Чи можна посівати дівчатам: святкові традиції та заборони
Останнім акордом різдвяних свят є засівання. Хлопці та чоловіки, несучи мішечки з зерном, обходили сусідів рано-вранці. Розсіваючи зерно по підлозі і співаючи особливих пісень, вони бажали господарям щастя і достатку.
Life. Факти ICTV дізнавалися, чи можна посівати дівчатам.
Чи посівають дівчата
Згідно з давньою традицією, на свято Василя Великого, яке за новоюліанським календарем відзначається 1 січня, хлопчики ходять посівати. Цей звичай, що має язичницьке коріння, передбачає обсипання зерном осель з метою забезпечення добробуту та родючості в новому році. Варто зазначити, що за старим календарем українці відзначали це свято 14 січня.
Згідно з віковічними звичаями, обряд посівання був винятково чоловічою прерогативою. Лише хлопчики та чоловіки мали право розносити зерно по домівках, символізуючи достаток і родючість нового року.
Починали хлопці посівати зазвичай зі своєї домівки, а потім відвідували родичів та друзів. Господарі зустрічали посівальників гостинно, пригощаючи їх смаколиками і даруючи гроші. Зерно, розсіяне по підлозі, залишалося там до вечора як оберіг для дому.
Кожне зернятко, розкидане по підлозі, несе в собі надію на багатий урожай, достаток у домі та благополуччя всієї родини. Це мовчазна молитва про процвітання, яка передається з покоління в покоління. А побажання, що супроводжують обряд, – це живий голос спільноти, яка бажає добра і щастя кожному дому.
Чому дівчатам не можна посівати
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Дівчаткам і жінкам було заборонено брати участь у цьому обряді. Існувало повір’я, що першим у новому році в оселю мав зайти чоловік, адже саме він був уособленням сили, захисту і продовження роду. Тому юні посівальники вставали за світанку, щоб встигнути обійти усі родини та бути першими гостями нового року.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-26 19:57:00