Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Розклад інавгурації Дональда Трампа: коли і де дивитись церемонію

Фото: Getty Images

Вже 20 січня новообраний президент США Дональд Трамп повернеться до Білого дому. Після цього він офіційне набуде повноважень 47-го президента Сполучених Штатів.

Крім формального вступу у посаду, день інавгурації включає офіційну церемонію присяги, а також музичні виступи, святковий парад і низку інших заходів.

Крім Дональда Трампа обраний віцепрезидент Джей Ді Венс також складе присягу, щоб офіційно розпочати свою каденцію.

Що таке інавгурація

Інавгурація – це офіційна церемонія, яка знаменує завершення перебування на посаді одного президента і початок роботи адміністрації його наступника. Ця процедура є в більшості країн, зокрема і в Україні.

Для Сполучених Штатів цей захід має особливу традицію і до неї прикуті усі медіа США, а також значна частина світових ЗМІ.

Традиційно церемонія переходу влади від одного президента до іншого відбувається у Вашингтоні, округ Колумбія.

Ключовою частиною церемонії є виголошення новообраним президентом присяги: “Я урочисто присягаю, що буду сумлінно виконувати обов’язки президента Сполучених Штатів і буду в міру своїх можливостей зберігати, охороняти і захищати Конституцію Сполучених Штатів”.

Хоч Трамп і здобув перемогу на виборах у листопаді, але офіційно стане 47-м президентом США лише тоді, коли вимовить ці слова в день інавгурації.

Венс також складе присягу перед тим, як офіційно вступить на посаду віцепрезидента.

Примітним є й те, що перед вступом на посаду для президента США роблять офіційний інавгураційний фотопортрет, який буде символічним супроводженням усієї каденції наступного глави Білого дому. І цього разу Трамп теж вирішив підійти до цього питання оригінально.

Так, в мережі почали обговорювати нове інавгураційне фото Трампа, порівнюючи його з тим, що було перед інавгурацією у 2017 році. На новому фото Трамп виглядає похмурим, або навіть злим, а фотографи вказують, що світло, яке було виставлено для фото, підсвічує обличчя Трампа знизу, що є некоректним, бо неприродньо підкреслює риси людського обличчя.

Що відбудеться в день інавгурації президента США 2025 року

Інавгурація Трампа розпочнеться зі служби в церкві Святого Іоанна на площі Лафайєт, історичній церкві Вашингтона, після чого відбудеться чаювання в Білому домі.

У столиці США 20 січня буде морозно і синоптики кажуть, що температура може сягати до -21°C. Синоптики кажуть, що це буде найхолоднішою інавгурацією у США з часів церемоніальної присяги Рональда Рейгана у 1985 році. Того року республіканець Рейган вирішив провести церемонію у приміщенні, хоча традиційно цей захід відбувається перед Капітолієм.

Незважаючи на погодні умови, на інавгурації буде присутньо близько 200 тис. людей. Принаймні Об’єднаний комітет Конгресу з інавгураційних церемоній вказував, що 13 січня роздав конгресменам 220 тис. квитків на інавгурацію, які дозволяють пройти на територію, прилеглу до Капітолія.

Втім у 2017 році, коли Трамп зачитував свою першу президентську присягу, захід відвідало близько півмільйона людей.

У день інавгурації музичні виступи та вступні промови розпочнуться на головній сцені заходу, розташованій на Західній галявині Капітолію США. Це дійство заплановано на 09:30 за східним часом (16:30 за Києвом).

Вже о 10:30 за місцевим часом (17:30 за Києвом) на місце церемонії має прибути і сам Трамп разом зі своїм віцепрезидентом. У Конгресі після приїзду кортежу наступного президента мають офіційно оголосити про прибуття Дональда Трампа і Джей Ді Венса.

Очікується, що вже близько 11 годині за місцевим часом (18 годині за Києвом) Трамп і Венс складуть присягу президента і віцепрезидента всередині центральної ротонди Капітолія, а майбутній президент США виступить з інавгураційною промовою, в якій викладе свої цілі на наступні чотири роки.

Цього разу промова Трампа буде відбуватись у закритому приміщенні, як і присяга Рейгана у 1985 році. Причиною є та сама морозна погода.

– Такі погодні умови становлять небезпеку для десятків тисяч співробітників правоохоронних органів, служб екстреного реагування, поліцейських собак і навіть коней, а також сотень тисяч моїх прихильників, які 20-го числа багато годин проведуть на вулиці, – написав 47-й президент США у соцмережах.

Після цього Трамп попрямує до президентської кімнати, розташованої поруч із сенатською палатою, де підпише ключові документи.

Потім він відвідає ланч, організований Об’єднаним комітетом Конгресу з інавгураційних церемоній.

Згодом відбудеться парад, який пройде від будівлі Капітолію вниз по Пенсильванія-авеню до Білого дому. Трамп вже оголосив, що буде разом із глядачами спостерігати за урочистим парадом.

