Символ завершення свят: коли палять дідуха
Дідух – це не просто сніп колосків, а один із найдавніших і найшанованіших українських оберегів. Він символізує силу роду, багатий урожай, достаток у домі та нерозривний зв’язок між поколіннями.
Life. Факти ICTV дізнавалися, коли палити дідуха після свят і навіщо це робити.
Що робити з дідухом після свята
Перед Святим вечором господар хати урочисто вносив дідуха, промовляючи: “Дідух до хати, біда з хати”. Цей звичай символізував початок святкування Різдва та мав глибоке сакральне значення. Дідуха ставили на почесному місці в хаті як символ добробуту та захисту роду.
Після святкування Різдва дідуху не місце на смітнику. Цей священний сніп має бути вшанований. Зазвичай його спалювали, проводжаючи душі предків у потойбічний світ.
Наприклад, на Львівщині, щоб освітити шлях духам, дідуха спалювали на третій день після Різдва. Інші ж використовували зерно з дідуха для посіву, вірячи в його особливу силу. Деякі господарі згодовували його худобі, щоби забезпечити її здоров’я та гарний приплід. А на Закарпатті дідуха зберігали як оберіг протягом тривалого часу.
Чому дідуха виносять з будинку після свят
Вважалося, що під час свят духи предків, яких символізував дідух, відвідували своїх нащадків. Після закінчення свят їх потрібно було урочисто проводити. Спалення дідуха символізувало повернення душ предків до потойбічного світу.
Вогонь, яким спалювали дідуха, мав очищувальну силу. Він символізував кінець старого циклу і початок нового, відганяючи злих духів та негативну енергію.
Коли палили дідуха
Після свят його доля вирішувалася по-різному, залежно від місцевих звичаїв. Деякі родини спалювали дідуха на третій день після Різдва, інші ж зберігали його довше, аж до завершення всіх святкувань. Після винесення з хати, дідуху могли знайти різне застосування: його зерно вимолочували й сіяли на новий урожай, згодовували худобі або птахам.
Зазвичай цей сніп стояв у хаті від Різдва до Водохреща, тобто з 24 грудня до 6 січня. У деяких регіонах України дідуха палили на Маланку, тобто 31 грудня.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-26 18:10:00