Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Путін заявив про навчання із застосування нестратегічної ядерної зброї

Міноборони РФ заявило про проведення навчання із застосування нестратегічної ядерної зброї. Чи зможе Путін застосувати тактичну ядерну зброю проти України, що це за зброя, та чим вона може бути небезпечна для нашої країни – читайте коментар експерта на Фактах ICTV.

Тактична ядерна зброя: чи можливе використання на території України

Володимир Путін вкотре вдався до погроз. Так Міністерство оборони Росії заявило, що, за дорученням російського диктатора, найближчим часом буде проведено навчання із застосування нестратегічної ядерної зброї.

Факти ICTV запитали кандидата політичних наук, доцента Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ігоря Рейтеровича про те, що він думає з приводу чергової заяви кремлівського диктатора.

Зараз дивляться

Ігор Рейтерович прокоментував, що росіяни регулярно проводять подібні навчання і в цьому немає нічого незвичного для країни, яка має ядерну зброю. Але тут треба розуміти, що ті погрози й та підготовка, які зараз оголошені, стосуються застосування саме нестратегічної ядерної зброї. Тут є певна відмінність.

До цього вони проводили навчання зі стратегічної ядерної зброї, тобто зброї, яка може завдати потенційного удару по Сполучених Штатах Америки й по інших віддалених країнах. Мова йшла про балістичні ракети, які несуть десятки ядерних боєголовок. А зараз мова йде саме про нестратегічну ядерну зброю, – зазначив експерт.

Я думаю що це, з одного боку, звичайно, чергове нагнітання, намагання побрязкати та пошантажувати світ ідеєю використання саме тактичної ядерної зброї, яку можна використати на полі бою. Це спроба нагнітання ситуації напередодні Саміту миру, який насправді представляє велику небезпеку для Росії, щоб вони там не говорили. Країна-агресор розуміє, що ситуація може піти зовсім не так, як вони прогнозують, і це дуже сильно вдарить по їхніх позиціях, – зазначив Ігор Рейтерович.

Також заява про навчання – це певний елемент тиску й на Україну. Тому що, на думку експерта, попри теперішню перевагу на фронті, можливості Росії вже практично вичерпані.

Зараз Україна почне отримувати більше зброї й ситуація для них зміниться на негативну. Тому вони знову роблять черговий вкид про можливе використання нестратегічної ядерної зброї. І, як завжди, роблять вони це ″з метою безумовного забезпечення територіальної цілісності суверенітету російської держави″, – прокоментував експерт.

Також це може бути відповідь на певні ″провокаційні заяви″ та погрози від окремих західних офіційних осіб. Так, наприклад, в Кремлі стверджують, що навчання – це відповідь на заяви Макрона про можливість відправлення військ в Україну. Але, на думку експерта, тут натяк іде саме в бік України, про можливість використати цю зброю, наприклад, на полі боя.

Проте, на мою думку, тут немає чого хвилюватися. Це не більше ніж чергова інформаційна провокація та істерика, оскільки використання тактичної ядерної зброї категорично не сприймає Китай та Індія. Ці країни вже неодноразово, по секретних каналах, передавали Росії своє бачення ситуації, й воно однозначне. Ніякої тактичної ядерної зброї не може бути використано.

Тобто це – табу, ніяких нових прецедентів після Хіросіми та Нагасакі створювати не варто. Тим більше, що вони не матимуть ніякого військового ефекту, на який можна розраховувати, але створять дуже непрактичний прецедент взагалі для всього людства. Тому великі країни, які досі залишаються партнерами Росії, також проти цього, – зазначив Ігор Рейтерович.

На думку експерта, це не більше, ніж чергове залякування, спроба шантажу й намагання показати своєму внутрішньому російському народу, росіянам, що в них все під контролем й вони готові реагувати в будь-який спосіб для того, щоб захищати свою країну. Від кого захищати – це питання інше, тому що всі прекрасно розуміють, яка ситуація насправді, але для Росії це нормальна історія.

