Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Путін повідомив МАГАТЕ про намір перезапустити ЗАЕС у 2024 – WSJ

Президент Росії Володимир Путін заявив атомному агентству ООН (МАГАТЕ), що Кремль планує перезапустити Запорізьку атомну станцію, що розташована на окупованих територіях України, що ще більше підвищує ризик інциденту на найбільшій в Європі атомній станції, пише The Wall Street Journal.

Перезапуск атомної станції на лінії фронту

Запорізька АЕС потужністю 6 гігават розташована на лінії фронту, навколо якої стоїть артилерія, а сама станція оточена російськими мінами. На її даху в кулеметних гніздах сидять російські солдати.

Видання вказує, що російські окупанти, які патрулюють комплекс, затримали і, в багатьох випадках, піддали тортурам сотні його працівників, щоб придушити інакомислення персоналу.

Зараз дивляться

У вересні 2022 року такі небезпеки спонукали українського директора станції Ігоря Мурашова зупинити останній діючий реактор і приєднатися до тисяч техніків-ядерників, які втекли на підконтрольну уряду територію.

Однак останніми місяцями МАГАТЕ отримало технічні звіти, написані невеликою групою інспекторів, яку воно направило на завод, які свідчать про те, що Росія прагне повернути Запоріжжя до ладу цього року.

За словами європейських дипломатів, знайомих із цими оцінками, мета Росії, мабуть, полягає в тому, щоб повернути в дію хоча б один реактор. Один із дипломатів сказав, що Росія може зробити це, можливо, до 40-ї річниці підключення станції до електромережі Радянського Союзу в грудні 1984 року.

За словами людей, знайомих із перебігом обговорень, коли глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі минулого місяця приїжджав на російський курорт Сочі для зустрічі з Путіним і главою атомної компанії Росатом, Гроссі запитав, чи буде відновлено запуск АЕС. Путін відповів, що обов’язково. Російські чиновники не стали детально описувати плани і терміни.

– Відновлення роботи реактора на Запорізькій АЕС стало б для Росії технічним викликом і символічною віхою, яка нормалізує її захоплення станції, що забезпечувала близько п’ятої частини електроенергії України до 2022 року, – пише The Wall Street Journal.

Газета в розмові з людьми, які працювали на станції, дізналася, що багато хто з колишніх співробітників сумнівається, що у Росії достатньо технічних фахівців, щоб зробити це безпечно і успішно. Це також внесе нову небезпеку в кризу безпеки, яка вже настільки серйозна, що рада МАГАТЕ провела в четвер екстрене засідання, щоб обговорити недавні атаки безпілотників.

– Кидати кістки – це не той спосіб, у який слід діяти в галузі ядерної безпеки, – заявив Гроссі на засіданні.

На засіданні Україна і Росія обмінялися звинуваченнями з приводу того, хто винен в атаках, причому кожна звинувачувала іншу.

WSJ нагадує, що ніколи ще в історії жорстко регульованої ядерної галузі ворожа держава не захоплювала і не експлуатувала діючу АЕС іншої країни.

Чому перезапуск ЗАЕС – це небезпечно

Після 1991 року вона АЕС стала поступово вестернізуватися, працюючи на комп’ютерних системах, що фінансуються Європейським союзом, а останніми роками – на паливі, яке постачає пенсільванська компанія Westinghouse Electric Co.

Російські танки захопили завод у перші дні війни, що стало одним із найбільших трофеїв під час невдалого вторгнення. Україна та її західні прихильники неодноразово вимагали від Росії повернути станцію українській владі, але Росія направила технічних спеціалістів Росатому для нагляду за станцією, а агенти Федеральної служби безпеки Росії (ФСБ), зігнали підозрюваних у дисидентстві в підвальну в’язницю, яку вони назвали діра.

Солдати грабували будинки в місті Енергодар, де живуть співробітники станції, скаржилися жителі. Більшість з 11 тис. співробітників заводу втекли, залишивши після себе маленьку команду чисельністю близько 3 тис. осіб.

П’ять із шести реакторів станції наразі відключено – так звана холодна зупинка. Шостий, що перебуває в стані гарячої зупинки, працює досить тепло, щоб виробляти пар, необхідний станції для забезпечення основних процесів безпеки.

Повернення до ладу навіть одного реактора означає підвищення температури в активній зоні на сотні градусів за Фаренгейтом, тоді як залишки команди АЕС перевіряють лабіринт труб, насосів і клапанів на предмет витоків. Експерти сумніваються, що приплив води на станцію, після того як торік було зруйновано прилеглу гідродротину, достатній для охолодження активного реактора.