Пізніше ввечері Трамп з’явиться на трьох інавгураційних балах по всьому місту – Балу головнокомандувача, Інавгураційному балу Свободи та Балу Зоряне сяйво. Очікується, що він виступить на всіх трьох.

Де дивитись інавгурацію Трампа у 2025 році

Інавгурацію Дональда Трампа транслюватимуть майже усі американські національні телеканали, а також низка медіа поза США.

Так, наприклад, інавгурацію з перекладом на українську буде транслювати Голос Америки та мовник Суспільне.

В Сполучених Штатах трансляцію будуть вести канал Білого дому, а також національні телеканали Fox News, CNN, CSPAN, CNBC, ABC та інші.

Хто відвідає інавгурацію

Окрім глядачів, яким роздадуть понад 200 тис. квитків на інавгурацію, захід також відвідає багато сенаторів і членів Палати представників США.

Разом з тим, недалеко від місця проведення урочистостей очікуються і протести, що теж вже стало традиційною для Трампа частиною інавгурації.

Після Трампа, Венса та їхніх родин, наступними за важливістю серед учасників будуть президент і віцепрезидентка США, що залишають посаду. Відповідно, разом із Трампом світ побачить президента Джо Байдена і віцепрезидентку Камалу Гарріс, яка програла республіканцю вибори в листопаді, з їхніми партнерами – Джилл Байден і Дагом Емхоффом.

Колишні президенти і перші леді часто потрапляють до списку запрошених, але колишня перша леді Мішель Обама пропустить цьогорічну інавгурацію.

Також на церемонії будуть колишні президенти США Барак Обама, Джордж Буш-молодший та дружина Лора Буш.

Очікується, що на церемонії будуть присутні мільярдери Ілон Маск, Джефф Безос і Марк Цукерберг. Принаймні, про це писали американські медіа.

Як повідомляється, генеральний директор TikTok Шоу Зі Чу також буде там, всього через день після того, як потенційна заборона платформи соціальних мереж може вступити в силу в США.

Примітно, що традиційно наступний голова Білого дому не запрошує іноземних лідерів відвідати інавгурацію. Втім цього разу, як пише Politico, Трамп вирішив не рахуватись із традиціями та запросити низку світових лідерів, переважно з правих політичних сил.

Так, за даними видання, Трамп запросив на власну інавгурацію президента Аргентини Хав’єра Мілея, прем’єр-міністерку Італії Джорджію Мелоні, прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та лідера Китаю Сі Цзіньпіна.

Відомо, що лідер КНР відмовився від участі в заході, тому, ймовірно, на церемонії замість нього буде присутній віцепрезидент Китаю Хан Чжен.

У списках потенційних гостей також опинились західні праві політики, які навіть не очолюють урядових чи лідерських позицій в своїх країнах. Так, серед запрошених є британський євроскептик і популіст Нігель Фараж, французький політик Ерік Земмур, бельгієць Том ван Грікен та експрем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький та лідери ультранаціоналістичних партій Іспанії та Португалії.

Водночас центристських політиків, як от президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн, на урочисту церемонію з нагоди інавгурації Трампа запрошено не було. Замість неї на заході буде присутня посол ЄС у Вашингтоні Йовіта Нелюпшєне.

Як пише Politico, на церемонію також було запрошено кандидатку в канцлери ФРН Алісу Вайдель, яка очолює ультраправу партію Альтернатива для Німеччини. Втім вже відомо, що політикиня відмовилась від візиту через “напружений графік” у зв’язку із наближенням виборів у країні. Замість неї на інавгурації Трампа буде співлідер партії Тіно Чрупалла.

Серед запрошених також будуть міністри, дипломати та іноземні політики, які хочуть зробити зв’язок із Трампом більш тісним. Так, наприклад, на церемонію прибудуть голови МЗС Індії та Японії, а також президенти Сальвадору та Еквадору.

Щодо участі президента України Володимира Зеленського, то його присутність залишається невизначеною. У минулому Зеленський казав, що планує відвідати інавгурацію нового американського президента.

Водночас згодом Дональд Трамп у розмові з пресою говорив, що офіційно не запрошував українського президента на церемонію, “але якщо він захоче приїхати, я б хотів, щоб він прийшов”, говорив Трамп.

Згодом Зеленський знову коментував питання церемонії президента США, під час чого заявив, що є лідери, які прибудуть до Вашингтона на інавгурацію “самі по собі” без запрошення. Сам президент України говорив, що не приїде, оскільки запрошення на інавгурацію немає, а для нього важливі “певні моменти з безпекою”.

– Я не хочу нікому завдавати клопоту і не хочу створювати нікому проблем. І тому, саме тому, якщо він мене запросить, я приїду, – говорив Зеленський у подкасті з Лексом Фрідманом.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Глава української держави раніше говорив, що очікує тіснішої співпраці з адміністрацією Дональда Трампа вже після інавгурації. Крім того, Зеленський вказував на те, що в української та американської команди були домовленості про зустріч двох лідерів у США після офіційної церемонії 20 січня.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-18 02:05:00