Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Рак простати, симптоми, фактори ризику, коли за обстеження не потрібно платити — НСЗУ

Сьогодні, 11 червня, у Всесвітній день боротьби з раком передміхурової залози (простати), експерти Національної служби здоров’я України (НСЗУ) нагадали важливу інформацію про цю дуже небезпечну патологію.

Фактори ризику

За словами фахівців, наразі точно не встановлено, що спричиняє рак передміхурової залози (простати). Але є низка факторів, які можуть збільшити ризик розвитку цього захворювання. Серед них:

  • вік. Приблизно 60% випадків раку передміхурової залози діагностують у чоловіків, старших за 65 років;
  • сімейна історія захворювання. Якщо в родині батько або брат хворіли на рак простати до 60 років, це збільшує ризик розвитку онкологічної хвороби;
  • зайва вага й ожиріння. Дослідження показують, що може бути зв’язок між ожирінням і раком простати, а збалансоване харчування і регулярні вправи можуть знизити ризик розвитку хвороби;
  • харчування. Раціон із високим вмістом овочів, фруктів і бобових, таких як квасоля і горох, може знизити ризик розвитку раку простати;
  • відсутність фізичних вправ і малорухливий спосіб життя. Імовірність розвитку раку знижується у людей, які ведуть активний спосіб життя.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Якщо ви або ваші рідні перебувають у групі ризику, рекомендуємо звернутися до свого сімейного лікаря або терапевта. Також сигналом для візиту до медиків є будь-які проблеми із сечовипусканням, болі в спині, стегні або тазу, зазначили в НСЗУ.

Зараз дивляться

Також у Службі рекомендують не чекати появи симптомів і проходити щорічне обстеження. Бажано це робити з 50 років тим чоловікам, у яких немає сімейної історії раку, і з 45 років – тим, хто її має.

Аналіз крові

Сімейний лікар або терапевт призначить аналіз крові на ПСА (простат-специфічний антиген), він безоплатний. Це одне зі скринінгових досліджень для виявлення раку простати. І один із кроків, що допомагає лікарю визначити подальшу стратегію для діагностики.

Експерти звернули увагу, що високий рівень ПСА також може бути ознакою іншого захворювання, що не є раком (збільшена простата, простатит, інфекції сечовивідних шляхів). Тому після ПСА лікар може призначити додаткові обстеження або консультацію лікаря-фахівця.

Направлення до уролога

Один із фахівців, до якого сімейний лікар може видати направлення, це уролог. Консультація за направленням безоплатна в тих медзакладах, які мають договір із Національною службою здоров’я за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах”.

За необхідності уролог направить на додаткові обстеження, такі як біопсія, цифрове ректальне дослідження, УЗД простати. А в разі виявлення новоутворення порекомендує або активне спостереження, або медикаментозну терапію, або хірургічне втручання чи променеву терапію.

Для пацієнтів, які мають електронне направлення, всі ці послуги безкоштовні, уточнили в НСЗУ.

Джерело: НСЗУ

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-11 14:13:46