Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

що це та які технічні характеристики

Ізраїльська технологія ПРО Залізний купол багато років була темою для обговорень серед тих, хто цікавився близькосхідним конфліктом та необхідністю Ізраїлю захищатись від недоброзичливих арабських країн-сусідів.

За останні пів року Залізний купол неодноразово зазнавав випробувань на міцність, не завжди виправдовував чужі надії на межі міфів про власну невразливість, але все ж таки залишається зразковою системою протиракетної оборони.

Що таке Залізний купол і які має характеристики, які відрізняють його від інших ПРО – дізнавалися Факти ICTV.

Зараз дивляться

Що таке Залізний купол

Характеристики Залізного купола

З чого складається Залізний купол


Що таке Залізний купол

Це – мобільна всепогодна система протиповітряної оборони, розроблена ізраїльським підприємством Rafael Advanced Defense Systems.

Система здатна помічати та знищувати тактичні некеровані ракети та артилерійські снаряди, випущені з відстані від 4 до 70 км з траєкторією, що може загрожувати населеним пунктам. У 2015 році купол отримав можливість знищувати маневрені БПЛА.

Основне завдання системи Залізний купол — захист цивільного населення від балістичних та крилатих ракет, снарядів та інших повітряних загроз. Тут використана технологія, яка раніше була створена для системи SPYDER фірми Рафаель.

Залізний купол був взятий на озброєння та вперше розгорнутий 27 березня 2011 року поблизу міста Беер-Шев. 7 квітня 2011 року система успішно знищила ракету Град, випущену з сектора Гази.

10 березня 2012 року газета The Jerusalem Post повідомила, що система знищила 90% ракет, випущених з сектора Гази, і які мали влучити в населену місцевість.

Станом на листопад 2012 року система перехопила та знищила понад 400 ракет.

До речі, система також може вражати літаки на висоті до 10 км.

Характеристики Залізного купола

Розробила його компанія Rafael Advanced Defense System LTD – приватна фірма зі зв’язками у Збройних силах Ізраїлю, що займається проєктуванням систем протиповітряної, морської та сухопутної оборони.

Розробка купола також велася коштом США у розмірі $200 млн.

Компанія-розробник запевняє, що це найбільш розвинута протиракетна система у світі, її ефективність перевищує 90%.

Її батареї складаються з ракет-перехоплювачів, радарів та систем управління, які аналізують, куди може влучити ворожий снаряд.

Радіолокаційна технологія розрізняє, які з ракет можуть дістатися житлових районів міста, а які в ціль не влучать.

Після цього система вирішує, які з них потрібно перехопити. Ці перехоплювачі запускаються вгору з мобільних або стаціонарних станцій і потім розривають ракети у повітрі.

Залізний купол має три основні компоненти:

  • радар виявлення та відстеження – виробництва ізраїльської оборонної компанії Elta;
  • командний центр батареї – створений ізраїльським виробником програмного забезпечення mPrest Systems на замовлення Рафаель;
  • пускова установка – запускає ракети-перехоплювачі Tamir, оснащені електрооптичними давачами і декількома крилами рульового управління для високої маневреності.

Радар виявляє запуск ракети і відстежує її траєкторію. Тоді командний центр обчислює очікувану точку удару за отриманими даними, і використовує цю інформацію для визначення того, чи загрожує виявлена ракета певній території, і тільки в цьому випадку запускає ракету-перехоплювач для її знищення перед тим, як вона досягне своєї цілі.

Вартість однієї батареї системи Залізний купол становить не менше $50 млн.

За словами виробника, залізний купол може працювати вдень і вночі, за несприятливих погодних умов, і може водночас реагувати на декілька ворожих ракет.

З чого складається Залізний купол

Кожна система Залізного куполу складається з радару і контрольного центру, які розпізнають ракети одразу після запуску і за лічені секунди обчислюють траєкторію їх польоту та орієнтовне місце приземлення.

Ще одним елементом системи є пускові модулі. Кожна система складається з трьох-чотирьох модулів по 20 ракет.

Система Залізний купол

Ракета перехоплення запускається лише у тому разі, якщо система розрахувала, що ворожий постріл може поцілити по густонаселеному району. Ракети перехоплення можуть маневрувати у повітрі. Вони не влучають прямо у ворожу ракету, а вибухають поблизу неї, і таким чином знищують.

Це, однак, також означає, що уламки ракет можуть падати на населені квартали і завдавати ушкоджень. Протиракетні системи є мобільними і можуть бути передислоковані.

Ракета перехоплення має радіус дії у 70 км. Щоб покрити Залізним куполом всю територію Ізраїлю, за розрахунками експертів, потрібно 13 систем.

Крім цього, ізраїльська система ПРО може прикривати сухопутні війська, які здійснюють маневри, та кораблі.

Важлива особливість системи, яка робить її такою ефективною для Ізраїлю, але водночас не абсолютно універсальною — її націленість на конкретні специфічні загрози та ракети малої дальності.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-14 02:20:12