Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Симптоми депресії у дітей – поради батькам

За даними Національного інституту здоров’я США (NIH), більш ніж 6% дітей мають депресію, з них 4,9% — великий депресивний епізод.

В українських дітей є додатковий фактор, що може викликати або підсилити прояви депресії — повномасштабна війна.

Дитяча психіатриня благодійного фонду Голоси дітей Наталія Масяк розповіла Фактам ICTV про дитячу депресію.

Зараз дивляться

Що таке депресія

Депресія — це психічне захворювання зі стійким відчуттям смутку та втратою інтересу до будь-якої діяльності щонайменше протягом двох тижнів.

 — Справжня депресія жорстока і не романтична, як показують у соціальних мережах. Це серйозний розлад, але його можна вилікувати, — наголошує фахівчиня благодійного фонду.

За словами Наталії Масяк, в основі депресивного стану лежать порушення синтезу та балансу нейромедіаторів, таких як серотонін, норадреналін і допамін.

Також депресія може бути наслідком інших захворювань, зокрема гіпотиреозу,  пухлини мозку, Аддісонової хвороби, анемії, інфекційних захворювань та отруєння токсичними речовинами.

Симптоми дитячої депресії

Симптоми депресії у дітей різняться залежно від віку та індивідуальних особливостей. Навіть немовлята можуть депресувати, якщо їм бракує уваги й тілесного контакту батьків.

У молодшому шкільному віці депресія характеризується тривогою та різними фобіями, а в пубертатному періоді — меланхолією та іпохондрією.

У дитинстві депресія виникає з однаковою частотою як у хлопчиків, так і в дівчаток. Проте, з підліткового віку, дівчата вдвічі частіше стикаються з цим розладом.

Загальні ознаки, на які батькам варто звернути увагу:

  • Постійне почуття смутку або пригніченості. Дитина може бути сумною або пригніченою без конкретної причини. Це почуття може тривати протягом доволі великого періоду.
  • Втрата інтересу та задоволення від звичних занять, іграшок або зустрічей з друзями.
  • Зміни режиму сну та харчування. Це може включати проблеми зі засипанням або часті пробудження вночі, а також втрату апетиту або, навпаки, переїдання.
  • Низький рівень енергії та втома.
  • Труднощі з концентрацією та прийняттям рішень.
  • Негативне ставлення до себе, відчуття нікчемності, провини або безнадії.
  • Думки і розмови про смерть або самогубство. Через стрес та психологічні труднощі діти можуть робити самоушкодження.

За статистикою, найбільше випадків суїциду — серед хлопців 15–19 років.

Червоні прапорці:

  • соціальна самоізоляція, зокрема від сім’ї;
  • часті епізоди небажаної або ризикованої поведінки;
  • нещасних випадки, пов’язані з дитиною;
  • вживання психоактивних речовин;
  • плаксивість або зниження емоцій;
  • роздавання власних речей.

Важливо розрізняти звичайну гіркоту, що супроводжує депресію, від активних суїцидальних намірів. Для цього необхідно дотримуватися уважного ставлення до дитини та пильного спостереження за її психічним станом.

Поради батькам та стратегія відчинених дверей

Якщо батьки підозрюють, що дитина страждає на депресію, передусім варто поговорити з нею. Спробуйте дізнатися, що її турбує і як вона себе почуває. Що б не стало причиною проблеми, потрібно поставитися до цього дуже серйозно.

— Якщо дитина не хоче розмовляти, не треба її силувати. Дайте їй зрозуміти, що ви хвилюєтеся, і якщо вона захоче поговорити, ви будете поруч, — радить психіатриня.

Хоча приблизно у третини випадків симптоми можуть самостійно зникнути, важливо депресію не пропустити, інакше вона може перейти в хронічну форму.

Лікування дитячої депресії вимагає комплексного підходу, який включає психотерапію та прийом ліків, а також надання підтримки та розуміння з боку оточення.

Діагностувати депресію у дитини може виключно лікар-психіатр. Для цього він проводить інтерв’ю з дитиною та її батьками чи іншими членами сім’ї. Інформація від вчителів, друзів і однокласників також може бути корисною.

Наталія Масяк наголосила, що джерело життєстійкості дитини становлять гарні стосунки, зокрема в сім’ї. Маючи змогу виговорюватись і бути почутою, дитина буде невразливою до депресії.

Джерело: БФ Голоса дітей

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-11 18:13:12