Що таке тактична ядерна зброя

Тактична ядерна зброя – це заряди невеликої потужності, у порівнянні з тими, що стоять на балістичних ракетах. Вони здатні завдавати удару на невеликій частині території. Це точкова зброя, тобто вони, наприклад, можуть вдарити десь в радіусі 2,5 км. Відмінність від стратегічної полягає в тому, що вона, як правило, має набагато менші наслідки з погляду радіаційного зараження, тобто, в першу чергу, іде саме вогневий удар. Потужність радіації тут набагато менша, ніж у стратегічної ядерної зброї.

Стратегічна ядерна зброя має величезну потужність, вона фактично повністю заражає все радіацією, і це створює колосальну проблему. У тактичної ядерної зброї цей ефект менший, грубо кажучи, це велика бомба, або дуже великий потужний снаряд, який можна використовувати для того, щоб знищувати певні цілі.

Якщо проводити паралелі, грубо кажучи, деякі бомби, які використовуються на сьогодні різними країнами для знищення, наприклад, бункерів і так далі, за своєю потужністю практично еквівалентні тактичним ядерним зарядам. Але єдине, в їх основі знаходиться не радіоактивне паливо, а звичайні засоби, які використовуються в зарядах і так далі. За своєю потужністю вони не сильно відрізняються від тактичної ядерної зброї. Тому мова йде саме про точкове використання, – прокоментував Ігор Рейтерович.

Російські військові експерти та аналітики говорять про те, що через динаміку війни, через те, що відбувається зараз на фронті, навіть при використанні цієї тактичної ядерної зброї, в них не буде абсолютно ніяких кардинальних переваг.

Чому? Тому що, наприклад, українські війська не концентруються у величезній кількості на одній маленькій території, тобто вони не групуються на одному місці. Тому ця ядерна зброя це як, приблизно, з гармати стріляти по горобцях. Вона не має практичного наслідку в тих умовах, які склалися. Тому тут залишається чисто пропагандистський аспект. Його росіяни й використовують, – зазначив військовий експерт.

Скільки тактичної ядерної зброї має Росія

Ігор Рейтерович зазначив, у Росії дуже багато тактичної ядерної зброї. Чіткого підрахунку немає, але країна-агресор точно володіє, мабуть, найбільшим потенціалом тактичної ядерної зброї. До речі, такий же арсенал тактичної ядерної зброї був й в України на момент розпаду Радянського Союзу. Але ми все віддали, як в принципі, віддали тоді й стратегічну ядерну зброю. Тому у Росії цієї зброї багато. Але тут є ще одне питання, ніхто не знає в якому стані воно знаходиться.

Тобто невідомо наскільки воно готове до використання й наскільки воно взагалі може бути використано за призначенням. Самі ж російські експерти ще у 2022 році казали, що якщо провести зараз серйозні дослідження, аналіз того, що є на озброєнні, то виявиться, що відсотків 40% просто не працює, – зазначив політолог.

Які наслідки можуть бути при застосуванні тактичної ядерної зброї

На думку експерта, якщо удар прийдеться по мирному місту, то звичайно можуть постраждати люди. Якщо це буде десь поблизу міста, то все одно будуть негативні наслідки. Буде певний рівень радіації, яке вплине на навколишнє середовище. Але ця радіація буде не настільки небезпечна, як та, наприклад, що була в Чорнобилі. Вона, більш ″чиста″, скажімо так, але вона все одно несе загрозу, – прокоментував експерт.

Коли цей прецедент стався в Хіросімі та Нагасакі, то вони ще багато років після цього прибирали території, знезаражували їх і так далі. Радіація впливає на людей з погляду хвороб і всього іншого. Тому якщо таке відбудеться, то потенційно, звичайно, загроза є для всіх людей, хто живе в Україні. Але, на думку експерта, шанси на сьогодні дуже сильно мінімальні й неможливо представити, що таке може відбутися.

У разі застосування такої зброї, це буде остаточний рівень неадекватності російського військового керівництва. Тому люди, що знаходяться на нижчих щаблях керівництва, яким будуть надходити подібні команди, можуть їх саботувати, тому що всі прекрасно розуміють до чого це може призвести, – зазначив Ігор Рейтерович.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-06 16:39:29