Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Психологиня про те, в яких випадках треба міняти життєвий код, закладений установками батьків

Кожна людина є носієм безлічі різних настанов і переконань. Ми як комп’ютер, на якому встановлені різні програми. І ці програми життєво важливі та необхідні, адже через передані дитині в процесі дорослішання переконання батьки дають і найважливішу базову інформацію про світ!

Завдяки цьому кожне наступне покоління економить свої сили та ресурси для вивчення світу й автоматично отримує багаж усіх необхідних для виживання знань.

Чудово, якщо “встановлені програми” дають можливість людині почуватися стійкою та здатною справлятися з викликами життя і розраховувати на успішну та щасливу долю.

Зараз дивляться

Але якщо переконання звучать, наприклад, так: Життя несправедливе; Та з таким характером ти нікому не будеш потрібна!; Без зв’язків – не проб’єшся. То, найімовірніше, життя складатиметься в такому ключі, як запрограмували ці “налаштування”.

Факти ICTV звернулися до експертки – психологині та психотерапевтки, яка має досвід травмотерапевта, сексолога й сімейної консультантки Юлії Чалої, яка працює у Центрі жіночого розвитку Woman Insight.

Ми попросили її розповісти, чи можна змінити травматичний або обмежувальний життєвий код, і як це зробити.

Як наші думки впливають на результат

– Самі собою думки не визначають те, яку реальність формує людина, – говорить Юлія.

Те, що відбувається в нашому житті, все ж таки визначають або дії, або бездіяльність. А наші думки визначають, з якою енергією і в якому стані буде здійснено дію.

Юлія наводить приклади зі своєї практики.

Дмитро, 42 роки, змушений шукати нову роботу, йде на співбесіду. Якщо всередині живе ідея, що “ця вакансія якраз для мене і нарешті з’являться нові можливості для застосування накопиченого досвіду”, то ця думка дасть можливість поводитися розкуто, проявити наполегливість і впевненість, обговорити креативні ідеї.

Така поведінка претендента викликає довіру й інтерес роботодавця, тож із великою ймовірністю цей чоловік отримає запрошення на роботу.

Інша ситуація. Анатолій, 42 роки, з такими самими професійними навичками, як і в Дмитра. Та в Анатолія всередині живе переконання, що “після 40 міняти роботу – це важко, навколо повно молодих та успішних… ”

– Несвідомо Анатолій транслюватиме на співбесіді негативний емоційний заряд. Його сумніви, найімовірніше, спричинять відмову роботодавця, – говорить Чала.

Ця невдача ще більше зміцнить переконання Анатолія, що після 40 роботу знайти важко, а вплив цієї думки неодмінно позначиться на подальшому його житті.

Ще один приклад. Дещо про іншу ситуацію.

Марія, 27 років. Симпатична дівчина, з дитинства отримувала компліменти у своїй сім’ї, виросла з відчуттям, що вона гарна та дуже розумна.

З підліткового віку дружила із хлопчиками. Опинившись на вечірці, почувається впевнено, може дозволити собі легкий флірт.

Її подруга, Софія, 27 років, має зовнішні дані, які аж ніяк не гірші, ніж у подруги. Але Софії бабуся в дитинстві говорила, що вона – шкіра та кістки, і що хлопчики на таких не дивляться.

У підлітковому віці дівчинка намагалася приховати свої “кістки” за сутулою спиною, швидкою ходою і непомітним одягом. А саме це якраз і не приваблює хлопчаків у першу чергу.

Що таке обмежувальні переконання

Найчастіше, набір переконань – це те, у що ми віримо.

– Перегляд спрямувань активізує вашу самостійність у пошуку та формуванні раціональніших, об’єктивніших, виведених нами особисто правил життя, – наголошує психологиня.

Змінюючи мислення, ми знімаємо обмеження, отримуємо більше простору для дій.

