Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Сказ на Чернігівщині в 2024 році: чому ситуація загрозлива та як захистити себе і тварин

На Чернігівщині ситуація зі сказом залишається напруженою – минулого року в області зареєстрували 30 неблагополучних пунктів, де захворіли 36 тварин, майже половина з яких дикі. Особливо небезпечною є ситуація у Чернігівському районі. Чому випадки сказу зростають, чим це загрожує людям та як убезпечити себе – читайте в матеріалі Суспільне Чернігів.

За словами начальника головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області Юрія Павлішена, 95% вищезгаданих неблагополучних пунктів розташовані в Чернігівському районі.

“Ситуація по сказу у нас в області абсолютно контрольована, проводяться відповідними службами всі заходи, але в ряду своїх особливостей є певні питання, які статистично показують, що ми маємо зараз неблагополучну ситуацію по сказу. Наразі є загострення епізоотичної ситуації по сказу в Чернігівському районі. Якщо цей район розділити на окремі територіальні одиниці, то на першому місці територія, яка межує з Остерською громадою. Також Іванівська, Деснянська громади: територія навколо цих громад – найбільш неблагополучні пункти”.

З початку 2025 року на Чернігівщині вже зареєстрували дев’ять неблагополучних пунктів, а оздоровчі заходи щодо сказу тварин проводять у 22 неблагополучних пунктах.

“Такі пункти визначає Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при районних і державних адміністраціях. І це не тільки місце виявлення збудника захворювання, а й територія, на яку можлива міграція диких й інших тварин. Зазвичай комісії визначають цю загрозливу зону від трьох до 15 кілометрів. У карантинній зоні щеплюють всіх тварини, окрім тих, у яких виникла підозра на захворювання. Таких тварин залишають на карантині”.

Чому ситуація зі сказом на Чернігівщині є загрозливою

Згідно зі статистикою, починаючи з 2003 року в середньому на Чернігівщині було до 100 хворих на сказ тварин на рік.

“Найбільший підйом був у 2006 році, тоді ми зареєстрували 393 випадки захворювання на сказ. Найменша кількість хворих тварин у неблагополучних пунктах зафіксували у 2021-2022 роках. І однією з причин цього було систематичне проведення пероральної імунізації диких тварин. В ті роки пероральну імунізацію проводили за допомогою авіатранспорту”.

За словами Павлішена, однією з причин загрозливої ситуації зі сказом в області є те, що певна кількість тварин залишається невакцинованою через безвідповідальне ставлення їхніх господарів.

“Стаття 37 Закону України “Про ветеринарну медицину” зобов’язує кожного власника тварини, незалежно від епізоотичної ситуації, щорічно доставляти тварин для проведення профілактичних щеплень. І, якщо громадяни, які утримують тварин, не виконують своїх зобов’язань, то вони піддають ризику навколишніх людей. Ми також фіксуємо факти відмови власників тварин, які не допускають у двори фахівців ветеринарії задля проведення профілактичних щеплень”.

Чи вистачає вакцин для щеплення тварин

Юрій Павлішен стверджує, що вакцини в області наразі достатньо, і вона наразі є найбільш ефективною серед всіх, що існують.

“Вакцинація нею безкоштовна. Наші фахівці все готові робити: домовлятися персонально, приїжджати до населених пунктів за попередньою домовленістю поза графіком. Тільки протягом січня 2025 року ветеринари Держпродспоживслужби щепили по області понад 7 000 собак і котів. Цікавий факт, який зафіксували у 2024 році: крім собак і котів проводили щеплення більш ніж 5 000 особин великої рогатої худоби”.

Що відомо про сказ

У програмі “Праймвечір. Акценти” на “Українському Радіо Чернігів” завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко розповіла, що сказ — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням нервової системи. Він передається через укуси та слину.

Сказ має три стадії розвитку:

  • початкова;
  • збуджена;
  • паралітична.

“Остання паралітична стадія хвороби загрожує життю людини, оскільки йде глибоке ураження нервової системи, лікування в цьому випадку неможливе і лише симптоматичне”.

Симптоми сказу у тварини

Начальник відділу протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в області Анатолій Портянко розповів: інфікована тварина радикально змінює свою модель поведінки.

“Якщо тварина дика — нетиповою є поява її в населених пунктах, оскільки здорова тварина зазвичай там не з’являється. Домашня тваринка може відмовитись від корму, має активне слиновиділення та агресію. Але може бути й нетипова поведінка для сказу, яку не одразу можуть помітити навіть лікарі. Згідно з чинною інструкцією, лікувати тварин зі сказом заборонено. Для тварини єдина профілактика від сказу — щорічне щеплення”.

Симптоми сказу у людини

Якщо є сказ у людини, то може поколювати в зоні укусу, розказує Іванна Олексієнко, та спостерігається підвищена температура тіла.

“Чим довше живе інфекція, тим більше з’являється страх світла, неконтрольована поведінка, швидко міняється настрій. Згодом після глибокого ураження нервової системи з’являється енцефаліт, що і призводить до смерті людини. Інкубаційний період вірусу складає від одного до трьох місяців. В середньому може бути також і з семи до 14 днів”.

За словами ортопеда-травматолога дитячої обласної лікарні Павла Величка, загрозою може бути навіть найменша подряпина.

“Тому при можливості проводиться щеплення або за хворою твариною наглядають протягом десяти днів. Вірус потрапляє в нервові закінчення та протягом інкубаційного періоду досягає головного мозку й викликає його запалення. Щеплення є ситуативним і його проводять лише в разі укусу чи подряпин. Щороку вакцинуватися в цілях профілактики не потрібно”.

Щоб не заразитись сказом фахівці радять:

  • Утримуватися від контактів з дикими та безпритульними тваринами.
  • Виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними. Доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин, або їх трупи, в разі, якщо тварина загинула.
  • Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси, а також викликайте ветеринарного лікаря.
  • Укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип’яченою водою, бажано з милом, краї рани обробіть спиртом чи настоянкою йоду та накладіть стерильну пов’язку. Зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту, для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.
  • При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, його потрібно обробити гарячою праскою, і тільки після цього ремонтувати.
  • Щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Як повідомляв MYNIZHYN, у селищі Срібне на Чернігівщині кіт покусав п’ятьох людей, серед яких одна дитина. У нього виявили сказ.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram
Youtube


Джерело: mynizhyn.com
2025-02-16 10:56:27