Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Поганий нічний сон, як швидко відновитися і прийти в норму — дослідження

Британські вчені Портсмутського університету у співпраці з колегами з Японії, США та Бразилії провели дослідження, яке засвідчило, що когнітивні здібності поліпшуються під час вправ помірної інтенсивності, незалежно від якості нічного сну або рівня кисню в крові.

Зазначається, що сон має основоположне значення для підтримки здорового способу життя: дорослим рекомендується спати від семи до дев’яти годин на добу. Однак нещодавні огляди показують, що 40% населення світу не отримує достатньої кількості сну.

Наслідки хронічного недосипання

Вчені зазначають, що наслідки хронічного недосипання включають серцево-судинні захворювання, ожиріння, нейродегенеративні розлади та депресію.

Зараз дивляться

У короткостроковій перспективі нестача сну може знизити когнітивні здібності (КП), що негативно позначається на концентрації уваги, судженнях і емоційному стані.

Як проходило дослідження

Дослідження містило два експерименти, у кожному з яких брало участь 12 осіб.

У першому експерименті людям дозволялося спати тільки п’ять годин на добу протягом трьох днів. Щоранку їм давали сім завдань, які вони мали виконати під час відпочинку, а потім під час їзди на велосипеді.

У другому експерименті учасники провели всю ніч без сну, а потім були поміщені в гіпоксичне середовище (з низьким рівнем кисню) в університетських лабораторіях екстремальних умов.

Однак, незважаючи на зниження рівня кисню, фізичні вправи продовжували покращувати когнітивні функції.

Результати експериментів

Учені з’ясували, що в обох випадках у всіх учасників спостерігалося поліпшення когнітивних функцій після 20-хвилинної їзди на велосипеді.

– Якби вправа була довшою або складнішою, вона могла б посилити негативні результати і сама стати стресором, – зазначили дослідники.

Краще рух, ніж спокій

За словами авторів дослідження, одна з потенційних гіпотез того, чому вправи покращують когнітивні функції, пов’язана зі збільшенням мозкового кровотоку та оксигенації.

Однак результати показують, що навіть коли вправи виконуються в середовищі з низьким рівнем кисню, учасники все одно можуть виконувати когнітивні завдання краще, ніж у стані спокою в тих самих умовах.

Для кого важливі результати дослідження

Учені впевнені, що це відкриття підтримає всіх, хто зазнає порушень сну або нестачі кисню, включно з альпіністами і лижниками, а також батьками маленьких дітей і змінними робітниками.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-24 10:57:56