Росії доведеться доставляти на вантажівках найрізноманітніші вантажі – від дизельного палива для резервних генераторів до запасних частин для насосів і турбін – у самий розпал війни, яка, найімовірніше, все ще кипітиме. Зазначається, що МАГАТЕ доставляє деякі товари, але не всі. Станція повинна буде створити кілька надійних джерел резервного живлення, щоб підтримувати аварійні операції, якщо реактор відключиться.

Фото: УНІАН

Інша проблема – куди подіти електроенергію. Багато з міст, які мала живити станція, перебувають під контролем України, або були знелюднені під час окупації. Лінії електропередач, що ведуть до заводу і від нього, потребують ремонту. Росія могла б виробляти невеликі, символічні обсяги електроенергії, але це пов’язано з ризиком, оскільки реактори, що працюють менш ніж на третину своєї потужності, як правило, менш стабільні, зазначає видання.

Одним зі способів підтримати попит на реактори було б надання частини електроенергії районам України, які не перебувають в окупації. Видання з посиланням на джерела зазначає, що цю ідею обговорювали між МАГАТЕ і Росією в останні тижні.

– Щоб домогтися всього цього, Москві доведеться направити безліч техніків, навчених найдрібнішим особливостям роботи станції, яка вже не є станцією радянського типу, до якої звикли російські працівники, але тепер частково працює на західних системах управління і американському ядерному паливі, – пише газета.

Відповідальним за обладнання на Запорізькій АЕС знадобиться тривале і безпосереднє навчання, йдеться в доповіді Міністерства енергетики США, для виконання ключових завдань. Серед найскладніших: введення в експлуатацію агрегату та управління системами безпеки, наприклад, аварійне вимкнення при виникненні проблем.

– Ви не можете просто набрати цих людей з вулиці і сказати їм, як керувати електростанцією. Я думаю, вони обманюють себе, що у них достатньо людей для управління підприємством, – сказав Морган Д. Ліббі, співробітник з нагляду за ядерною енергетикою в компанії Excel Services Corp. в Роквіллі, штат Меріленд, який багато років працював на станціях у колишньому Радянському Союзі, зокрема в Запоріжжі, і підтримує зв’язок з колишніми колегами.

Місто-супутник АЕС під окупацією

Росія вважає, що у цієї станції є майбутнє, і тому посилює контроль над підприємством та Енергодаром, де живуть працівники АЕС.

Останніми місяцями Москва надіслала тисячі нових росіян, щоб заселити й асимілювати Енергодар – місто, населення якого, що становило 52 тис. осіб, скоротилося до 12 тис. після першого року великої війни. Серед них співробітники Росатому, а також поліцейські, співробітники служб безпеки, члени їхніх родин і вчителі, які навчатимуть їхніх дітей. Окупантам і росіянам, які заселили місто, пропонується зайняти “будь-яку з численних порожніх квартир, покинутих десятками тисяч місцевих жителів”, пише WSJ.

При цьому видання зазначає, що в Енергодарі більше немає стабільної електрики і води, і місцеві жителі спілкуються в групах WhatsApp, щоб поділитися новинами про відключення електрики або низьку напругу. Свіжі продукти, які раніше привозили з усієї України, більше не потрапляють на полиці магазинів, а місцеві ферми не виробляють нічого, крім молока і хліба. Усі інші продукти харчування доставляються з Росії на вантажівках.

Мешканці кажуть, що тепер вони можуть в’їхати в місто або виїхати з нього тільки за наявності посвідки на проживання – з 1 лютого на завод можуть потрапити тільки робітники, які отримали російський паспорт. Тих, хто цього не зробив, депортують, а часто спочатку саджають у в’язницю і тиснуть на них, щоб ті видали інших дисидентів, які переховуються на підприємстві.

– Вони б’ють людей, – розповів один технік, який відмовився прийняти російський паспорт. Своєю чергою, Росія депортувала його до Грузії з наказом не повертатися на окуповані території України протягом 30 років.

Як і багато українських працівників заводу, опитаних для цієї статті, він висловив сумнів у тому, що Росія зможе відновити роботу заводу. За словами колишнього співробітника, на станції “занадто мало персоналу”, через що це є “небезпечним”.

Фото: НАЕК Енергоатом

Джерело: The Wall Street Journal

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-13 19:10:22