Переконання є автоматичними думками. Юлія запевняє, що вони проскакують у нашій голові так швидко, що ми можемо їх не помічати.

Визначення своїх обмежувальних переконань – завдання не з простих, необхідно витратити час і докласти зусиль.

Для цього, радить психологиня, стежте за вашим емоційним станом. Звертайте увагу, коли настрій погіршився, коли виник сум, смуток, стало неприємно та дискомфортно.

– Наголошую, не подія, яка сталася з нами, а наші думки чи оцінювання цієї події впливають на те, як ми почуватимемося, – уточнює Юлія.

Уявіть ситуацію – вам вперше доручили підготувати квартальний звіт, ви витратили багато сил і вчасно його здали. Після перевірки виявилися дрібні недоліки, тож ваш керівник озвучив свої зауваження.

Що ви відчуєте у такій ситуації? Насправді все залежить від того, як ви поставитеся до озвучених зауважень!

Якщо ви подумаєте: добре, що вказали на помилки, тепер зможу відточити свої навички й надалі легко та чітко виконувати роботу. Подумаєте так і ваш настрій після зауважень не погіршиться.

Але якщо ви почнете думати про себе погано, засуджувати за допущені промахи, соромитися – ваш стан явно стане гіршим.

Згадайте, яка думка промайнула в голові за секунду до того, як ви засмутилися? Ось цю негативну думку і треба зловити.

Тренуючи себе збирати негативні думки протягом 5-7 днів, ви помітите загальне спрямування, що їх об’єднує. Заведіть щоденник, записуйте свої думки, і ви побачите ідею, що повторюється.

Саме оцю хибну ідею вам і треба змінити.

Як міняти обмежувальні переконання – п’ять кроків

Крок 1 – виписати обмежувальне переконання.

Як кажуть, ворога треба знати в обличчя. Тому й переконання потрібно виписати. Наприклад: Вже пізно щось у житті змінювати. Подивіться на запис, піддайте прочитане сумніву! А чи справді це так?

Крок 2 – спробуйте знайти 5-7 прикладів, історій, ситуацій, у яких ваше переконання спростовувалося чи підтверджувалося.

Повернімося до фрази “вже пізно щось у житті змінювати”. Відшукайте спеціально в пам’яті історії ваших знайомих, інших людей, подивіться документальні фільми, в яких людям вдавалося змінити своє життя. Насправді навколо безліч таких історій!

Ваше завдання не просто змінити формулювання переконання, а й повірити у нову раціональну ідею.

Щоб мозок повірив у нове, треба розхитати віру в старе переконання.

Крок 3 – спробуйте згадати автора цього переконання, яке обмежує вас, і ситуацію, в якій це знання було вам передано. Зараз ви доросла людина, тож мусите зрозуміти, що це правило має більше суб’єктивний характер, аніж абсолютну істину.

Крок 4 – сформулюйте своє нове, розширене переконання, автором якого тепер будете ви самі. Запишіть формулювання нового переконання так, щоб ви могли в це повірити.

Старе переконання – “Вже пізно щось у житті змінювати”.

Нове переконання – “Можливо, я вже не зможу змінити все у своєму житті. Але багато речей мені вдасться змінити”.

Крок 5 – дійте! Обов’язково дійте, керуючись вашим новим переконанням. Закріпіть набутий досвід і додайте нове переконання в систему ваших правил і ставлення до життя.

Наше життя – це те, що ми думаємо про нього

Здобуваючи навіть невеликі результати, ви зможете зміцнити віру в переконання та в свої сили.

Не опускайте рук, якщо щось не вийде, таке буває. Але це ще не означає, що перемога недосяжна.

Ось так аналізуючи та змінюючи плин своїх думок, можна абсолютно реально впливати на результати та події життя. Адже, нагадує Юлія, вже не одне століття нам відомий мудрий вислів римського імператора Марка Аврелія: Наше життя – це те, що ми думаємо про нього.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-22 16:58:54