаки в обхід уряду зібрали €700 тис. для України

Словаки за два дні зібрали €700 тис., щоб підтримати ініціативу Чехії з надання допомоги Україні. Раніше уряд прем’єра Роберта Фіцо відмовився приєднуватися до цієї чеської ініціативи.

Як пише Euractiv, словацькі громадські організації запустили відповідну кампанію зі збору коштів під назвою Боєприпаси для України.

Збір коштів для України в Словаччині

Попри те, що до чеської глобальної ініціативи із закупівлі боєприпасів для Києва долучилися понад 20 країн, уряд Словаччини вирішив не брати в ній участі, оскільки, як стверджували урядовці зі словацького уряду, конфлікт “не має воєнного розв’язання” і “спрямувати зброю в Україну – значить лише затягнути війну”.

Зараз дивляться

Однак словаки, які не згодні з позицією уряду, взяли справу у свої руки, запустивши кампанію зі збору коштів, щоб приєднатися до чеської ініціативи замість своїх чиновників.

– Ми не можемо змиритися з тим, що наш уряд відмовляється допомагати сусідові. Давайте доведемо, що Словаччина не боягузлива і стоїть на правильному боці історії, організувавши цивільний збір коштів на боєприпаси. Давайте допоможемо Україні, незважаючи на наш проросійський уряд, – написали організатори на офіційному сайті збору коштів, запущеному у вівторок.

Збір коштів став результатом спільних зусиль кількох організацій та активістів із багаторічним досвідом допомоги Україні, зокрема Мієр Україна, Дарчек до Путіна, Доніо та All4Ukraine.

Кампанію підтримали і багато громадських діячів, зокрема майже 100-річний Отто Шимко, колишній партизан і в’язень німецьких окупантів під час Другої світової війни.

– З агресорами неможливо було вести переговори, їх потрібно було перемогти. Цей досвід Другої світової війни застосовний і до України, – каже Шимко у відеоролику на підтримку ініціативи.

Збір коштів також підтримав колишній міністр закордонних справ і прозахідний дипломат Іван Корчок, який програв Петеру Пеллегріні у фінальному турі президентських перегонів 6 квітня у Словаччині.

– Чому я підтримав цей збір? Усе просто. На нашого найближчого сусіда напали, він захищається, а це неможливо без озброєнь. Війна може закінчитися негайно – коли Росія припинить свою агресію. Підтримка України – це не продовження війни, це підтримка існування сусіда, – написав Корчок у соціальних мережах.

Раніше словаки вже не раз збирали гроші для допомоги Києву і вже придбали для України машини швидкої допомоги, саперний автомобіль і броньовану розвідувальну машину.

Реакція уряду Словаччини

Водночас урядовці, які коментують ініціативу, налаштовані не настільки доброзичливо.

Міністр праці та зайнятості Ерік Тома заявив, що “найімовірніше, не братиме участі” у зборі коштів.

– Ми всі хочемо миру якомога швидше, – сказав він, додавши, що спрямувати боєприпаси в Україну “не означає швидкого миру”.

Міністр навколишнього середовища Томаш Тараба заявив, що не підтримуватиме збір коштів, сказавши журналістам: “Поїдьте в Україну, візьміть автомат, навіщо ви читаєте моралі?”

Після того як один із журналістів відповів, що був в Україні та вів звідти репортаж, міністр порадив йому “продати свою квартиру і все майно і самому зробити внесок у збір коштів”.

Ініціатива Чехії: коли снаряди прибудуть в Україну

Напередодні прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що перші снаряди з у рамках цієї ініціативи Україна отримає в червні 2024 року.

– Завдяки чеській ініціативі боєприпасів ми вже можемо купити приблизно 500 тис. боєприпасів великого калібру. Майже 200 тис. зараз законтрактовано, і ще 300 тис. контрактуються. Я думаю, що перші поставки будуть в Україну в червні, – сказав глава чеського уряду під час пресконференції у штаб-квартирі НАТО 17-го квітня.

Фіала додав, що після візиту до Вашингтона раніше цього тижня і зустрічей там із президентом США Джо Байденом і спікером Палати представників Майком Джонсоном він оптимістично налаштований, що США незабаром приєднаються до виділення допомоги Україні.

Боєприпаси для України – що таке ініціатива Чехії

У лютому поточного року Чехія виступила з ініціативою придбання кількох сотень тисяч 155 мм боєприпасів для України, оскільки чеський уряд знайшов ці припаси за межами Євросоюзу.

У Чехії пояснили, що потужності країн Європи не справляються з тим, щоб виробити необхідну кількість боєприпасів, яку було обіцяно офіційному Києву.

Станом на березень 2024 року на чеську ініціативу відгукнулося не менше двох десятків держав, які зробили свої відповідні внески.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-18 17:45:22